Skocz do zawartości

"Elektroniczny patefon" na bazie czujnika odległości HC-SR04


Adder

Pomocna odpowiedź

Przed chwilą, Adder napisał:

Myślę o takim artystyczno-technicznym projekcie serii zdjęć tego samego obiektu w różnych widmach

No to pygame jak znalazł 🙂 A przy okazji raz że masz okazję poznać dobrze Pythona, a dwa przypomnieć sobie coś o matematyce poza dodawaniem dwóch intów (numpy się kłania) 🙂

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

UKF w szczególności. Obiekt wielkości domu, antena o sensownej kierunkowości wielkości samochodu. Tak, zrób to, zrób.

Czy mógłbyś pokrótce przypomnieć co miało robić urządzenie które obecnie wykonujesz? Poza oczywiście wyświetlaniem okienek na PC. Jakoś straciłem wątek w okolicach zachwytów nad Processingiem. Czy mógłbyś podrzucić np. 1000 próbek zebranych z HC-SR04 (np. co 1ms) słuchającego np. tonu 440Hz? Powinieneś mieć kilka takich plików pod ręką, skoro tyle pracy włożyłeś w wyświetlanie. Wtedy bez tej całej kataryny jaką robisz dałoby się zweryfikować Twoją hipotezę o słuchaniu muzyki za pomocą pomiarów odległości do membrany głośnika. Prosta analiza tego pliku wykryłaby prążek albo nie i mielibyśmy potwierdzenie (albo raczej nie). Nie możesz próbkować co milisekundę? To może częściej? 8kHz? Też nie? To jak chcesz odtwarzać sygnał audio?

Abstrahując od czujnika: nie odpowiedziałeś na pytanie o sygnał ultradźwiękowy odbity od drgającej membrany. Zastanowiłeś się? Wskazówka: Czy wiesz jak działają syntezatory FM?

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

14 minut temu, ethanak napisał:

@marek1707 Moim zdaniem to jest instalacja artystyczna...

😂😂😀😀 Pewnie tak. 

Proszę nie denerwuj się na mnie. Wiem że jestem elektronicznym głąbem. Ale eksperyment jest źródłem wiedzy. Mam na to i czas i zapał, żeby dokończyć to co zacząłem i dobrze się przy tym bawić licząc na to że plastikowy bzykacz zabrzmi głosem Jana Kiepury.

A co do Processingu to tych zachwytów nigdy dosyć. Ludzie poświęcają swój czas żeby realizować coś co przynosi mnóstwo inspiracji i pozytywnych doświadczeń innym. Za darmo i bezinteresownie. W moim mniemaniu chwaląc ich jednocześnie się im odwdzięczam. Chociaż i może zrobię przelew (jak patefon zadziała) 🧐😜

@marek1707 powyższe kierowałem do Kolegi Marka. Ale pisze z telefonu na mrozie i mi się przekliknelo

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Test "instalacji artystycznej" na danych losowych. 

Na początku w celach poglądowych dałem półsekundowe opóźnienie, żeby sprawdzić jak się zachowuje miernik amplitudy. Potem zmieniam na normalną prędkość.

Jeszcze trzeba dorobić skalowanie, przewijanie i odtwarzanie oraz PONGA😛.

Nie..., żartuję.  Zaczynam się kierować do brzegu..

 

Link do komentarza
Share on other sites

Liczby, kolego, liczby. Fajnie, że zrobiłeś rysowanie kresek, ale prosiłem o plik z liczbami: wartości kolejnych próbek (w dowolnych jednostkach) oraz stały interwał między kolejnymi pomiarami wyrażony w mili(mikro?)sekundach. Nie obrazki, te nic w tym wypadku nie dają. Jak rozumiem, zrezygnowałeś gdzieś po drodze z dekodowania dźwięków (nie mogąc próbkować z prędkością kilku kHz i nie panując nad współczynnikiem modulacji FM zależnym od amlitudy wychyleń membrany) a została jedynie detekcja cisza-cicho-głośno, czy tak? Bo jakoś tak niewyraźnie tu się robi. Po co w takim razie całe to rysowanie próbek, skoro z punktu widzenia obserwatora będzie to stos nieskorelowanych sampli a program i tak będzie liczył tylko jakiś parametr statystyczny (wariancję, odchylenie standardowe, coś innego?) i na tej podstawie rysował "miernk UV", jeśli wiesz co mam na myśli.

Link do komentarza
Share on other sites

No, niestety tu jest kicha. Nie mam za dużo plików. Są ku temu dwa prozaiczne powody:

1) Ich generowanie wymaga głośnego puszczania muzyki. Ponieważ nad projektem pracuję nocami albo wczesnymi rankami absolutnie nie ma na to zgody domowników. 

