Skocz do zawartości

Plik na karcie SD zawierający program, który wykonuje Arduino.


Szmyterling

Pomocna odpowiedź

9 minut temu, prezesedi napisał:

Ten układ oczywiście nie bazuje na Arduino, tylko na mini odtwarzaczu.

Jaki to odtwarzacz? Bo jeśli DFPlayer Mini to można go bardzo ładnie spiąć z Arduino

Link do komentarza
Share on other sites

8 minut temu, ethanak napisał:

Jaki to odtwarzacz? Bo jeśli DFPlayer Mini to można go bardzo ładnie spiąć z Arduino

To dokładnie elementy ze zdjęć poniżej - robię akurat drugi egzemplarz. Brakuje tylko zasilacza.

20220530_192023.jpg

20220530_192044.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

23 minuty temu, prezesedi napisał:

Jeśli pamięć UNO jest w stanie pomieścić kilka niezależnych komend lub też osobnych programów to nie ma problemu. Z tego co piszecie to tak właśnie jest.

Jak juz wspomniano jest w stanie pomiescic troche, i nie potrzebujesz karty SD, bo z tego co mowisz chcesz wyswietlac kilkanascie zdan wiec pamieci Ci zostaje jeszcze ze hoho..

Kwestia tego co lepsze...komendy glosowe czy wyswietlane, bo chcesz kilka wyswietlaczy a ich ceny juz poszly w gore, wiec moze lepiej (taniej) bylo by pojsc w strone tego odtwarzacza o ktorym pisal @ethanak bo on chyba nie taki drogi z tego co pamietam...

Link do komentarza
Share on other sites

Do jednego Arduino UNO możesz przykładowo wgrać 10 zestawów tekstów, w każdym zestawie 10 napisów, każdy napis po 20 znaków, to 2000 bajtów. Do każdego zestawu możesz mieć inną funkcję, inny scenariusz działania. Przyciskiem wybierasz scenariusz i masz inny zestaw.

Wymiana softu to opcja gdyby takie ilości nie wystarczały. Ale na UNO Arduino się nie kończy, tylko zaczyna. W tej samej cenie jest ESP8266, który ma już 4MB flash, 40x więcej RAM, mało pinów co prawda, ale dla LCD i przycisków wystarczy. Sterować można też przez interfejs napisany w HTML przez serwer WWW.

Są też moduły "mp3" do Arduino, tak np. to nie jest mp3, ale odtwarza nagrania w takiej jakości, że dla epoki PRL to trzeba będzie trochę sztucznie ją obniżyć. Różnica taka, że znowu masz swój program, wg własnego pomysłu, ustawiasz jakiś scenariusz i sobie to leci, albo reaguje na zewnętrzne zdarzenia, przyjechał pociąg na stacje to odpala. Arduino nie traci czasu na generowanie dźwięków, tylko wskazuje do modułu co on ma odegrać.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

7 minut temu, farmaceuta napisał:

Jak juz wspomniano jest w stanie pomiescic troche, i nie potrzebujesz karty SD, bo z tego co mowisz chcesz wyswietlac kilkanascie zdan wiec pamieci Ci zostaje jeszcze ze hoho..

Kwestia tego co lepsze...komendy glosowe czy wyswietlane, bo chcesz kilka wyswietlaczy a ich ceny juz poszly w gore, wiec moze lepiej (taniej) bylo by pojsc w strone tego odtwarzacza o ktorym pisal @ethanak bo on chyba nie taki drogi z tego co pamietam...

@farmaceuta komendy głosowe już mam - temat zamknięty. Działanie na elementach z powyższych zdjęć.

Teraz wyświetlanie tekstu.

Co do kilku wyświetlaczy to sprawa na przyszłość - skupiam się na razie na działaniu jednego. Powiedzmy, że ma imitować rozkład jazdy na dworcu kolejowym. Widzę tu wykorzystanie wyświetlacza typu 2004. Na próby kupiłem 1602 i ten może zostać wykorzystany, jak wspomniałem powyżej, w przyszłości - np. jako wyświetlacz na peronie.

@kaczakat i tu właśnie muszę rozpracować kilka bibliotek oferujących:

-działanie przycisków typu switch

-działanie wyświetlacza LCD (to już wczoraj rozpracowałem)

-uruchomienie odpowiedniej linijki kodu za pomocą przypisanego przycisku (lub uruchomienie całej biblioteki z karty SD, za pomocą przypisanego przycisku)

złożenie wszystkiego do kupy 🙂

Tu nie chodzi, by to były jakieś wodotryski, makieta nie jest w pełni zautomatyzowana - musiałbym całą przebudować - może kiedyś.

