Skocz do zawartości

[Algorytmy] Sposoby wykrywanie linii przez roboty LineFollower


Treker

Pomocna odpowiedź

Przeważnie jest to linia szerokości 19mm (taki standard taśmy izolacyjnej), więc robię płytki z czujnikami pod taką szerokość linii.

Link do komentarza
Share on other sites

Na żadnych zawodach nie było linii o szerokości 15mm. Wszędzie linia ma 19-20mm, ponieważ jest wyklejana standardową taśmą izolacyjną. Fakt, że w zależności od wyklejającego ta szerokość może bardzo spaść, jeśli taśmę się mocno napręży, ale taki tor nie wytrzyma zbyt długo bo taśma się odkleja 🙂.

Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki za odpowiedzi. Najbardziej mnie zmylił fakt, że akurat miałem pod ręką taśmę izolacyjną "from TESCO", która ma 15mm szerokości.

W związku z nową informacją chyba najlepiej będzie jak pomiędzy TCRT5000 zrobię 10mm przerwy. Zdradzicie jakie wymiary mają wasze płytki z sensorami czy to tajemnica zawodowa 😃 ?

Link do komentarza
Share on other sites

To zależy ile jest czujników. Ja najczęściej miałem 5 i kombinowałem z różnym rozstawem, aż znalazłem chyba najlepszy dla mojego robota. Teraz go całkowicie przebudowuję (zostaje tylko obudowa i silniki) i zamierzam umieścić 8 czujników, więc płytka będzie trochę szersza.

Podpowiem ci tak: kup sobie trochę więcej czujników i kombinuj z rozstawem, osobiście uważam że tu nie ma reguł bo rozstaw czujników trzeba dopasować do robota. Sprawdzaj, eksperymentuj - zdobędziesz bezcenne doświadczenie. Zauważysz, że przy takim rozstawie robot radzi sobie dobrze z ładgodnymi łukami, przy takim pokonuje kąty proste a przy innym świetnie mu wychodzą skrzyżowania (oczywiście zależy to również od programu).

Dla potwierdzenia radzę zobaczyć temat z "Bajtlem" i zwrócić uwagę na czujniki. W pierwszej wersji dwa krańcowe czujniki zostały rozsunięte, co było lepszym rozwiązaniem niż czujniki w takich samych odstepach. Później wpadłem na pewien myk w programie i da się zauważyć, że w drugiej wersji (płytka zaklejona taśmą izolacyjną) jej szerokość się zmniejszyła (przy czym nadal jest tam 5 czujników). Dlatego uważam że należy znaleźć to najlepsze rozwiązanie kombinując z programem (głównie prędkość obrotów silnków) i rozstawem czujników.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Na żadnych zawodach nie było linii o szerokości 15mm. Wszędzie linia ma 19-20mm
Gwoli ścisłości i ku potomności:

RoboticArena 2010 - linia miała 15mm [źródło]

Także budując robota warto mieć na uwadze jego elastyczność co do śledzonej linii i jej szerokości.

Link do komentarza
Share on other sites

Sorki za odkopanie, ale mam pytanko.

Aby robot uniknął "przestrzelenia" wystarczy aby właśnie podczas stanu 000 wykonywał ostatnio robioną czynność.

Jak to napisać w Bascom AVR [pomijając typ proca, taktowanie i całą resztę] (chodzi mi konkretnie o to na niebiesko)

Link do komentarza
Share on other sites

Chyba najprościej wykorzystać dodatkową zmienna i w niej przechowywać informacje czy robot aktualnie skręca w lewo czy w prawo,a gdy nastąpi warunek 000 to skręci odpowiednio na maxa w lewo lub prawo.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.