Skocz do zawartości

Instalacja Arduino IDE bez USB


Anonim

Pomocna odpowiedź

Witam, Zaczynam czytać kursy Arduino i mam problem. Z uwagi na brak USB, nie potrafię zainstalować na moim tablecie Lenovo, programu Arduino IDE. Mam tylko WiFi i Bluetooth, gdy próbowałem skorzystać z pomocy wujka G, to tylko wskazywana była możliwość przesyłu danych przez WiFi, a nigdzie nie mogłem jeżeli ktoś zna na to jakiś sposób, to proszę o podpowiedź. Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

20 godzin temu, hryja napisał:

jeżeli ktoś zna na to jakiś sposób, to proszę o podpowiedź.

W Twojej sytuacji najprostszym, najszybszym i najtańszym (moim zdaniem) rozwiązaniem będzie użycie Raspberry Pi Zero W. Instalujesz normalnie system na RPi, podłączasz się do niego choćby przez jakiś VNC po WiFi, na RPi instalujesz sobie Arduino IDE i hulasz.

Zalety: nie musisz nic lutować, RPi po wyjęciu z pudełka i zainstalowaniu wszystkich potrzebnych rzeczy będzie gotowy do działania (nawet możesz użyć płytki bez wlutowanych pinów - potrzebne Ci jedynie gniazdo zasilające i USB).

Wady: oczywisty overkill (kto zna jakieś jeszcze?)

Oprócz podstawowego zestawu (RPi, zasilacz, karta, obudowa) potrzebna będzie jeszcze przejściówka USB OTG. ew. dla wygody przejściówka HDMI - microHDMI.

 

Link do komentarza
Share on other sites

@ethanak Dzięki za szybką odpowiedź na moje pytanie, rzeczywiście zastosowanie RPi wydaje się najlepsze, zrozumiałem, że RPi mam wykorzystać tylko sprzętowo jako połączenie Arduino IDE z moim tabletem, ale to będą większe koszty, bo poza Arduino Uno (które kupiłem do kursu Forbota), będę musiał jeszcze zakupić RPi z zasilaczem i kartą Wi-Fi lub Bluetooth, analogicznie mógłbym kupić sobie w podobnej cenie używanego laptopa. Bardzo chciałbym tego uniknąć i zostawiam to jako wyjście ostateczne, bo jednak RPi jest lżejszy od laptopa, a w mojej sytuacji to kwestia dość ważna. Pozdrawiam i liczę na dalszą pomoc.

@Gieneqmożesz zrobić programator z Bluetooth. A jaką masz płytkę że sięgasz po WiFi?  Dzięki za odpowiedź, chyba źle opisałem swój problem. Mam 10" tablet Lenovo, który ma mikro USB, ale tylko do lądowania jego baterii, a nie do przesyłania danych. Do tego celu mogę wykorzystywać Wi-Fi i Bluetooth z tabletu. W kursie Forbotu, podano, że zacząć pracę z Arduino trzyba od zainstalowania na komputerze (u mnie to tablet) Arduino IDE, ale jedynie mogę zrobić to przez port USB (którego nie posiadam). Dziękuję bardzo koledze @ethanak, który podsunął mi pomysł z wykorzystaniem RPi, ale chciałem uniknąć zakupu dodatkowego komputera (a tym właśnie jest RPi) @

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Kto mówi o jakiejś karcie wifi do RPi? Zero W ma wszystko na pokładzie, jak się postarasz to się w stówie zmieścisz. 

Nie podam linku na telefonie, ale znajdź sobie mój post na temat SMARDZ-a (trochę inny cel, ale w sumie bardzo podobne ustrojstwo). Różnica taka, że SMARDZ jest konkretnie do Pro Mini, a Ty przy Uno potrzebujesz tylko przejściówki za (o ile pamięram) 4.60 PLN.

Edytowano przez ethanak
Link do komentarza
Share on other sites

@ethanak Z tą kartą Wi-Fi to rzeczywiście błąd z mojej strony, ale cena najtańszego zestawu RPi Zero, to ponad 150zł. Jestem nowy na tym forum i co może wydawać się dziwne, ale nie potrafię tego znaleźć, po wpisaniu w wyszukiwarce "SMARDZ" mam 0 wyników. Chyba coś robię nie tak, ale proszę o trochę mniej slangu technicznego i tłumaczenie mi bardziej łopatologicznie.

Link do komentarza
Share on other sites

Cena: RPi 60 PLN, zasilacz 20 PLN, karta pamięci ok.10 PLN w Biedronce, do tego przejściówka OTG 5 PLN.

I nie RPi Zero  tylko RPi Zero W (jedna literka wiele zmienia).

Co do SMARDZ-a - nie jest to strasznie ważne, ale spróbuj wejść na mój profil i znajdź tematy zeszłego roku, gdzieś tam powinien być.

A przy okazji: rozumiem że na tablecie masz jakiegoś androida? I jesteś pewien że to wejście microUSB to nie jest OTG?

Link do komentarza
Share on other sites

@ethanak Dzięki znalazłem z 11.2019 to poczytam, ale w informatyce jestem naprawdę zielony, jeżeli z Biedronką to nie jest żart, to do najbliższej i tak mam ponad 10km. Najtańszy zestaw RPi Zero W jest w Botlandzie za 167zł.

@ethanak To tylko USB do zasilacza, sprawdzałem w dokumentacji  Lenovo Tab2 A10.