Po prostu zamarzyły mi się dwa gadżety - komunikat z głośnika i drugi na wyświetlaczu. 50% normy wykonane, ale pozostałe 50% wygląda teraz jak 99%, patrząc na skalę trudności głosu a tekstu.

Link do komentarza
Share on other sites

@trainee przyjdzie na to czas - jak dogram wszystko. Makieta jest w przebudowie (wymiana elektryki, montaż obrotnicy) nie ma się czym chwalić. Nie lubię rozgrzebanych tematów, a za taki teraz uważam to co ona prezentuje. Tak, wiem to moja wina, że tak wygląda, ale to jakby oglądać kurę bez piór.

Swoją drogą, gdyby nie zachciało mi się obrotnicy przy lokomotywowni nie musiałbym wymieniać elektryki - a co za tym idzie, pewnie nie wymyśliłbym wyświetlaczy i byłby spokój przede wszystkim Wasz 🙂

Człowiek rodzi się głupi, całe życie się uczy (na błędach) a i tak umiera głupi (choćby jak ja - jak dziecko wpadłem na pomysł i teraz kombinuję).

Szanowni Forumowicze - tekstem powyżej nie miałem zamiaru nikogo urazić czy obrazić - to takie powiedzenie.

Swoją drogą, ostro zszedłem z tematu 😬 wybaczcie

Link do komentarza
Share on other sites

#include <LiquidCrystal.h>


const int rs = 12, en = 11, d4 = 5, d5 = 4, d6 = 3, d7 = 2;
LiquidCrystal lcd(rs, en, d4, d5, d6, d7);

void setup() {
  pinMode(2,INPUT_PULLUP);
  pinMode(3,INPUT_PULLUP);
  pinMode(4,INPUT_PULLUP);
  
  lcd.begin(16, 2);
  
  
}

void loop() {
  if (digitalRead(2) == 0) { 
  delay(1000);
  lcd.setCursor(0,0);
  lcd.print("                ");
  lcd.print("tekst1");
  } else if (digitalRead(3) == 0) { 
  delay(1000);
  lcd.setCursor(0,0);
  lcd.print("                ");
  lcd.print("tekst2");
}  else if (digitalRead(4) == 0) { 
  delay(1000);
  lcd.setCursor(0,0);
  lcd.print("                ");
  lcd.print("tekst3");
    } 
}
 

 


 

Chodzi Ci o takie cos...(nie chcialo mi sie zrobic porzadnie guzikow itp😜

Tutaj guziki sa polaczone jednym koncem do pinu Ardu, drugim do masy...

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Ja powiem tak...

Przewody do wyświetlaczy nie mogą być za długie, poza tym ilość podłączonych do jednego Arduino jest ograniczona.

Nigdy mi nie starczyło cierpliwości na makiety, ale pomyślałem sobie co bym zrobił, gdyby mi starczyło, i wyszło coś takiego:

Wyświetlacze OLED 0.91 cala (128x32) - LCD jest większy od lokomotywy i wydaje mi się nieco nie w skali, a na OLED możesz choćby zegar wyświetlić. Aktualna cena: 14 PLN za sztukę. Spróbowałbym, czy można je połączyć równolegle, a jeśli tak to ile. Jeśli nie - coś bym pewnie wykombinował (chociaż w necie piszą że można).

Każdy peron obsługiwany przez jeden ESP8266 (Wemos D1 Mini, aktualna cena 18 PLN). Daje to możliwość wyświetlania różnych komunikatów na różnych peronach. Połączenie przez ESP-NOW żeby nie ciągnąć żadnych przewodów poza zasilaniem.

Zrezygnowałbym z nagrywanych komunikatów, użyłbym syntezatora mowy. Jeśli wystarczy język polski - Microlena na ESP32. Jeśli nie - RHVoice na jakimś paszczatym RPi (bardzo ładnie chodzi na RPi Zero W, tyle że się pół dnia kompiluje). Zaleta: w każdej chwili można dograć nowy komunikat (na upartego nawet w czasie prezentacji). RPi co prawda nie są specjalnie dostępne, ale pojedyncze egzemplarze można dopaść (ludzie pozbywają się za niewielkie pieniądze starych jedynek).

A nie znając się na programowaniu nie próbowałbym sam kombinować, ale poszukałbym drugiego takiego samego wariata jak ja co się na tym zna 🙂

 

 

Link do komentarza
Share on other sites

@farmaceuta Dziękuję za wstawienie kodu - po pracy zobaczę co "robi" i pokombinuję z tym.

