Skocz do zawartości

Przekaźnik nie działa z esp8266 ale z arduino działa


rob99ert

Pomocna odpowiedź

Witam, mam problem nagłej potrzeby. Prostu układ:

esp8266 nodemcu v3 podłączony pod zasilacz impulsowy 12V

przekaźnik 8 kanałowy z optoizolacją zasilany na 5V

Z Zasilania 12V idzie też prąd na stabilizator 5V - ten zasila tylko i wyłącznie wejście Vcc płytki przekaźnika.

problem jest taki, że przekaźnik normalnie działa w przypadku gdy styk IN1 załącze z arduino leonardo. Wszystko jest idealnie z arduino. Natomiast gdy spróbuję to samo zrobić z esp zamiast arduino, to na przekaźniku zapala się tylko LED że 1 styk został załączony, jednak nie słychać nawet charakterystycznego "trzasku" przełączania styku a sam kanał nie działa i nic się nie dzieje oprócz led sygnalizującego załączenie styku. Problem palący czasowo, ktos wie czemu arduino normalnie załącza styk na przekaźniku a esp już nie? I jak to rozwiązać?

 

Link do komentarza
Share on other sites

@rob99ert witam na forum 🙂 Na wyjściu Arduino jest 5 V, a na wyjściu ESP 3,3 V. Możesz zastosować jakiś tranzystor lub konwerter poziomów logicznych, aby sterować przekaźnikiem, który wymaga zasilania z 5 woltów.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@ethanak @Treker https://botland.com.pl/przekazniki-przekazniki-arduino/2966-modul-przekaznikow-8-kanalow-z-optoizolacja-styki-10a-250vac-cewka-5v-niebieski-5904422300531.html link do używanego przekaźnika. Dodam, że mam jeszcze 2 inne moduły (2 i 1 kanałowe) które również nie działają z esp. Co do połączenia, to  esp jest zasilane z zasilacza impulsowego 12V, moduł przekaźnika na VCC jest 5V ze stabilizatora (z 12V na 5V) no i masa do GND esp. IN1 przekaźnika jest połączone z wyjściem esp. Próbowałem na kilku portach i bez różnicy. Kod w arduino IDE również w porządku, sprawdzałem na diodzie LED i jest w porządku. Zresztą dioda wbudowana na module również świeci się, że jest sygnał na IN1 co prawda "lekko" ale się świeci. Jak będe miał czas dzisiaj to sprawdzę jak wyjdzie z tranzystorem to dam znać czy temat do zamknięcia. @ethanak Wiem, że ludziom normalnie ta cewka się załącza z esp czy RPi, bo widziałem na yt czy na forach, że śmigają takie moduły bez żadnego wydziwiania, ale no mi z jakichś powodów na esp nie hula niestety. 

Link do komentarza
Share on other sites

Nie zasilaj ESP z 12V, na ESP jest stabilizator liniowy, ESP pobiera do 250mA, 12->3.3V, 8.7V*0,25A= 2.2W strat zamienianych na ciepło, przecież on pewnie świeci jak żarówka.

Zdjąłeś zworkę z płytki przekaźników? Mam taki moduł  przekaźników, tylko na 4 szt. i działa z ESP, granica jest około 3V, więc pewnie że lepiej jak jest zasilany z 5V, ale daje radę. Ostatecznie można dodać konwerter logiki 5V-3.3V.

Może zostawiłeś zworkę, zasilasz całość 5V i powoli upalasz ESP. Zasilanie 5V ma być podane na małą listwę po zdjęciu zworki, tak by było tylko dla cewek. Multimetrem sprawdzisz, że jeden pin jest połączony z VCC logiki, pewnie ten oznaczony VCC, ale Chińczykom lepiej nie wierzyć po opisach, zasilanie 5V podłączasz na ten drugi + GND od zasilacza 5V.

Z drugiego zasilacza 5V (albo 3.3V od razu) zasilasz ESP.

Potem podłączasz na listwę  logiki ALBO GND (gdy przekaźniki działają po podaniu stanu wysokiego), ALBO VCC (gdy przekaźniki działają po podaniu stanu niskiego, wg opisu z Botland masz taki właśnie) z ESP.

Masz sterowany stanem niskim, wystawiasz 3.3V na IN1 nic się nie dzieje, wystawiasz 0 to prąd płynie od VCC do pinu ESP, ledy mają się zaświecić i włączyć obwód danej cewki przekaźnika.

