Skocz do zawartości

Efekt przyziemnienia w robocie sumo


Turgon

Pomocna odpowiedź

Oczywiście, wszystkie elementu robota muszą pracować podczas testów.

Trochę to by było dziwne, bo robot nie utrzymałby się na kartce, a to przez algorytm szukania, przez co test byłby niemożliwy.

Link do komentarza
Share on other sites

Miałem na myśli elementy dodatkowe. Jeżeli dodajemy jakiś element dociskowy, o którym kolega pisze to w momencie testu musi być on "uruchomiony", zależy co to ma być. Jeżeli ktoś wymyślił jakiś nawet dziwny element dociskowy, obojętnie co to ma być to podczas testu musi to "coś" pracować tak jak podczas walki. To że robot ma stać w miejscu to chyba oczywiste.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Mi nie chodziło o jakiś dziwny element tylko o wysysanie powietrza spod robota modelarskim napędem tunelowym, który to byłby włączany tylko gdy robot poruszałby się za szybko itp.

Podsumowując ma to być wiatrak sterowany elektronicznie, włączany na ściśle określony okres czasu (nie cały czas)

Wiatrak musiałby pracować w trakcie testu kartki?

Pomysł podpatrzony z bolidów F1 (Brabham BT46B)

Link do komentarza
Share on other sites

Szczerze mówiąc miałem na początku tego roku taki sam pomysł, aby w ten sposób uzyskać docisk aerodynamiczny. Zaprojektowałem turbinę, dobrałem przekroje dyfuzora i napęd po konsultacjach z instruktorem modelarstwa lotniczego no i zadowolony poszedłem na walki robotów na UTP w Bydgoszczy, gdzie właśnie rozmawiałem o tym z sędzią głównym zawodów (stąd moja wiedza na ten temat), ale wg przepisów jest to niedozwolone zakładając, że taka turbina pracowała by w osi pionowej zasysając powietrze spod robota co od strony aerodynamiki właśnie byłoby najsensowniejsze. Można byłoby próbować obejść to w taki sposób, że wloty powietrza umieszczone są na bokach robota, jednak efektywność pracy turbiny spadła by dość mocno, ze względu na to, że największa różnica ciśnień nie znajdowałaby się w osi pionowej (nie wiem czy to jest odpowiednio jasne). Innymi słowy wektor siły docisku byłby ukośnie względem płaszczyzny toru, a prowadzenie powietrza z wlotów do turbiny po krzywej znacznie zmniejszałoby uzyskiwany docisk, ponieważ ciąg silnika rozkładałby się na kilka innych sił, które nie byłyby równoległe do osi pionowej. W efekcie stosowanie całego napędu mijałoby się z celem. Wiesz, turbinę możesz zrobić, ale podczas testu musi być włączona na taką samą moc jaka będzie podczas walki i nie może zassać kartki, a byle jaki napęd tunelowy daje Ci ponad 500g ciągu więc nie ma szans żeby karta się odczepiła od robota.

Link do komentarza
Share on other sites

Czyli podsumowując pomysł dobry tylko, że niedozwolony.

No nic zbuduję sobie jakieś egzemplarze testowe i zobaczę chociaż co z tego by wyszło.

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale czy regulaminy zabraniają takiej turbiny tylko w jakby zasysała od dołu i wypluwała do góry?

Co jeśli by się zrobiło z tyłu turbinę?

Choć to już pytanie właściwie bezcelowe gdyż i tak turbina ma zbyt dużą moc do kartki.

Nasuwa mi się pytanie czy takie rozwiązanie jest dozwolone w line followerach? które przecie jako żywo przypominają F1

Link do komentarza
Share on other sites

A gdyby przepływ powietrza przebiegał z góry na dół (oczywiście bez dziury w robocie)? Po prostu mocny wentylator, który byłby zamontowany na robocie i wylatującym z niego powietrzem dociskał obudowę robota od góry? To tylko taki luźny pomysł 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Czyli robię na próbę takiego Brabham'a BT46B w skali z autonomicznym sterowaniem i tylko silnika alfy romeo brakuje w zmniejszonej wersjii 😃

Na serio to zrobię takiego LF (co potrwa długo z racji mnogości moich zainteresowań czyli braku czasu i pieniędzy, słowem wszystkiego) i pokażę co mi wyszło.

Dzięki za odpowiedź.

Link do komentarza
Share on other sites

A gdyby przepływ powietrza przebiegał z góry na dół (oczywiście bez dziury w robocie)? Po prostu mocny wentylator, który byłby zamontowany na robocie i wylatującym z niego powietrzem dociskał obudowę robota od góry? To tylko taki luźny pomysł 😉

Jeżeli miałby ciągnąć powietrze z wnętrza robota to nie ma to sensu ze względu na ogromne zawirowania i zbyt niski przepływ powietrza przez wentylator (w ten sposób można co najwyżej wstawić wentylator niskoobrotowy w celu chłodzenia elektroniki), a zasysanie z boku już opisałem

Czyli podsumowując pomysł dobry tylko, że niedozwolony.

Dokładnie. Przepisy niby nie zabraniają stosowania turbiny, ale ograniczają swobodę jej stosowania przez test kartki. Można kombinować i próbować to inaczej obejść, no ale to już inna sprawa, która trzeba rozpatrywać doświadczalnie.

Jeżeli komuś będzie się nudziło i będzie chciał popróbować to od siebie dodam, że to się da zrobić i takową regulaminową turbinę zaprojektowałem 😎 , natomiast zastanawiam się czy jest sens ją stosować. 😕

Link do komentarza
Share on other sites

Gotowe tego typu turbinki są w odkurzaczach samochodowych na 12V 🙂, można takie cudo kupić czasami w marketach za grosze. Silnik w takim odkurzaczu też jest przyzwoity. Gdyby ktoś był zainteresowany to mogę zrobić fotkę w wolnej chwili (w okolicach piątku) bo tak się składa, że mam takie cudo w domu 🙂.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.