@ethanak Myślałem nad OLEDami - faktycznie cena niska, jednak myślałem, że to jeszcze bardziej problematyczne od LCD. Co do skali to chylę czoła - nie uwzględniłem tego. Tak jest bez przymierzania (rzucenia okiem na stan faktyczny). Pozostaje chyba wyświetlacz na dworcu - te bywają duże.

Patrząc na koszty wyświetlaczy - wydają się śmieszne. Nowa goła parowa lokomotywa z oznaczeniami PKP to koszt 1500zł. Uzbrojona w dźwięk i generator dymu to już 2000zł. Tak więc 100 czy 200zł za całość tego układu wydaje się śmiesznie niska.

@trainee Pragotrony hmmm, pojechałeś 🙂. Myślę, że jak by Wam się udało zrobić pragotrony to zarobilibyście fortunę wśród modelarzy 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Musiałbyś mieć CPU o odpowiednich parametrach. Opcje sa dwie.

Pierwsza, wykonywać kod z pamięci RAM, ale trzeba by mieć jej dość dużo i odpowiedni procesor, tu podstawowe Arduino odpada.

Druga mieć jakiś interpretator języka lub choćby prostych skryptów wgrany na ARDUINO, wtedy możesz wykonywać program z dowolnego nośnika.
Tak czy siak temat nie jest prosty, bo trzeba by mieć albo jakiś sprytny bootloader, albo choćby najbardziej prymitywny system operacyjny RTOS, żeby sensownie obsługiwać np. kartę SD..

Temat do zrobienia, ale wymaga trochę zachodu i wiedzy.

Edytowano przez BlackJack
Link do komentarza
Share on other sites

8 minut temu, BlackJack napisał:

Temat do zrobienia, ale wymaga trochę zachodu i wiedzy.

@BlackJack trochę zachodu jak to określiłeś można ogarnąć. Niestety jak wspomniałem w pierwszym poście z wiedzą u mnie kiepsko. Kończąc szkołę podstawową dostałem pierwszy komputer (Commodore C64 - słyszę ten śmiech na sali). Generalnie chodzi mi o to, że za moich czasów szkolnych nie było informatyki, nie było gdzie się tego uczyć. Teraz już w podstawówce można się uczyć podstaw. Z wykształcenia jestem elektrykiem, więc dłubanina mi nie obca. 

Generalnie to co napisałeś o bootloaderze czy systemie RTOS to dla mnie czarna magia. 

Link do komentarza
Share on other sites

3 godziny temu, prezesedi napisał:

myślałem, że to jeszcze bardziej problematyczne od LCD.

Wręcz przeciwnie. Przede wszystkim to wyświetlacze graficzne - czyli nie ma problemu z np. polskimi literkami (na LCD żeby wyświetlić dowolny tekst trzeba sporo pokombinować). A łączy się dokładnie tak samo.

Pogmerałem trochę w necie, z równoległym połączeniem to raczej nie wyjdzie, ale można dorzucić multiplekser i wtedy masz osiem wyświetlaczy na linii. Ponieważ multiplekserów można też podłączyć więcej - można się pokusić o wyświetlanie np. oddzielnych informacji dla dwóch torów na peronie i tym podobne zabawy (z symulacją awarii włącznie), dwustronne wyświetlacze i w ogóle co sobie wymarzysz.

A ESP na  peronie może dodatkowo sterować np. oświetleniem... w końcu wykorzystujesz tylko dwa piny.

9 godzin temu, trainee napisał:

Czy Ty się właśnie zareklamowałeś do napisania kodu?

Absolutnie nie - choćby z tego powodu że nie mam pod ręką makiety peronu, a pisanie kodu którego nie mogę sprawdzić nie należy do moich ulubionych czynności. Natomiast gdyby kolega zdecydował się na syntezator mowy - służę pomocą.

4 godziny temu, prezesedi napisał:

jak by Wam się udało zrobić pragotrony to zarobilibyście fortunę wśród modelarzy

E tam, dałoby się zrobić, ale to raczej zadanie dla wykwalifikowanych zegarmistrzów 🙂

Chociaż wydaje mi się, że zrobienie czegoś co udaje wyświetlacz klapkowy (np. pojedynczy bęben i niewielka ilość klapek z pełną linią) raczej nie powinno być specjalnie skomplikowane, nawet bez jakiejś wymyślnej subminiaturowej trybikologii (no, ale ja się mechaniką precyzyjną zajmowałem nieco wcześniej niż kolega wątkotwórca dostał swojego C64 i mogę być w tym względzie nieco zacofany).

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.