Powodzenia.

 

Edytowano przez kaczakat
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Nie wiem czy masz błąd na pokazanym schemacie czy już dym Ci leci z tego układu. Zainwestuj w multimetr. 5V z zasilacza podłączasz pod cewki, JDVcc, podłaczyłeś do VCC, które jest tym samym VCC do którego podłączyłeś 3.3V po lewej.

Link do komentarza
Share on other sites

Samo z siebie nic się nie dzieje, na pinie uC nie ma stanu niskiego gdy program nie działa, jak chcesz sprawdzić, czy 3.3V wystarcza do wysterowania, czyli zaświecenia LED, podaj 3.3V i GND, podczas działania programu na pinie INx będziesz GND (stan 0) robił z programu.

Sprawdziłem i u mnie działa:

image.thumb.png.72d33c6e70741047fb65d8a0ced08e66.png

W następnym kroku podłączyłem 5V/GND pod piny cewek i wszystko ładnie klika. 

Podłączyłem też układ pod zasilacz laboratoryjny, same ledy świecą nawet przy napięciu VCC 2.5V, ale poniżej 3V świecenie zaczyna przygasać, a przekaźnik przestaje klikać, pewnie za mało światła z led by aktywować te moduły optoizolacji. Testowałem tu niedawno przekaźnik SSR 2A i miał identyczne warunki działania. Możesz oczywiście mieć inny typ, 3.3V to już jest blisko granicy działania, a kilkanaście sprawdzonych przeze mnie takich modułów to żadna statystyka, ale samo led jednak by się zaświeciło.

Link do komentarza
Share on other sites

@kaczakat Sprawdziłem na module 1 i 2 kanałowym (nawet dokładnie tym samym co ty masz na zdjęciu), i działa jak ta lala. Natomiast robiąc to samo na tym 8-kanałowym, dioda świeci ale cewka załącza się bardzo cicho czyli brakuje jej mocy. Ale to już ogarnięta sytuacja. Teraz mam inne pytanie i nie wiem czy tworzyć nowy wątek czy nie, ale dziękuje wszystkim za pomoc, przede wszystkim tobie "kaczakat" 🙂 Chodzi o to ile portów tak naprawdę możemy wykorzystać w esp v3 nodemcu. mam projekt i dopiero go buduje jednak już widzę, że będzie problem z ilością portów, np. porty od SDD2,SDD3 (GPIo 9 i 10) nie działają według wgranego kodu. Na dole schemat podłączenia. Mógłby ktoś powiedzieć co jest nie tak i któreych portów esp mi nie obsłuży i jak temu zaradzić żeby wysterować z jednego esp te wszystkie urządzenia na schemacie?

schemat.png

Link do komentarza
Share on other sites

Jak nie działa wprost to zawsze można dać konwerter poziomów logicznych.

Wystarczy w Google wrzucić hasło "ESP8266 usable pin", NodeMCU i taki Wemos mini się nie różnią pod tym względem, a pinout jest bardziej czytelny:

image.thumb.png.da44677ae65f8c68213e4dbc94c5b794.png

 oznaczając je jako GPIO do wykorzystania masz 4,5,12,13,14,15 - czyli 6szt, dodatkowo 0 i 2 w ograniczonym zakresie, stan tych pinów w czasie resetu wybiera tryb pracy, są podciągnięte rezystorami do VCC (lub GND), podobnie 16, jak nie używasz UART to jeszcze 1 i 3,  A0 jako wejście ADC, max 11+ADC. Pinów podłączonych do flash (SDD) w ogóle nie można użyć, a są wyprowadzone w NODEMCU.

Generalnie jak to są wyjścia to lepiej, bo jak wejście ustawi stan przeciwny niż rezystor podciągający to może być klops by uruchomić ESP.

Tu jest opis: https://randomnerdtutorials.com/esp8266-pinout-reference-gpios/

Z kolei jak jest jakiś stan wymuszony przy starcie to może być gorzej dla podłączonych urządzeń, może coś się załączy choć program tego nie przewiduje.

Może prościej będzie jednak użyć dodatkowo jakieś  NANO i mu wysyłać przez UART komunikaty,  jak ma zasterować pinami, albo ESP32 - też jest lista pinów IO "lepszych/gorszych" .

Edytowano przez kaczakat
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.