Skocz do zawartości

Czego hobbiści używają w XXI do projektowania PCB i gdzie zamawiają prototypy?


pmochocki

Pomocna odpowiedź

W trakcie studiów przez pewien czas (nawet zawodowo) projektowałem płytki PCB - używałem wtedy jednych z pierwszych wersji Autodeska. 
Ale to już historia. Czego się teraz używa? Elektroniką zajmuje się hobbistycznie w ramach odskoczni i raczej w planach mam proste projekty, którymi mój dziewięciolatek, a może nawet sześciolatek mógłby się zainteresować. 

Na początek rozważałem coś darmowego: KiCad, Eagle lub EasyEDA, a może coś innego? - co polecacie i dlaczego?
Zależy mi na tym abym mógł potem wysłać płytkę do produkcji. Nie wiem też co polecacie: JLCPCB, PCBWay, a może coś innego?

Mam drukarkę laserową i mógłbym użyć żelazka sobie płytkę wytrawić, ale to raczej jak chłopaki się wciągną. Na razie nie mam miejsca i warunków, chyba jako ciekawostka dla nich...

Link do komentarza
Share on other sites

24 minuty temu, pmochocki napisał:

Na początek rozważałem coś darmowego: KiCad, Eagle lub EasyEDA, a może coś innego? - co polecacie i dlaczego?
Zależy mi na tym abym mógł potem wysłać płytkę do produkcji. Nie wiem też co polecacie: JLCPCB, PCBWay, a może coś innego?

Osobiście używałem każdego z tych trzech i nadal jestem fanem EasyEDA ze względu na to, że nie trzeba ***** się z szukaniem elementów po sieci, a wszystko jest w praktycznym katalogu. Nawet potem możesz sobie wrzucić BOM'a i samo ci zrobi koszyk w LCSC 😉 Moim ulubionym jest Altium Designer, ale to jednak poza moim zasięgiem kosztowym (~300$/msc)...

Ogólnie do prostych projektów najlepsze jest chyba EasyEDA, zwłaszcza, że można do niego tworzyć rozszerzenia i kilka dostępnych w sieci jest nawet fajnych (np. generowanie iBOM'a do podglądu płytki jak coś się zepsuje razem z opisami komponentów, generowanie oznaczeń (takich fajnych prostokącików z napisami), kodów QR etc.), do czegoś z PCIE brałbym Altiuma, ale tego raczej się nie spodziewam u Ciebie 😉 

Co do płytek to zwykle zamawiam z JLCPCB, a ostatnio pracuję nad poprawieniem techniki trawienia, ale idzie jak krew z nosa... (galwanizowanie przelotek trochę nie chce wychodzić jak powinno)...

  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Ja tylko przypomnę, że Fritzing nadal istnieje, nadal jest darmowy (w przeciwieństwie do tego co się pojawia jak się na ich stronie kliknie "download") i nadal poza opcją robienia diagramów połączeń an płytce stykowej czy prototypowej i rysownia schematów, ma też opcję projektowania płytki PCB. Nie trzeba się za bardzo uczyć, bo wszystko jest drag-and-drop, a jak brakuje jakiegoś footprintu, to wystarczy po prostu narysować w Inkscape. Nie jest to oczywiście profesjonalny kombajn, ale do prostych płytek w zupełności wystarcza.

Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, H1M4W4R1 napisał:

Co do płytek to zwykle zamawiam z JLCPCB

A ile wychodzi w rzeczywistości ponad te $2? Jakie są koszty przesyłki? Jakieś cło, podatek doliczony przez służby celne?  

1 godzinę temu, H1M4W4R1 napisał:

galwanizowanie przelotek trochę nie chce wychodzić jak powinno

No jak bym w domu ręcznie trawił, to raczej tylko jedną warstwę. Bo przelotki to już raczej wyższa szkoła jazdy.

1 godzinę temu, deshipu napisał:

Ja tylko przypomnę, że Fritzing nadal istnieje, nadal jest darmowy (w przeciwieństwie do tego co się pojawia jak się na ich stronie kliknie "download") i nadal poza opcją robienia diagramów połączeń an płytce stykowej czy prototypowej i rysownia schematów, ma też opcję projektowania płytki PCB.

Patrząc na ilość postów/pytań w internecie mówiących o problemach z eksportem "gerberów" chyba raczej nie skorzystam z tego programu. 

 

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Ze swojej strony mogę zasugerować program DipTrace. Dostępna jest niekomercyjna darmowa wersja do 300 pinów i dwóch warstw. Można również uzyskać darmową wersję do zastosowań niekomercyjnych z ograniczeniem do 500 pinów i dwóch warstw. Opcji licencyjnych jest więcej i twórca tego programu jest dość elastyczny pod tym względem.

