Skocz do zawartości

Problem z pinem MISO na nodeMCU

SOYER

Pomocna odpowiedź

Tak dałem wszystko na max i wydaje się, że do celów domofonowych jest za cicho. Po podłączeniu dodatkowego wzmacniacza jest zdecydowanie głośniej. Mam też jeszcze stary domofon, z takim modułem rozmównym, który też ma chyba wbudowany wzmacniacz. Może ten mr2 dałoby się pożenić z sim800l?

14 minut temu, SOYER napisał:

dałem wszystko na max i wydaje się, że do celów domofonowych jest za cicho

No, różnica między 1W (bezpośrednio z SIM) a 3W (ze wzmacniacza) jest naprawdę potężna...

Problem jest właśnie w symetrycznym wyjściu SIM-a, które jest przystosowane do napędzania głośnika a nie zewnętrznego wzmacniacza. być może ruszy w ten sposób: jakiś rezystor zamiast głośnika (np. 22Ω, nie za duży i nie za mały) i do wejścia wzmacniacza podłączyć jeden z pinów SPK przez jakiś kondensator.

Jeśli nie to jedynym chyba wyjściem jest transformator...

• Lubię! 1

2 godziny temu, ethanak napisał:

zamiast głośnika (np. 22Ω, nie za duży i nie za mały) i do wejścia wzmacniacza podłączyć jeden z pinów SPK przez jakiś kondensator.

czyli do pinów spk+ i spk- w sim podłączam dwie nóżki rezystora 22om, a do wejścia wzmaka przewód z spk+ sim800 i masę zasilania?

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Normalnie byś musiał dać jeszcze kondensator separujący, ale sprawdź czy te kondensatory są na płytce modułu:

Screenshot_20221203_121728.thumb.jpg.46fec13b8ec3f513e20f03aa45d39d57.jpg

Masę musisz podciągnąć oddzielnie, aby nie ciągnąć czasem z SIM bo będzie Tobie szumieć. Tak samo masę PVDD modułu. 

(edytowany)

Chłopaki dajcie jakiś pomysł bo chyba kupię domofon GSM zamiast się męczyć z tym SIM800. Znowu wrócił problem z buczeniem, jednak zauważyłem, że średnio ma to coś wspolnego z mikrofonem, a chyba bardziej z samym modułem SIM. Objawy jak na tym filmie:

Po naciśnięciu na obudowę, niekoniecznie zawsze w tym samym miejscu, zmniejsza się lub ustaje buczenie(w głośniku telefonu, głośnik SIM działa ok). Niezależnie czy mikrofon jest niepodpięty, czy jest podpięty goły mikrofon, czy jest podpięty mikrofon z zestawem kondensatorów jak z instrukcji.

Szlag mnie już trafia, myślałem, że może obudowa jest słabo z masą połączona, to dolutowałem połączenie obudowy z masą zasilania. Efektu brak.

Nie chcę się wyrażać, ale WTF???

Edytowano przez SOYER

Może próbować z inną anteną? Tam w sumie jest i tak dziwna spawa, ścieżka od anteny owija pin zasilający i jednocześnie antena z drutu i uFL połączone. Ja kiedyś na transmiterze BT miałem szumy przy cichym odtwarzaniu, czy chwilę po zakończeniu, jak była cisza, to inna antena pomogła. Odciąłem PCB, dolutowałem drut lakierowany zwinięty w śrubę i git.

Kiedyś miałem taki przypadek że antena do tego stopnia promieniowała na elektronikę że resetowała espka. @SOYER weź cały moduł gsm do oddzielnej metalowej obudowy oraz zastosuj porządną antenę, wywal te sprężyne jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś. A na testy czy mogłoby to pomóc spróbuj postawić kawałek laminatu lub czegoś przewodzącego pomiędzy modułem a resztą elektroniki.

IMG_20221210_154640.thumb.jpg.b0318304109e57fd3d4a3f2bf35cae6a.jpg

u mnie było tak że dopiero dodanie tego kawałka laminatu za antenę uspokoiło układ. Tak samo jakbyś przyjrzał się temu urządzeniu to zauważysz że pod modułem SIM też tej kawałek laminatu ekranu.

Edytowano przez _LM_

Więc tak, sprężynkę już przedtem wywaliłem, bo też myślałem, że sieje. Nic nie pomogło.

Co do naciskania na obudowę... Widzę, że to nie problem naciskania. Już tłumaczę i proszę o pomoc bardziej doświadczonych w obwodach. 

Jesli jednocześnie naciskam/dotykam jednym palcem u góry obudowę, a drugim u dołu pin GND, lub pin zasilania, lub oba te piny, to po około 1-2 sekundach buczenie zanika, dźwięk z mikrofonu jest czysty i głośny, mikrofon łapie bez problemu z 0,5m ludzki spokojny głos. Po cofnięciu palców, od razu głośno buczy, a dzwięk z mikrofonu ledwo słychać w tle buczenia. Potwierdziłem to kilkunastokrotnym powtórzeniem, zawsze efekt ten sam.

Jaką funkcję spełnia moje ciało, że niweluje to buczenie i czym je zastąpić:)?

po prostu masz tam za dużą pajęczynę pętle masy i inne takie 😉 postaw coś przewodzącego pomiędzy moduł SIM i resztę elektroniki. Aha i jeszcze jedno: z czego to teraz zasilasz? Czy to nie jest przydźwięk od zasilacza? 

Edytowano przez _LM_

(edytowany)

Jaja proszę Państwa, złożyłem kilka warstw folii aluminiowej, wsunąłem pomiędzy sim, a ESP32 i ... kiedy trzymam się tej folii efekt identyczny jak przedtem z palcami, po 2 sek problem znika, kiedy ja puszczę, powrót buczenia.

Czym zasilam? No właśnie, zasilacz niby 5A za 11 zeta, był b. tani i się skusiłem, czy to on może siać? Jak to odsiać?

Edytowano przez SOYER