Skocz do zawartości

[Mechanika] Serwomechanizmy, czyli jak się za nie zabrać


oktan

Pomocna odpowiedź

Serwa, które są dostępne w sklepach można podzielić na dwie grupy względem ich wielkości: normalne i micro. Wiele osób mówi żeby nie przerabiać micro serw, bo są delikatne, mogą się rozlecieć w rękach itp. Owszem są, ale jak wie się jak do nich podejść to wszystko będzie śmigać jak należy. W szczególności mam na myśli ucinanie blaszek potencjometru – radzę tego nie robić. Sposób, który pokażę będzie bezpieczniejszy pyzatym można go stosować przy wszystkich rodzajach serwomechanizmów. Jak wiemy każde serwo posiada potencjometr oraz ząbek ograniczający obrót zębatki. Zębatki trzymają się na osi potencjometru, ale są też wyjątki w serwach, więc przed zaczęciem przeróbki musisz zobaczyć, jakie masz serwo. Jeżeli masz Serwo, w którym zębatki nie trzymają się na osi potencjometru, omiń punkt pierwszy i przejdź do następnego.

1.Żeby nie naruszyć całej konstrukcji proponuję rozwiercić zębatkę do tego stopnia żeby luźno i bez żadnych oporów poruszała się na osi potencjometru. Z reguły zębatka ma w środku zgrubienie, a potencjometr ma wyżłobienie.

2.Odłącz potencjometr, ale zostaw go na swoim miejscu, (jeżeli masz Serwo, w którym zębatki nie trzymają się na osi potencjometru, możesz go wywalić całkowicie, nie będzie Ci już potrzebny).

3.W zębatce, która ma ogranicznik należy go usunąć skalpelem.

4.Wywal elektronikę, CAŁĄ, zostaw tylko silnik i odłączony potencjometr, (jako oś dla zębatki), zlutuj, co trzeba i skręć do kupy.

Oryginalny mostek H

Do sterowania można wykorzystać oryginalną elektronikę z serwa. Są w niej tranzystory, które tworzą nam właśnie taki mostek. Sposób ten idealnie nadaje się do sterowania silnikiem w przód i tył.

Należy wymontować z niej układ scalony i odnaleźć wyjścia stworzonego mostku (dwa wyjścia tranzystorów). Jedno z nich przesyła sygnał o obrocie w prawo drugie w lewo.

Co do wykorzystywania mostków z oryginalnej elektroniki serwa, to ja bym tego nie robił. Nie jest ona przystosowana do dłuższej pracy i potrafi się grzać już nawet po 30sek. (sprawdziłem)

Rezystory

Istnieje jeszcze możliwość przeróbki serwa wywalając potencjometr i wstawiając w jego miejsce 2 rezystory. Rezystencję rezystorów należy jednak dobrać we własnym zakresie. Nie zawsze się on jednak sprawdza, ponieważ układy elektroniczne w serwie również mają ograniczenia. W podobny sposób można również zwiększyć obrót serwa np. z 90 na 180. Należy dodać rezystor o odpowiedniej wartości, (aby powiększyć obrót o 100% np. z 90 na 180 należy dobrać rezystor o ok. połowę mniejszy od potencjometru), którą należy dobrać również we własnym zakresie.

Ponieważ jest wiele rodzajów serw nie da się opisać przeróbki we wszystkich modelach po kolei, dlatego napisałem ogólnie. Myślę, że pierwszy sposób jest najbardziej uniwersalny, najprostszy i dlatego jak dla mnie najlepszy.

przer11.thumb.jpg.fbb29e89f1b2132a829438386d3b53e8.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Artykuł napisany bardzo po łebkach, zdjęcia bardzo ubogo pokazują przeróbkę. Gdybym miał na podstawie tego artykułu przerobić serwo, to nie wiem czy bym sobie poradził. Na koniec, język jakim jest napisany ten artykuł, nie jest językiem technicznym, masz sporo błędów w zdaniach, kolejność kroków też jest jakaś nielogiczna. Mam wrażenie, że sam nie czytałeś tego co napisałeś.

Według mnie, ten artykuł ma zbyt niski poziom, aby kwalifikować go do konkursu.

Link do komentarza
Share on other sites

Już jest bardziej rozwinięty artykuł na temat przerabiania serw, są tam też informacje o przeróbce microserw. oktan, wiem, że miałeś dobre chęci, ale uważam, że to jest niepotrzebne.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.