Link do komentarza
Share on other sites

Nieprawda że 167, bo niecałe 100 plus karta z noobsem (jakieś 20 PLN), dzisiaj sprawdzałem (wersja basic). A bez obudowy się możesz obejść, wystarczy pudełko po fajkach żeby zwarcia nie zrobić, i nie musisz kupować najdroższego zasilacza 3A z dwoma kablami usb.

Z Biedronką to nie żart, akurat parę dni temu kupiłem w jakimś spożywczym kartę 32 GB za 13.99. Tyle że bez adaptera - ale ani w RPi, ani w moim Tascamie nie jest potrzebny.

Link do komentarza
Share on other sites

@ @ethanak Ja ceny sprawdzałem na Alle i tam podano konto "Borland_pl", była to najniższa cena na cały zestaw RPi Zero W. Niestety lekturę Twojego postu o SMARDZ-u, zakończyłem po przeczytaniu kilkunastu linijek, gdzie do wiedziałem się, że nie spełniam wszystkich 3 założeń początkowych, które powinni spełniać czytelnicy Twojego posta tj. znajomość Linuxa, Arduino i ogólnie elektroniki. Widać jesteśmy w różnych ligach, Ty Ekstraklasa a ja 6 Liga. Widać, że tymi tematami zajmujesz się i posjonujesz już od lat. Historia złożenia malinki z szuflady, rozbawiła mnie prawie do łez, bo przypomniała mi kolegę rzemieślnika, który pokazowe urządzenie zmątował z tego co miał w szufladzie i piwnicy, a gdy dostał zamówienie na kilka sztuk, to okazało się, że złożył je producent innych urządzeń, bo oferta kolegi była o połowę niższa od ceny samych materiałów. 😊Dodatkowo, Ty chodzisz po różnych sklepach i trafiasz na okazje, bo się na tym bardzo dobrze znasz, natomiast ja, mogę tylko googlować w internecie i zamawiać przez kuriera.😟

Link do komentarza
Share on other sites

Z jedną uwagą: ja nie chodzę. A przynajmniej nie dalej, niż do najbliższego paczkomatu 200m od domu, a i to dla mnie jest daleką wycieczką. Na pewno jest to bardziej męczące niż przejechanie tego na elektrycznym wózku... tyle że nie robię z tego problemu.

A post o SMARDZ-u przeczytaj sobie do końca, może właśnie jako historyjkę a nie jako instrukcję dla Wielce Mądrych Informatyków.

 

 

Link do komentarza
Share on other sites

@ethanak Nie oceniał Twojej sytuacji, ani nie robię z tego problemu. Posiadanie elektryka nic tu nie zmienia, bo jego zasięg to ok. 20 km, co nie wystarcza na podróż w dwie strony nawet do najbliższej Biedronki. Do najbliższego paczkomatu też mam ponad 10 km w jedną stronę. Wyobraź sobie mieszkańcy wielkiego miasta, gdzie masz wszystko 200 metrów od Ciebie, że jesteś wielkim szczęśliwcem, bo Polska powiatowa, to trochę większe odległości i trudności. Wracając do tematu mojego postu, napisz proszę jak wpadnie Ci do głowy jakieś inne rozwiązanie poza RPi. Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

W Twoim przypadku? Sprzedanie tego Lenovo jakiemuś jeleniowi i kupienie jakiegoś używanego netbooka (tylko nie Lenovo, bo ostatnio po awarii dysku Microsoft przepraszał ale do mojego modelu Windowsa mogę dostać tylko od Lenowo, a tam usłyszałem coś w stylu "spier... i kup nowego.")

Wyjdzie w sumie tanio.

Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 4.10.2020 o 12:23, hryja napisał:

Witam, Zaczynam czytać kursy Arduino i mam problem. Z uwagi na brak USB, nie potrafię zainstalować na moim tablecie Lenovo, programu Arduino IDE.

@hryja dla formalności dopytam, bo jakoś się pogubiłem 😉 Problemem jest brak możliwości wgrania IDE na tablecie czy przesyłania programu na Arduino? Ten tablet jest z Androidem czy Windowsem?

Link do komentarza
Share on other sites

@ethanak Jestem od kilkudziesięciu lat urzytkownikiem Windowsa a Androida mam razem z Lenovo, które dostałem kilka lat temu (po wypadku) od syna. Moja znajomość programowania zaczęła się i skończyła ponad 40 lat temu i był to ALGOL 1204, więc proszę nie wymagaj za wiele. Elektronikę powtarzam z kursami Forbotu, bo poziom kursów wydaje mi się wyższy od tego co miałem na studiach (niestety jestem mechanikiem a nie informatykiem 😥). Temat elektroniki był mi obcy, a raczej niepotrzebny, jak sam Wiesz są inne problemy. Bardzo podoba mi się określenie "życie usrane różami" (tam nie ma literówki)😀. Kiedy dwa miesiące temu po bezskutecznych próbach napraw układów sterowania elektryków, postanowiłem coś samemu z tym zrobić i zainteresowałem się tematem, zobaczyłem jak wielki przez te 40 z górą lat, dokonał się postęp techniczny i technologiczny. Jako mechanik wszystko to ogarniam, ale w elektronice i informatyce to jestem w czarnej d..ie. Moje programy w ALGOL-u 1204 mogły mieć maksymalnie 128 kB, to mówi samo za siebie. Muszę kończyć, bo od wczorajszej wichury nie ma prądu, a tablet pieni się, że jest tylko 2% pamięci. Pozdrawiam.

@Treker z Androidem ale bez USB. Kończę, bo pada bateria.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.