Skocz do zawartości
Cixo

Problem z uzyskaniem pożądanego Ic na 2n5551

Pomocna odpowiedź

Dzień dobry!

Chciałem podłączyć 2n5551 aby uzyskać prąd emitera 0.5A. napięcie zasilania wynosi 5V, prubowałem z rezystorem bazy między 1k a 100R i ani razu się nie udało, dochodziłem max do 0.2A

Co robię źle?

Dzięki za każdą pomoc!

Przede wszystkim nie rysujesz i nie zapodajesz schematów tego co zrobiłeś. Przecież choćby podstawowych konfiguracji pracy tranzystora jest kilka.

@Cixo umieść schemat swojego połączenia to na pewno łatwiej będzie Ci pomóc 🙂

(edytowany)

@Treker Przepraszam zapomniałem o tym

Rl to miernik

Re to 1k-100R, prubowałem wielu, na żadnym nie działa 

Vc=5V

transistor-tran43.gif

Edytowano przez Cixo

@TrekerZauważyłem że Hfe jezt zależne od Ic i jak Ic rośnie Hfe maleje. Czy to może być tym spowodowane?

Może zacznij od upewnienia się, że baza, emiter i kolektor na pewno są na tych nóżkach, na których myślisz, że są.

4 godziny temu, Cixo napisał:

@Treker Przepraszam zapomniałem o tym

Rl to miernik

Re to 1k-100R, prubowałem wielu, na żadnym nie działa 

Vc=5V

transistor-tran43.gif

Czekaj, czyli w miejsce RL (bo chyba o ten chodziło, kiedy pisałeś Rl) wstawiłeś amperomierz? Rezystor Re to ten, którego nie ma na schemacie, między emiterem a masą? Czy też pisząc Re pomyliłeś to z RB? Vcc znamy wartość, co z RB (rezystorem bazy)? Jakie napięcie podajesz jako Va? Najlepiej dorysuj w Paincie do tego schematu wszystko co masz, łącznie z miernikiem, ułatwi komunikację 🙂 I pomoże też zdjęcie płytki stykowej 🙂

Jutro dam te schematy bo na telefonie siedze, Tak, zamiast Rl mam amperomierz, Va tez 5V

A emiter podłączyłeś bezpośrednio do masy czy przez jakiś rezystor? Amperomierz jaki ma zakres pomiarowy? Analogowy czy cyfrowy?

cyfrowy,ma zakres do 10A, baza przez 100ohm zasilacz 1A max

zauważyłem że Hfe jest zmienne może to temu, że już dochodzę do granicy?

(edytowany)

Zobaczymy, jutro schemat, ale jeśli dobrze rozumiem, to:

https://www.onsemi.com/pub/Collateral/2N5550-D.PDF - zobacz w tej karcie, że hfe się zmienia, im większy prąd Ic, tym mniejsze - dla 1mA to 80, ale dla 50mA już 30, więc założę, powiedzmy 20:

Prąd bazy: napięcie 5V - 0,7V = 4,3V, najmniejszy rezystor 100ohm: 4,3/100 = 43mA

Prąd kolektora: 43mA * 20 = ~0,8A

Dziwne, amperomierz również nie jest problemem, bo nawet mając kilka ohm pozwoliłby na przepływ w gałęzi kolektor-emiter 4,8V/5ohm = ~1A

Masz może drugą sztukę tego 2N5551? Ewentualnie drugi miernik, aby mierzyć prąd bazy? Ale to już jutro 🙂

Edytowano przez wn2001

jak dobrze rozumiem ten wykres to nie bardzo to może działać, jak czytać ten wykres ? (DC current gain)

Screenshot_20200910-104458.png

Ten pierwszy wykres to charakterystyka hFe w funkcji Ic. Wynika z niego, że przy prądzie Ic = 100mA i temperaturze pokojowej wzmocnienie hFe wynosi około 20. Nie jest pokazana dalsza część charakterystyki, ale wynika z niej, że im większy Ic, tym hFe się jeszcze bardziej zmniejsza (chyba, że coś źle rozumuję). Może spróbuj z prądem bazy 100mA, wówczas jako rezystor bazy zastosuj (5-0,7)V/0,1A = 43 ohmy -> 47ohm ?