Skocz do zawartości

Plik na karcie SD zawierający program, który wykonuje Arduino.


Szmyterling

Pomocna odpowiedź

A ja powiem inaczej:

Żeby to działało porządnie fajnie byłoby wywalić to co jest w okolice /dev/null i napisać kod również porządnie.

Niestety - nie bardzo wiem jaki ma być docelowy efekt (że się ma przewijać to już wiem, ale to trochę za mało informacji), w związku z tym dalej nie jestem w stanie pomóc.

Link do komentarza
Share on other sites

7 minut temu, farmaceuta napisał:

skoro chciales tylko guziki zamienic na mebrane to czemu nie wykorzystales kodu z poprzedniej strony? Bo on robi dokladnie to co chciales i to na co teraz czas marnujemy drugi raz

No właśnie tak zrobiłem pierwotnie. Potem zacząłem grzebać w kodzie i z moim poziomem wiedzy zacząłem "ulepszać wstecznie" czyli robić coraz większy gniot.

Wiedziałem, że to nie dla mnie 😞 eeeeech. Przepraszam.

Link do komentarza
Share on other sites

2 minuty temu, ethanak napisał:

A ja powiem inaczej:

Żeby to działało porządnie fajnie byłoby wywalić to co jest w okolice /dev/null i napisać kod również porządnie.

 

Kod z poprzedniej strony doskonaly nie jest...to jest fakt, ale jest na tyle "intuicyjny" ze autor moze sobie zmienic kolejnosc, napisy, ilosc itp bez wiekszych problemow 

 

4 minuty temu, ethanak napisał:

Niestety - nie bardzo wiem jaki ma być docelowy efekt (że się ma przewijać to już wiem, ale to trochę za mało informacji), w związku z tym dalej nie jestem w stanie pomóc.

Wciska guzik i odpowiednie napisy przewijaja sie z prawej strony na lewa, jak skoncza to wyswietla sie stacja,godzina 3 sekundy, po czym sie powtarza sekwencja

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

4 minuty temu, prezesedi napisał:

Wiedziałem, że to nie dla mnie 😞 eeeeech. Przepraszam.

Nie no luz😉 bez przesady...nie nauczysz sie w tydzien nawet podstawowych podstaw..kazdy to przechodzil i ty tez musisz..(uwierz ze warto!, dla modelarzy hobbystow to kraina mlekiem i miodem plynaca😉)

Link do komentarza
Share on other sites

Działa !

jpdl ale jestem ślepy. Przepraszam, ale to faktycznie nie dla mnie - problemem byłem od początku JA.

@farmaceuta wskazałeś by zamienić w poprzednim kodzie "digitalRead == LOW" daj "key== '1' " i tak zrobiłem - napisałem również, że nie działa.

Bo źle to zrobiłem. Klawisze klawiatury powinny być w apostrofach a ja dałem same. BOSZE JAKI CZŁOWIEK JEST GŁUPI

Chciałbym bardzo podziękować i przeprosić za "użeranie się" ze mną i stracony czas. Chyba czas na okulary...

@ethanak @farmaceuta chyba już mnie macie dość, więc poprzestanę na tym co mam, gdyż próbując cokolwiek rozwinąć nie wychodzi mi to i zawracam Wam tylko głowę niepotrzebnie.

Jeszcze raz dziękuję

Adam

Link do komentarza
Share on other sites

@prezesedi Spokojnie - weź pod uwagę dwie rzeczy:

  • Wiesz więcej o modelarstwie kolejowym niż 99% tu obecnych
  • Wiesz mniej o programowaniu niż 99% tu obecnych

Więc może tak połączyć obie te wiedze? Bo z tego może wyjść coś całkiem sensownego. Ja sam przestałem się bawić kolejką jakieś pół wieku temu (niestety, ceny w CSH były zabójcze), ale mniej więcej orientuję się jak to ma wyglądać (tzn. więcej mniej jak więcej) i z chęcią pomogę w rozwinięciu tego kodu do postaci zdatnej do zastosowania w dowolnej makiecie (nie tylko w Twojej na peronie pierwszym). I z chęcią czegoś nowego się nauczę (mając nadzieję że Ty również nie poprzestaniesz na bezmyślnym kopiowaniu kodów tylko zaczniesz rozumieć o co tu chodzi i dlaczego coś nie działa).

To jak będzie?

 

 

Link do komentarza
Share on other sites

Oczywiście, bardzo chętnie się nauczę czegoś nowego. Mielenie gotowców daje efekt jak wcześniej - idzie przeoczyć podstawowe rzeczy.

