Skocz do zawartości

Płytka do Line Followera


Wojcik98

Pomocna odpowiedź

Dzięki, dodałem tylko nie wiem czy w dobrym miejscu. Dodałem też przycisk do startowania:

Czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć jak to jest z tym AVCC i AREF? Bo jedni mają oby dwa do VCC, inni AREF przez kondensator do masy. Nie rozumiem tego.

Link do komentarza
Share on other sites

AVCC - zasilanie dla przetwornika A/C (a także części PORTU C np. w atemega8). Jeżeli używasz przetwornika A/C do łączysz przez dławik do VCC i dodatkowo łączysz z masą przez kondensator 100nF. Natomiast w sytuacji gdy nie używasz przetwornika to możesz bezpośrednio połączyć AVCC i VCC.

AREF - pin z napięciem referencyjnym dla przetwornika A/C. W ustawieniach przetwornika możesz wybrać za pomocą odpowiedniej kombinacji bitów REFS0 i REFS1 źródło napięcia odniesienia. Jeżeli wybierzesz, że na AREF będziesz miał napięcie odniesienia to musisz tam podać napięcie. Jeżeli jako źródło napięcia odniesienia wybierasz wewnętrzne źródło lub AVCC to AREF łączysz z masą przez kondensator 100nF.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Czy mógłby ktoś sprawdzić schemat mojego robota? Myślę, że jest to już finalna wersja, mam nadzieję, że nie ma tu błędów, bo wzorowałem się na innych robotach, ale wolę się upewnić.

Oto schemat:

Mam tylko jedno pytanie: jaką wartość powinien mieć potencjometr przy komparatorach? czy 100k będzie odpowiedni, czy może należy użyć innej wartości?

Link do komentarza
Share on other sites

Nie przesadzałbym z tym rezystorem przy CNY70, im większy rezystor tym mniejszy prąd płynie przez fototranzystor, i tym mniejsza jego czułość i szybkość, trzeba zwiększać prąd diody przy tym, 20k to max.

Link do komentarza
Share on other sites

Może trafiłem jakieś lepsze cny70, ale o mnie wskazania są bardzo "zero jedynkowe". Czarna taśma to ok. 0,15V, biała kartka ponad 4V. Przy prądzie diod 35mA-trochę się grzeją, ale za to mogą pracować jako czujniki cyfrowe.

Link do komentarza
Share on other sites

Ok dzięki, ale zostane przy tych 10k bo mam przecież komparatory. A co ze schematem głównym? Wszystko w porządku? I jaki potencjometr mam zastosować przy tych komparatorach?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.