Skocz do zawartości

Problem z pinem MISO na nodeMCU


SOYER

Pomocna odpowiedź

5 minut temu, _LM_ napisał:

znaczy podłącz tę folię do minusa zasilania a ten minusowy kabelek jak najbliżej wtyku zasilania

 

To DZIAŁA😁

Tylko co dalej, wywalamy sim do osobnej skrzynki? Czy jak to odizolować?

Bo tak tego nie zostawię😁:

 

IMG_20221210_161643.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Ok, potestuję. Niech mi ktoś wytłumaczy czemu podpięcie ekranu do GND odmieniło obraz sytuacji?

Powiedzcie, czy to może być wina ESP? On ma domyślnie włączone wszystkie wifi, BLE itd? Czy może trzeba to wyłączyć i zobaczyć efekt. Z wifi i bluetooth nie zamierza korzystać w tej zabawce...

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Najwięcej w tym układzie zapewne sieje moduł GSM, ale ogólnie dobrze by było każdy z nich (modułów) jakoś odizolować. Co do zakłóceń i metod ich eliminacji to ja jestem za krótki aby się w tym temacie wypowiadać. Jeśli chcesz wiedzieć który moduł najwięcej wpływa na resztę to po prostu ekranuj etapami. Część zakłóceń z pewnością nadal będzie się przedostawała poprzez obwody zasilania i sygnałowe, to bardzo szeroki temat bardziej dla radiowca.

Link do komentarza
Share on other sites

A zrób sobie prosty test: nawiń na palcu kilka zwojów drutu podłącz do oscyloskopu (sonda x10, wzmocnienie max)taką cewkę i "przejedź" w powietrzu tą cewką nad tym układem. Polecam taką zabawę, zobaczysz w których miejscach występuje najsilniejsze pole elektromagnetyczne.

Edytowano przez _LM_
Link do komentarza
Share on other sites

Aha i czemu połączenie folii do masy pomogło - powód jest prosty: bez jej umasowienia tworzyła ona kondensator, pewnie kilka pF a dla takiej pojemności sygnały w.cz przechodzą bez przeszkód, umasowienie doprowadziło do tego że ładunek z okładzin tegoż kondensatora miał którędy "odpłynąć" i z kondensatora zrobiło się zwarcie dla sygnałw w.cz. No ale miałem się o tym nie wypowiadać co by głupót nie pleść

Edytowano przez _LM_
  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Dzisiaj już pasuję, po niedzieli będę testował jakieś ekrany, ew. przerobię układ by SIM był na osobnej płytce. Zobaczymy efekty. Strasznie mnie to już mierzi ale co się nauczę to moje:).

Dzięki @_LM_ za pomoc i naprowadzenie, oscyloskopu niestety nie mam. Ciągle się też męczę bo mi wywala błąd "10" lub "15", ni z tego ni z owego. Błąd karty sim lub jej brak. Raz jest ok, a raz nie. Wkurzające.

@_LM_ 🍻🥃.

Link do komentarza
Share on other sites

22 minuty temu, SOYER napisał:

Ciągle się też męczę bo mi wywala błąd "10" lub "15", ni z tego ni z owego

Tu może być więcej przyczyn - od kiepskiej jakości gniazda sim po problemy z zasilaniem oraz dziadowska biblioteka obsługi modułu. Z zasilaniem w miarę łatwo możesz sobie poradzić lutując kondensator 470...1000uF bezpośrednio na pinach SIM800.

@pmochocki bardzo wartościowy artykuł 👍

Edytowano przez _LM_
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Tak się chłopaki zastanawiam, a gdyby ugryźć temat od innej strony, mojej ulubionej, tzn. zastosować nowoczesny sprzęt do prostych zadań. Np. zamiast lcd użyłem blynka i tabletu, lcd poszło do lamusa😁.

Gdyby zamiast modułu sim800l użyć starego telefonu, mam ich kilka w szafce.

Gdyby zamiast mikrofonu elektretowego i głośniczka ze wzmakiem użyć zestawu głośnomówiącego bluetooth.

Tylko jak wybierać takim zestawem 3 różne numery, zwykłe zestawy mają zazwyczaj tylko przycisk odebrania połączenia albo jego odrzucenia.

Pozostaje kwestia IP65.

Jakieś pomysły jak użyć starej komórki?

 

Link do komentarza
Share on other sites

4 godziny temu, SOYER napisał:

Bo tak tego nie zostawię😁:

Przecież z tym kawałkiem folii nie wygląda tak źle...😜 Co do ekranowania podzespołów to często w modelarstwie bez tego nie polatasz bo albo GPS za słaby ma sygnał, albo transmitery sieją itp...z tego co jeszcze pamiętam to ekrany poleca się podłączać pod masę z jednej strony...(tak było sugerowane przynajmniej w przypadku ekranowania wszelkich kabli etc)

Link do komentarza
Share on other sites

18 minut temu, SOYER napisał:

Tylko jak wybierać takim zestawem 3 różne numery, zwykłe zestawy mają zazwyczaj tylko przycisk odebrania połączenia albo jego odrzucenia.

Hindusi już od dawna wrzucają filmiki typu "nie uwierzysz co można zrobić przy pomocy starego telefonu" i robią tam jakieś pierdoły. Zastosowanie starego tel ma pewien sens zwłaszcza jak znasz protokół wymiany danych to tylko spinasz cały system kabelkiem rs232 i działa. Trochę szkoda że odpuszczasz temat po takim czasie i tylu probach

Link do komentarza
Share on other sites

Sony Ericssony mają UART i komendy AT. Głośnik to możesz kabelkami z telefonu podebrać. Sprawdzić, czy elektret, czy jednak I2S. Sam chciałem T630 ogarnąć, ale kiedyś miałem kabelek RS232-staryFastPort, ale go wyrzuciłem, bo po co mi i pady z płytki głównej tylko urwałem. A inaczej, to też możesz po BT połączyć, jak nie kabel. A starą słuchawkę BT, to wyjście głośnika gołymi (bez ekranu) cienkimi kablami od podsufitki do radia ciągnąłem, git, nic nie łapało zakłóceń.

A stary smartfon z Androidem, łatwo włączyć wybieranie numeru z apki. Nieco nowszy niż stary, z USB OTG i serial.

Edytowano przez matsobdev
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.