2) Skoncentrowałem się na interfejsie na ten moment, bo w ogóle nie miałem pewności, czy sobie poradzę z takim prozaicznym zadaniem z punktu widzenia doświadczonego programisty, ale skomplikowanym wyzwaniem z punktu widzenia początkującego. 

Wydaje mi się, że mgliście wiem o czym mówisz pisząc o syntezatorach FM, prążkach itp.

Ale, z drugiej strony to ma być patefon, a nie jakiś przetwornik ADC. Zapis ma być "mechaniczny" tj. ma być zapisany ruch membrany, a potem inna membrana ma być wprowadzona w ten sam, albo podobny ruch przy wykorzystaniu zapisu magnetycznego na nośniku jakim jest plik w komputerze.   Innymi słowy poruszamy się w innym wymiarze myślenia o dźwięku. Processing ma "mechanicznie" robić odpowiedniej głębokości "dziurkę" w woskowym walcu. Arduino ma być głośnikiem i mikrofonem. Wiesz jak wyglądały pierwsze gramofony? O ile była jakaś membrana to służyła ona zarówno do zbierania jak i odtwarzania dźwięku. Jej drgania wywoływane były przez metalowy rylec wędrujący po płycie. Tak ma działać mój gramofon. I będzie działał. 🙂

 

  • Nie zgadzam się! 1
Link do komentarza
Share on other sites

W jednym masz rację: rzeczywiście wydaje Ci się. A ja nie mam już wątpliwości, że nie masz pojęcia co robisz.

Jeśli jeszcze się łudzisz, poszukaj w sieci jak szybko musisz zbierać próbki (i to regularnie, w tych samych odstępach czasu) by zapisać i odtworzyć zwykłą mowę w jakości telefonicznej (czy walkie-talkie czy air-band), czyli pasmo powiedzmy 300-3500Hz. A gdzie tu do muzyki, czy podobnych nieograniczonych pasmowo (w sposób sztuczny, na potrzeby wąskiego kanału transmisyjnego) sygnałów audio.

Inny przykład: w ciemnym pokoju wisi zegar w wahadłem. Co jakiś przypadkowy czas wchodzisz do tego pokoju i robisz mu zdjęcie. Wywołujesz je potem, siadasz przy biurku przed stosem fotografii otagowanych czasem i masz z nich wywnioskować jaki to ruch zakładając, że nawet nie wiesz czy jest harmoniczny. Jakie warunki muszą być spełnione, by to zrobić? Bo jest to jednoznaczne z jego odtworzeniem.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

@Adder dwa pytania, proszę o odpowiedź.

1. Z jaką częstotliwością drga membrana głośnika odtwarzająca dźwięk 10kHz, ile razy na sekundę?

2. Jak często potrafisz zrobić odczyt czujnikiem hcsr04?

Link do komentarza
Share on other sites

23 minuty temu, SOYER napisał:

dwa pytania, proszę o odpowiedź.

Że niewystarczające próbkowanie? Będzie OK. 

1. 10000

2. Czujnik wysyła 8 fal co 10 mikrosekund + czas na powrót odbitej fali + opóźnienia programu. Ile to jest? Nie wiem, ale wiele razy. 

Im niższy dźwięk tym będzie się lepiej odtwarzał. Będzie charakterystyczne patefonowe dudnienie. Obcięcie tonów wysokich. Zakłócenia i fałszywe dźwięki. Jestem na to przygotowany.🙂 Zresztą, kurczę, nie wiem. Zobaczymy. Eksperyment to JEDYNY fundament nauki. 

Link do komentarza
Share on other sites

26 minut temu, Adder napisał:

Ile to jest? Nie wiem,

Zgubiłeś kalkulator? U mnie jest w menu w dziale "akcesoria".

A ja zadam inne pytanie: jaki jest skok membrany przy 10 kHz zakładając moc wzmacniacza 100W, i jaka jest rozdzielczość czujnika? Jaki jest skok membrany odpowiednio dla 1 kHz i 100 Hz?

 

Edytowano przez ethanak
Link do komentarza
Share on other sites

11 minut temu, ethanak napisał:

jaki jest skok membrany przy 10 kHz

Chyba zależy od natężenia dźwięku?

Im głośniej tym większa?

Ile? Zależy od membrany. Folia spożywcza owinięta wokół głośnika lata na kilka milimetrów. 

Mylę się?

14 minut temu, ethanak napisał:

jaka jest rozdzielczość czujnika?

Dobre pytanie. Kiepska. Głośniki muszą być mocno rozkręcone. Stąd protesty rodziny. 

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.