Skocz do zawartości

Minisumo budowa


Marcinas

Pomocna odpowiedź

Witam wszystkich 🙂

Mam problem chciał bym zbudować swojego pierwszego minisumo i nie wiem od czego ma zacząć?

Rozważałem na budowa minisumo Konaru http://twingo.ict.pwr.wroc.pl/~konar/infopage.php?id=42 ale słyszałem że coś nie dział w tym robocie poprawnie.

Czy wie ktoś coś na ten temat czy warto budować na podstawie konaru robota?

Gdyby miał ktoś jakieś propozycję jak mogę zacząć to proszę napisać.

Z góry dziękuje jestem początkującym elektronikiem 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

To zależy czy chcesz z nim jeździc na zawody, jeśli tak to odpuść sobie konarowego ms. Najpierw pooglądaj zdjęcia i filmy z minisumo, zastanów się jak ma wyglądać, jak poukładasz części i podzespoły, jakich użyjesz silników, akumulatorów, czujników, ile masz miejsca na elektronikę, potem możesz projektować płytkę wiedząc jakie ma mieć wymiary itd. Nie budowałem jeszcze minisumo, ale wydaje mi się że większą część robotów zaczyna się budować tak samo - pomysł, wyobrażenie, projekt, budowa, filozofii nie ma.

Link do komentarza
Share on other sites

Nad tym konarwym rozważałem bo miał to być takim robot poglądowy względnie do nauki tylko.

Na zawody jeszcze zdążę pojechać zakładając te tema miałem nadziej że ktoś da mi jakieś konkretne rady jak budować co robić gdzie warto zajrzeć itp.

Zastanawiam się nad nim żeby porostu nie pójść z motyką na kamień.

Link do komentarza
Share on other sites

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Konarowski mini sumo wcale nie jest taki zły, algorytm działania co prawda jest denny, ale główny zamysł konstrukcji jest ok: nie skomplikowana płytka, tanie elementy. Odpowiednia modyfikacja i można jechać swobodnie na zawody. Nawet pojedynczy sharp nie przekreśla robota w walce. Wiem bo sam miałem z nim sporo do czynienia.

Link do komentarza
Share on other sites

Tzn powiem inaczej, Konarowski minisumo był kilka lat temu bardzo dobrą konstrukcją, ale się po prostu przestarzał, a jak widać roboty starzeją się bardzo szybko bo pojawiają się nowe rozwiązania, jak w F1. Teraz stanowi głównie wartość edukacyjną i jest bardzo zachęcającą pozycją dla początkujących. Takie jest moje zdanie.

Link do komentarza
Share on other sites

KD93, oczywiście masz rację w kwestii, że to zachęcającą pozycją dla początkujących. Aczkolwiek tak jak wspomniałem po kilku modyfikacjach, śmiało może konkurować z innymi robotami.

Nic nie stoi na przeszkodzie aby zamiast sonaru dać drugiego sharpa, lub zamiast serw wykorzystać szybkie silniki. Można stosować zamiennie mega8, 48, 88. Obudowa jest kwestią indywidualną, można to ładnie upakować, by zmniejszyć wysokość, bądź wykonać obudowę całości i pomalować na czarno. Nakrętki od słoików można zastąpić kółkami z zabawek, bądź kupić gotowe. Do tego dobry pług i mamy na prawdę świetnego robota. W swoim robocie nie dokonałem tylu modyfikacji, jednakże sprawuje się dobrze, choć wiadomo, że zawsze może być lepiej.

Dodam jeszcze, że za 50-100zł robota nie zrobisz, bo to koszt samych czujników, chyba że masz wszystko w domu, a czujniki np. sam wykonasz.

Link do komentarza
Share on other sites

Myślę, że "profesjonalny robot" nadający się na zawody będzie kosztował bliżej 1000zł. Ja na razie odkładam kasę na ten projekt bo jak już składać to porządnie! Raz a Dobrze.

Pytanie do doświadczonych ile wam wyniosła konstrukcja $$?

Link do komentarza
Share on other sites

Z tym 1000zł to przesada, a na pewno gruba przesada jeżeli chce się możliwie dużo zrobić samemu. Budowa naszego Slayera wyniosła ok 300-400zł, przy czym czujniki i elektronike (w tym mostek 2A/kanał) sam zaprojektowałem i wykonałem, jako ogumienie na felgi dostaliśmy sample z pewnej firmy (w Polsce) a robot potrafi pokazać na co go stać.

Ja powiem tak- jeżeli chcesz się czegoś nauczyć ale nawet nie jeździć na zawody to zastosuj coś lepszego niż serwa na napęd. Im szybszego chcesz mieć robota (powyżej 0,5m/s) to NAJPIERW pomyśl nad dobrym ogumieniem. Nic ci nie dadzą obroty i moc jeżeli będziesz się ślizgał na ringu, co więcej, im więcej będziesz miał poślizgu tym trudniej ci będzie opanować robota->konieczna redukcja prędkości. Wg mnie przy robocie opartym na przerobionych serwach są małe możliwości rozwojowe.

Co do czujników- ZDECYDOWANIE odradzam robienie ich samemu przynajmniej na początku. To jest tak interdyscyplinarna "zabawa", że już same łączenie poszczególnych podzespołów w jedna jeżdżącą całość i szukanie przeciwnika/lini w ruchu jest złożonym zagadnieniem dla początkującego.

Projektowanie- odpuść sobie przy pierwszej konstrukcji (oczywiście do pewnego sensownego stopnia). Oceń jedynie położenie i wage podstawowych podzespołów(ilość silników, jakich,gdzie, z czego konstrukcja - profile aluminiowe/laminat<- wbrew pozorom niedoceniony materiał konstrukcyjny dla początkujących;akumulator- 500-1000mAh, napięcie zależne od silników 2 albo 3 ogniwa (7,4 lub 11,1V) Li-on albo Li-pol)

Zdecydowanie polecam realizację własnych świeżych pomysłów a niepowielanie tego samego któryś raz. Więcej się nauczysz i obierzesz własne ścieżki rozwoju.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.