Skocz do zawartości

Przetwornica 12-230 V. Ogólne uwagi co do poprawności schematu


Pomocna odpowiedź

1 godzinę temu, jand napisał:

 Aby na wspólnym wyjściu był stan niski wystarczy by tylko jeden z komparatorów mial stan niski

To mi chodzi właśnie o stan odwrotny...czyli jeśli choć na jednym komparatorze będzie stan wysoki to ten stan ma się pokazać na wspólnym wyjściu komparatorów...czy jakoś tak😭😅 

Tam wyżej wszystkie napięcia mi już pasują i cała zasada działania...jedynie nie potrafię dodać histerezy na ten prawy komparator...niby robię dobrze a wychodzi źle...

Wejście nieodwracajace podpięte do bocznika, odwracające jak na schemacie, do potencjometru 

1 godzinę temu, farmaceuta napisał:

mam problem z dodaniem niewielkiej histerezy na komparator bocznika

Bo wymuszasz stałe napięcie 0.196V na wejściu nieodwracającym i prąd płynący przez opornik 6k nie może tego zmienić. Podaj to napięcie przez opornik .

1 godzinę temu, farmaceuta napisał:

To mi chodzi właśnie o stan odwrotny.

To dodaj jeden tranzystor, który ten sygnał odwróci.

  • Pomogłeś! 1
(edytowany)
52 minuty temu, jand napisał:

Podaj to napięcie przez opornik .

@jand no jasne! teraz jest to dla mnie oczywiste🙃

52 minuty temu, jand napisał:

 

To dodaj jeden tranzystor, który ten sygnał odwróci.

tak jak teraz jest juz wporzadku...chodzi o to ze ma byc wykrywany high z kazdego komparatora i na "wezle" ma byc ponad 0.5v w takiej sytuacji, no i teoretycznie zakladajac ze program nie oszukuje to jest miod malina😄 bardzo Ci dziekuje za poswiecony czas👍

Edytowano przez farmaceuta
  • 2 tygodnie później...
(edytowany)

Wrzuć jako jpg czy tam inny obrazek, no i jak chcesz sterować górnymi tranzystorami? 

Edytowano przez _LM_
  • Lubię! 1
2 godziny temu, _LM_ napisał:

Wrzuć jako jpg czy tam inny obrazek, no i jak chcesz sterować górnymi tranzystorami? 

Ok już wrzucam 👍 sterownik to odrębna płytka z mikrokontrolerem i dwoma sterownikami IR2110 który jest podwójnym sterownikiem pół mostka (low/high side) (to to na lewo na dole schematu z labelami)

(edytowany)
38 minut temu, _LM_ napisał:

A co robi ta część ze wzmacniaczami operacyjnymi? 

To są komparatory....lewy mierzy napięcie na aku, jeśli spadnie poniżej ustawionej wartości to włączy mi bjt (LED i buzer) histereza jest duża to po wyłączeniu przetwornicy jak skończy napięcie na aku to już i tak się nie włączy...prawy mierzy spadek na boczniku i wszystko jak wyżej...no w falstad wszystko działa 🤪 (na wyjściu mam około ~1.5v jeśli jeden komp włączony, z tego miejsca daje również sygnał na pin nadpradowe sterownika, jeśli napięcie na nim wyższe niż 0.5v to przetwornica off)

Nie strasz @_LM_ 😱😭

Edytowano przez farmaceuta
  • Lubię! 1
1 godzinę temu, farmaceuta napisał:

Nie strasz

Chcę tylko zwrócić uwagę na pewne błędy, popatrz jak wygląda schemat wewnętrzny pojedyńczego komparatora:
chrome_1leO8LZyb3.thumb.png.6818d22c8dcabb91ff6d85bce4228a56.png

Masz układ OC chcesz użyć dwóch aby sterować buzzerem.. Daj znać czy twój schemat na pewno zadziała tak jak myślisz, jeśli nie łapiesz to postaram się to rozrysować w sposób jasny.

  • Pomogłeś! 1

IMG_20260117_110555.thumb.jpg.94af461b10facaea4b3d320e80026faf.jpg

Ok bo może później nie będzie czasu więc nie będę cię utrzymywał w niepewności. Widziałbym to tak jak na powyższym obrazku, mając led dwukolorową ze wspólną anoda możesz łatwo zrealizować układ OK/ALARM. Ja być może dołożyłbym układ nadnapięciowy. W każdym razie masz powyżej uproszczony rysunek 

  • Pomogłeś! 1
(edytowany)

Przepraszam, w schemacie wyżej nie zwróciłem uwagi na to że mamy odwrócone sterowanie, przepraszam za błąd, poniżej bramka która zadziała zgodnie z twoją koncepcją, dodałbym rezystancję 47...100k od bazy do masy.

IMG_20260117_111932.thumb.jpg.22ed140cb2e04d3fc3ffbf3ffe82dffd.jpg

 

Edytowano przez _LM_
  • Pomogłeś! 1
1 godzinę temu, _LM_ napisał:

Masz układ OC chcesz użyć dwóch aby sterować buzzerem.. Daj znać czy twój schemat na pewno zadziała tak jak myślisz, jeśli nie łapiesz to postaram się to rozrysować w sposób jasny.

Chodzi o to żeby jeden komp w stanie high na out nie wpływał na drugi?? Po to te diody? 

Co do budowy wewnętrznej komparatora to ni hu** nie rozumiem 😅

  • Lubię! 1
(edytowany)

Nie chodzi o całość tylko właśnie ten kawałek z otwartym kolektorem, zróbmy analizę obu przypadków: rysunek wcześniejszy - tranzystor zostanie otwarty kiedy oba wyjścia będą na wysokim poziomie, ściągnięcie do jednego lub dwóch da zatka tranzystor. 

Przypadek drugi: otworzy tranzystor tylko wtedy gdy jedno lub dwa wyjścia będą "uwolnione" czyli na poziomie VCC, także to jest uproszczenie twoich kombinacji z siatką rezystorów 

Edytowano przez _LM_

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...