Skocz do zawartości

Przetwornica 12-230 V. Ogólne uwagi co do poprawności schematu


Pomocna odpowiedź

@_LM_ @jand @H1M4W4R1    panowie mam taki schemat czujnika roladowania na komparatorze...jest to mniej wiecej poprawne??? 

lm393.thumb.jpg.8136b6ed90e23fe675262a8f593ca917.jpg

 chialem odrazu zrobic tak ze w razie rozladowania aku z wyjscia komparatora pobieram napiecie okolo 1v i podaje na wejscie pradowe sterownika (powyzej 0.5v sterownik sie wylacza)...w momencie naladowanego aku bede mial na wyjsciu komparatora mase i ta masa bedzie szla na pin ifb sterownika, ta masa nie bedzie kolidowac ze spadkiem na boczniku? w sensie gdyby byl za duzy prad na boczniku to to napiecie powyzej 0.5v z bocznika da rade sie "przebic" przez ta mase i rezystor 47k z drugiego zdjecia??? 

shunt.thumb.jpg.4cc6f7a0ff3e4d166c19e5066048a7d6.jpg

j1/j2 to pady pod bocznik

Schemat z komparatorem wygląda OK.

Co do tego nieszczęsnego "przebicia", to trzeba zgadywać, bo na drugim schemacie mamy tylko drobny wycinek całości. Jeśli pozioma linia na górze drugiego schematu to masa, to sygnał z bocznika nie wpływa na sygnał IFB.

Ale najlepiej pokaż cały schemat.

  • Pomogłeś! 1

To jeszcze nie jest cały schemat, ale już więcej..

Bocznik j1-j2 będzie miał pewnie oporność rzędu omów, a więc sygnał IFB podawany od strony komparatora przez opornik 47k nie będzie miał praktycznie wpływu na działanie układu. 

  • Pomogłeś! 1

@jand yyy to znaczy się mi chodzi o to żeby na pin IFB było podawane napięcie z obu "stron" czyli od komparatora i od bocznika...w ten sposób że...

Przez bocznik (~ 10mO?) będzie płynąć jakiś prąd...jeżeli spadek napiecia będzie na nim mały, ale wystąpi stan 1 na komparatorze to ma być wykryte to napięcie, i na odwrót, jeśli na wyjściu komparatora (prawie zawsze) będzie masa, ale jeśli na boczniku będę miał odpowiedni spadek to ten spadek na być wykryty na IFB 

@jand patrz... o takie cos mi chodzilo...jak komparator wylaczony to czytan napiecie z bocznika, niezaleznie jakie jest to napiecie na boczniku  po wlaczonym  komåparatorze napiecie na wezle ma byc ponad 500mV...i na odwrot...jesli komparator = gnd, to napiecie na wezle  ma byc jak najblizej faktycznego spadku na boczniku... https://www.falstad.com/circuit/circuitjs.html?ctz=CQAgjCAMB0l3BWcMBMcUHYMGZIA4UA2ATmIxAUgpABZsKBTAWjDACgAnWmvcYlbrxR5eVQnjidBIYbxo9acKMnhSEYAbJCEaVLVTCqA5tN1V5chVUhsA7hQ0yR0rSjYAlbbqe8MCTc7WilDQwsrW0Age0mD8MY5B3khBMFHYvEgAYhAp0BjwBYVwECwgAGoA9gA2AC4AhkYMbOnaINnh1KWVtQ1NQA

Myślę że do obsługi bocznika powinieneś użyć drugiego komparatora.

LM393 ma wyjście z otwartym kolektorem, a więc możesz wyjścia obu komparatorów połączyć bezpośrednio ze sobą, otrzymując funkcję logiczną - wspólne wyjście będzie w stanie niskim, jeśli choć jeden komparator będzie miał wyjście w stanie niskim.

  • Pomogłeś! 1
2 godziny temu, farmaceuta napisał:

da radę jakoś sensownie pracować przy napięciach rzędu pół volta na wejściach?

Zerknij do karty katalogowej i znajdź "Input Common Mode Voltage Range"

  • Pomogłeś! 1
13 godzin temu, jand napisał:

 wspólne wyjście będzie w stanie niskim, jeśli choć jeden komparator będzie miał wyjście w stanie niskim.

No tak, ale chyba jeśli pojawi się stan wysoki na jednym komparatorze to finalnie i tak tam będzie masa...tak? Czy zmyślam??🤔

8 godzin temu, jand napisał:

Zerknij do karty katalogowej i znajdź "Input Common Mode Voltage Range"

No podobno działa od VCC- do VCC-1.5V...tak ze mnie urządza jak najbardziej bo mnie dopiero interesuje zakres od ~200mV w górę...odrazu miałbym regulację progu czego chciałem od początku (nawet już na wzmacniaczu malowałem schemat, ale jakoś się wycofałem)

48 minut temu, farmaceuta napisał:

finalnie i tak tam będzie masa...tak?

Tak. Aby na wspólnym wyjściu był stan niski wystarczy by tylko jeden z komparatorów mial stan niski.

46 minut temu, farmaceuta napisał:

No podobno działa od VCC- do VCC-1.5V

Nie podobno, ale właśnie dokładnie tak👍.

Trochę więcej wiary w siebie. Zademonstruj, co wymyśliłeś.

  • Pomogłeś! 1

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...