Skocz do zawartości

Czym wiercicie pcb?


Szuszy

Pomocna odpowiedź

Sabre, niepotrzebne te uszczypliwości 🙂

Opis działu brzmi: "Jeśli jesteś wesołym człowiekiem, lub po prostu masz zły dzień to ten dział jest dla Ciebie.", więc albo go czyścimy i przenosimy do "warsztatu", albo zostawiamy do spamowania..

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Słyszałem, że młotkiem zdarza się wybić dziurę przy punktowaniu, ale trzeba być naprawdę zdolnym inaczej albo zrobić to specjalnie. Mnie się nie udało.

Co do spamowania, to wg mnie nie ma się co burzyć, ale należy pamiętać o wygaszaniu postów! Jeden dzień wystarczy żeby koledzy przeczytali.

Link do komentarza
Share on other sites

Trochę odkopię, bo jestem na etapie kupna czegoś do robienia dziur.

Wiercić będę w różnych rzeczach, od płytek PCB do 10mm drewna (jakieś MDF czy balsa), cienkie profile aluminiowe itp. Mam dylemat, czy kupić wiertarko-wkrętarkę czy jednak miniwiertarkę.

Jako wiertarko-wkrętarkę mam na oku SKIL 6222 (sieciowa) albo taka sama ale akumulatorowa, nie pamiętam numeru.

Jeżeli chodzi o miniwiertarki to złapałem się za głowę jak zobaczyłem ceny Proxxona.

Proszę o pomoc w wyborze.

Pozdrawiam,
tomly

Link do komentarza
Share on other sites

Taką wielką i ciężką wiertarką nie powiercisz za dużo płytek. Co prawda mało wierteł będziesz tępić, ale za to dużo będziesz łamał. Do tego precyzja będzie leżała. Planujesz kupno nowej? Ten Skil nowy kosztuje ~200zł, a za tyle kupisz porządnego Dremela, albo kilka vellemanów lub miniwiertarek z Lidla. Równocześnie małą wiertarką może być problem z aluminium, ale raczej sobie poradzi - zależy czy zwykłe alu oraz jakiej grubości.

PS: samą wkrętarkę polecam i tak kupić. Sam mam jakąś starą Ferm, której samemu regenerowałem akumulator i działa świetnie, a dałem za nią ~25zł (+~30zł na ogniwa LiIon). Rozejrzeć się po różnych targach czy Allegro to kupisz.

Link do komentarza
Share on other sites

Co do aluminium to chodziło mi o profile, kątowniki 1-2mm + ewentualnie cięcie rurek fi.max=10mm o ile jest to możliwe.

Patrzyłem na Dremela tak na szybko i podoba mi się.

Dremel 300 + osprzęt w etui (30 części) za 208 zł

jw. + wałek giętki i 55 części osprzętu w walizce za 297 zł

Czy taki Dremel to dobry wybór do moich wymagań? W zasadzie maksymalnie co od tego sprzętu chcę, to żeby taką deskę 1,5cm i metal 2mm, powiedzmy 3mm mógł przewiercić.

Jeżeli za bardzo nie męczę, to proszę o opinie i inne propozycje.

Link do komentarza
Share on other sites

Wydaje mi się, że taka stołowa jest dużo mniej uniwersalna, chociaż pewnie bardziej precyzyjna. To dopiero mój początek przygody z robotyka, DIY i ogólnie majsterkowaniem i kusi mnie te 1001 końcówek do Dremela. Chociaż gdybym miał na warsztat z prawdziwego zdarzenia, to pewnie i taka i taka i jeszcze inna wiertarka by tam była.

Ciągle się zastanawiam, więc proszę o sugestie.

Poszukałem jeszcze trochę i znalazłem Proxxona FBS 240/E. Też jest w zestawie z różnymi końcówkami i ma normalny uchwyt wiertarski, a nie tuleje zaciskowe. Swoją drogą jak one się sprawują? Nie ma problemu z mocowaniem końcówek firm trzecich?

Pozdrawiam,
tomly

Link do komentarza
Share on other sites

Kiedy wahałem się pomiędzy zakupem Proxxona i Dremel'a (300), wyczytałem, że Proxxony w podobnej cenie co Dremel są od niego słabsze. Oznacza to, że trudniej będzie rzeźbić np. w aluminium. Dodatkowo za Dremelem przemawiał fakt, że tak naprawdę jest to... Bosh.

To 1001 dodatków mogę odradzić, jeśli będziesz zajmować się tylko robotyką. Ponad połowy pewnie nie wykorzystasz. Taniej może się okazać dokupić wiertła, jakiś frez i tarcze do cięcia.

Link do komentarza
Share on other sites

za Dremelem przemawiał fakt, że tak naprawdę jest to... Bosh

Który tak naprawdę produkowany jest... tam gdzie wszystko, przez tych co produkują wszystko inne, psuje się z podobną częstotliwością, przemawia za nim jedynie serwis i gwarancja 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Dremel 300 i jestem z niego zadowolony. Dodatki kupowałem osobno w Leroy Merlin, miałem też kilka z taniej miniszlifierki.

KD93, mój Dremel jest "made in Mexico", nie wiedziałem, że teraz tam wszystko produkują 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Nie zauważyłem wcześniej, że hobbyrobotyka.pl to Twoja, a tam w artykule jest przecież, że masz Dremela 300.

Jak wygląda sprawa instalowania wierteł? W te tulejki można normalnie wsadzić? Jakieś zupełnie obce z wiertarki będą ok?

Bo to w zasadzie największe dwa minusy, brak wierteł i uchwytu wiertarskiego.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.