Skocz do zawartości

Płytka do Line Followera


Wojcik98

Pomocna odpowiedź

Witam!

Czy mógłbym prosić o sprawdzenie płytki i schematu do Line Followera? Szczególnie prosiłbym o opinie, czy brakuje jakiś kondensatorów, mostków H, rezystorów itp. (nie wiem jeszcze gdzie, jakie i ile umieszczać 😕)

Z góry dziękuję!

Płytka

Schemat(Q1-4 na schemacie=T1-4 na płytce)

Link do komentarza
Share on other sites

1. Staraj się unikać kątów prostych na płytce.

2. Wiesz jakie silniki będziesz miał w robocie?

3. Zamiast tranzystorów zastosował bym mostek h.

4. Czemu masz trct przez diody do uc ?

5. Brak rezystorów przy trct.

6. Brak 100nF. Powinien być na każdą parę vcc i gnd.

7. Brak złącza do programowania.

8. Brak kwarcu.

9. Powinieneś wiedzieć że układy cyfrowe zasila się z 5v. A mega takim układem jest.

10. Jako zasilanie masz zamiar wykorzystać baterię 9v ? Niestety nie nadaje się do robotów. Możesz pociągnąć tylko 50mA.

Ta płytka jest do śmieci. Nawet nie warto poprawiać.

Link do komentarza
Share on other sites

7. Chciałem programować osobno, ale w sumie to taż dobry pomysł (chciałem umieścić procek na podstawce i stosować do wielu robotów)

10. Tą baterię zastosowałem na płytce, bo chciałem tam wlutować kable od koszyczka na baterie, anie chciałem dawać elementu który będzie zajmował drugie tyle płytki

Resztą już się zajmuję i dziękuję za te uwagi.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Witaj

1) faktem jest płytki źle się trawią gdzie się stykają wnętrza kąta prostego ale to nie jest tragedia. Prędzej zwróć uwagę by ścieżki nie biegły blisko siebie na dużych odległościach gdy obok jest kupa leżącego odłogiem wolnego miejsca. Rozsuwaj je.

2) no właśnie - jakie silniki ? Bo z tego co widać chcesz je sterować wprost z µC a jego wyjścia mają max wydajność 20mA. Z tymi tranzystorami coś nakopałeś, nie rozumiem tego. PNP kolektorami do mas, żadnych R w bazach ect. Co chciałeś osiągnąć ?

3) LF w zasadzie jeżdżą tylko do przodu więc nie muszą mieć mostka.

9) do µC daj stabilizator np. 78L05

10) z popularnych 9V można pociągnąć więcej ale krotko i to kosztowne. Za 10-15zł można kupić accu 9V / ok. 150-200mAh ( a nawet więcej ale są droższe ). To się na prawdę opłaci ale jak zapewne wiesz, w robotyce królują lipole ect.

Link do komentarza
Share on other sites

Armir

2) Silniki prawdopodobnie takie KLIK, będą dobre?(Nie chce, żeby były strasznie szybkie).

3) Mostek H dodany

4) Chciałem żeby mi się świeciły, jak będzie na białym, ostatecznie zrezygnowalem

5) Rezystory mogą być 200Ω?

6) Jakbyś mógł, to wyjaśnij mi, jak to podpiąć

7) Pod jakim hasłem szukać?(w bibliotece eagla)

8) Kwarc dodany

9) Może być chyba napięcie 4,8V?

Xweldog

2,3) Nie umiem jeszcze dobrze programować, więc chciałem zrobić tak, że jak wyjedzie poza trasę, to żeby nie powtarzał poprzedniej czynności, dopóki wróci na trasę, tylko żeby się cofał. I te tranzystory właśnie po to dałem, bo nie wiem, jak to zrobić na mostku. Ale w sumie robot chyba taki szybki nie będzie, więc zrezygnowałem z "wstecznego"

9) Czy trzeba go dawać przy napięciu 4,8V, a nawet jeśli to czy może być L7805?

10) 200-300 mAh starczy?

Sabre

Chodzi ci o wejścia do silników i tcrt? Niestety nic innego nie znalazłem.

Dziękuję za wszystkie uwagi 🙂. Za niedługo zamieszczę poprawiony schemat i płytkę.

Link do komentarza
Share on other sites

No właśnie z tymi tranzystorami to nie dasz rady sterować silnikami, a "wsteczny" w przypadku mostka polega na zmianie wartości dwóch pinów.

Co do ścieżek, to te które doprowadzają zasilanie (zwłaszcza do silników.mostków H) daj grubsze.

Silniki do pierwszego robota wystarczą w zupełności. Zobacz w moim sklepie, mam podobne.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Jeszcze chyba nikt wcześniej nie mówił o tym, dłuż sobie tam jeszcze złączkę do programowania kontrolera, bo przy budowie robota często się zmienia program, więc lepiej nie wyciągać za każdym razem układu.

Link do komentarza
Share on other sites

Jeszcze kilka uwag do schematu

1. Aref, avcc i agnd powinny być podłączone.

2. Czujniki lepiej podpiąć pod adc (nie musisz go używać ale masz możliwość).

3. Mostek jest źle podłączony.

4. Reset podciągnij do vcc przez rezystor 10k.

5. OCR1A I OCR1B to kanały pwm.

[ Dodano: 03-02-2011, 20:42 ]

6. Nie warto używać pinów od programowania do mostka. Bo będzie jeździł podczas programowania.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

1) Połączone czy podłączone?

2) Zrobione

3) W którym miejscu i jak powinien być poprawnie podłączony?

4) Zrobione

5) Jeśli OCR1A to na schemacie (L293DNE) 1,2EN, a OCR1B to 3,4 to wiem

6) Zrobione

Link do komentarza
Share on other sites

1. Podłączone

3. Też nie zauważyłem, oprócz tego że masz podpięte pod piny programowania i nie masz podpiętego PWM.

5. Tak, OCR1A i ORC1B powinieneś podłączyć do 1,2EN i 3,4EN żeby sterować prędkością silników.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

1) Pod co?

3) Piny poprawiłem, nie będzie jeździć podczas programowania

5) Czy OCR1A i OCR1B to to samo co OC1A i OC1B? Czy te piny są na atmedze czy l293dne?

Link do komentarza
Share on other sites

5) Czy OCR1A i OCR1B to to samo co OC1A i OC1B? Czy te piny są na atmedze czy l293dne?

Nie, OCR1A i OCR1B to nie to samo co OC1A i OC1B. Dwa to pierwsze rejestry, natomiast OC1A i OC1B to piny na których będzie generowany sygnał PWM. OC1A i OC1B masz na ATmedze.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.