Odnośnie bibliotek program DipTrace posiada dostęp z poziomu programu do platformy SnapEDA (trzeba mieć założone na niej darmowe konto), więc nie powinno być problemu z dostępem do dodatkowych bibliotek elementów. Edytory elementów bibliotecznych posiadają wbudowane narzędzia umożliwiające szybkie i wygodne tworzenie własnych elementów.

Możliwy jest import projektów i bibliotek z innych popularnych programów dla elektroników. Wbudowany jest moduł widoku 3D płytki drukowanej. Biblioteki widoku 3D trzeba doinstalować osobno. Program jest dostępny w polskiej wersji językowej, którą się instaluje osobno.

Do minusów DipTrace zaliczam oznaczenia elementów w postaci ciągu cyfr np. "0539275019" co w moim subiektywnym odczuciu utrudnia poruszanie się w bibliotekach z elementami. Można utworzyć własne biblioteki w bardziej intuicyjnymi nazwami potrzebnych nam elementów. W tym celu można skopiować z oryginalnych bibliotek potrzebne nam elementy i zmienić im nazwy na bardziej intuicyjne. W przypadku edytora PCB z pakietu DipTrace można footprintom nadawać własne nazwy w postaci komentarza, ale to nie zawsze jest wystarczające.

Link do komentarza
Share on other sites

43 minuty temu, pmochocki napisał:

A ile wychodzi w rzeczywistości ponad te $2? Jakie są koszty przesyłki? Jakieś cło, podatek doliczony przez służby celne?  

To zależy... Od środku transportu etc.

W skrócie, najczęściej zamawiam przez €Packet (idzie przez Niemcy i to JLC ogarnia cło etc.)... Ale zdarzyło mi się też DHL'em (cło płatne w Polsce, nie polecam na firmę, bo liczą 60zł+ za obsługę). Tutaj masz zestawienie moich zamówień z ostatniego roku (jak widać mam dobry powód, by trawić w domu xD)... 

image.thumb.png.d5a8d44d1198a94b4cf6606ceb610c67.pngimage.thumb.png.82d460d24510fde90789d193da05d858.pngimage.thumb.png.5a25a9f536d428d71bbcc027f65665ce.pngimage.thumb.png.723f4d3737b2ed0d94d7db21c96d1eab.pngimage.thumb.png.70a4f6c127b71f2e226b403b39d20a2c.pngimage.thumb.png.4dbdfe769ce12d2b804dea49df993cce.pngimage.thumb.png.a3d4eefd363c0280587919d199251374.pngimage.thumb.png.1b2c9bd10ca81ee4fca592e47a5fde63.pngimage.thumb.png.23e4079ca02308d289c8b29d43bab073.png

Kilka miało też "stencile" SMD, stąd są droższe (zwykle te, gdzie towar >> wysyłka)

Dwa zamówienia miały też w cenie montaż SMD...

image.thumb.png.2fc3d0b134b97860d1bbf5fdb1b60611.pngimage.thumb.png.0e634f10d589dab1d445e304e959b95f.png

Przy DHL VAT jest doliczony na miejscu (w Polsce, więc *1.23)

Ogólnie wychodzi dość tanio, tylko te przesyłki to jakaś patologia... No, ale jednak do Chin mamy dość daleko...

---

44 minuty temu, pmochocki napisał:

No jak bym w domu ręcznie trawił, to raczej tylko jedną warstwę. Bo przelotki to już raczej wyższa szkoła jazdy.

Nie no, proste przelotki o średnicy 1mm spokojnie podrutujesz 😉 

0.4mm - 0.9mm mają nawet nity do przelotek 😉 Można znaleźć u chińczyków (rivets) czy nawet u nas (z tymi małymi bywają problemy...)

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, pmochocki napisał:

Patrząc na ilość postów/pytań w internecie mówiących o problemach z eksportem "gerberów" chyba raczej nie skorzystam z tego programu. 

 

Pytania są stare, większość tego została poprawiona w ciągu ostatnich dwóch lat. Ale oczywiście korzystaj z czego chcesz.

Link do komentarza
Share on other sites

4 godziny temu, Gieneq napisał:

@pmochocki niedawno był poruszony podobny temat:

Dzięki! Obiecuję, że następnym razem będę korzystał częściej z przycisku szukaj.
Jednak ograniczenia typu: odczekaj x sekund przed następnym szukaniem, troszkę zniechęcają do intensywnego szukania.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.