Chętnie też rozwinę projekt o drugi wyświetlacz. Mam już ekspander oparty o TCA9548A i udało mi się wczesniej uruchomić demo Adafruit na dwóch wyświetlaczach. Teraz tylko muszę się dowiedzieć jak ustawić kod by wiedział, że to dwa równe wyświetlacze - 128x64 i 128x32. Mam nadzieję, że jutro to ogarnę.

Fianlnie chciałbym by połowa tego co jest na dużym wyświetlaczu (linijki 1 i 2) była też na małym, a po tym na obu nazwa stacji i godzina.

Link do komentarza
Share on other sites

28 minut temu, farmaceuta napisał:

adresy wyswietlaczy sa inne...(chyba)

Chyba to się wesz na grzebieniu 🙂

Akurat są takie same i nie ma możliwości zmiany (mam w ręku ten 64x128, ten mniejszy sądząc po zdjęciach też nie ma). Ale to nie problem.

Większy problem to rozpoczęcie liczenia.

Driver Adafruit przydziela sobie bufor w pamięci dla całego ekranu. Dla 64x128 jest to 1 kB, dla mniejszego połowa tego. Dochodzą tablice stringów trzymane w RAM-ie (powiedzmy na razie 300 bajtów) - co zostanie? Wątpię, aby na 200 bajtach pamięci Arduino poradził sobie z tym programem.

Teraz co można zrobić:

  • Można przejść na NodeMCU, do tego jakiś MCP23008 albo w ostateczności PCF8574 do obsługi klawiatury..
  • Można przejść na ESP32 (np. DevKita). Wtedy nie jest potrzebny ani ekspander, ani PCF. To rozwiązanie przyszłościowe i cenowo dość atrakcyjne (NodeMCU + ekspander wyjdzie drożej niż DevKit).  Stawiałbym na to.
  • Można pozostać przy Arduino i bawić się w pisanie okrojonego drivera do displaya który nie używa buforów (w rzeczywistości mam taki i mógłbym go zaadaptować, ale nie bardzo mi się chce) - podejrzewam jednak, że to nie jest dobry pomysł.

No to kolego @prezesedi - wybieraj 🙂

BTW. mam polskie literki 7x5 do Adafruit GFX, ale wymaga to podmienienia jednego pliku w bibliotece i podpatrzenia sobie w pliku jakie są kody literek (nietypowe). To można sobie sprawdzić już teraz - plik w załączniku: glcdfont.zip

Edytowano przez ethanak
Link do komentarza
Share on other sites

Co do wyświetlaczy, to nie ma możliwości zmiany ich adresu. Przerobiłem już temat i dlatego mam ekspander do tego. Przyglądając się NODEMCU wydaje mi się, że starczy pinów do podpięcia klawiatury oraz ekspandera po I2C. Chyba, że te układy MCP i PCF mają służyć do czegoś innego.

DevKit - jak trzeba to zakupię. za przesłany plik dziękuję. Sprawdzę po 22, bo właśnie rozpocząłem pracę i nie mam "gadżetów" przy sobie.

Link do komentarza
Share on other sites

43 minuty temu, prezesedi napisał:

Przyglądając się NODEMCU wydaje mi się, że starczy pinów do podpięcia klawiatury oraz ekspandera po I2C.

Masz rację, wydaje Ci się.

Do dyspozycji masz piny GPIO 4,5,12,13,14,15,16,2 i 0

Pinów 2 i 0 lepiej nie używać, 15 też ostrożnie, ale załóżmy że umiesz

Czyli w sumie 9 pinów

I2C zabiera dwa piny

Pozostaje 7

Klawiatura potrzebuje 8

Jakieś wnioski?

Tak przy okazji - jest trick żeby podłączyć dwa displaye bez multipleksera I2C, ale ekspander do klawiatury i tak jest potrzebny. Ogólnie gra nie warta świeczki.

 

Edytowano przez ethanak
Link do komentarza
Share on other sites

2 minuty temu, ethanak napisał:

Pozostaje 7

Czyli akurat 🙂 to klawiatura 3x4 (o czym wspomniałem gdzieś wcześniej) i ma 7pinów. 

a co z pinami po lewej (mając USB na dole) GPIO 10,9,8,11,7,6 ?

Link do komentarza
Share on other sites

Myślałem, że kto pyta - nie błądzi. Z tego co udało mi się na tę chwilę wyczytać, to część pinów nadaje stan wysoki podczas rozruchu - więc pewnie o to chodzi (albo ZNÓW się mylę).

Jak się zabezpieczyć? Nie wiem - może nie korzystać z NodeMCU? Kupić coś pokroju Leonardo, co ma "dużo" pinów do wykorzystania? Zostaje jeszcze porzucenie ulepszeń - wtedy na pewno wszystko będzie działać i nic nie zepsuję 🙂 .

 

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.