Skocz do zawartości

Problem z zaprogramowaniem Atmega 88


ps19

Pomocna odpowiedź

Mam problem z zaprogramowanie Atmega 88 w tym oto układzie:

Cały czas mam : Could not identify chip with ID:FFFFF

Programuję za pomocą: Simple electronics programmer

W biosie Parallel Port ustawiony mam na ECP (inne możliwe: EPP,Normal,Bin-dir)

Morduje się z tym od 7 godzin i nic 😥

Link do komentarza
Share on other sites

1.Weź do łapki mierniczek i sprawdź czy ścieżki przewodzą od złącz programującego do nóżek uC.

2. Czym ten radosny układzik zasilasz ? Pamiętaj że jeśli masz stabilizator to napięcie musi wynosić przynajmniej 7V

3.Weź jeszcze raz mierniczek i sprawdź czy na procku jest zasilanie.

4.Ściągnij Pony Proga tam jest taka opcja sprawdzania programatora.

5.Programator ręcznie robiony czy kupiony ?

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Tolo kupić Simple Electronic Programmer? 🤣 PonyProg obsługuje tylko dwa programatory - STK200 i SiProg-a.

Co do błędu to powiedz mi czy bawiłeś się fusebitami? Sprawdź miernikiem czy nie masz zwarć. Płytka na pewno jest dwustronna? Jeśli warstwa Top płytki jest zrobiona kabelkami to tam najprawdopodobniej może tkwić błąd. Reszta uwag Tolo jak najbardziej słuszna 😉

Link do komentarza
Share on other sites

1. Na schemacie masz ATMega 8 a to nie jest programowo to samo co ATMEGA88. Inaczej zorganizowane są rejestry SFR. Więc jeżeli program był był pisany pod ATMegę8 to może nie chcieć działać pod ATMega88. Ale to tak przy okazji.

2. W czym pisałeś program BASCOM AVR czy C ?

3. Co do problemów z programowaniem, to wskazówki kolegów wyżej, ewentualnie źle skonfigurowany programator, lub błąd na PCB w złączu programującym.

Przyczyną tego błędu który podałeś najczęściej są:

- brak zasilania procesora

- błędne podłączenie sygnałów z programatora.

- źle skonfigurowany programator, np. brak zasilania bufora z układu programowanego, jeżeli programator ma wybór źródła zasilania bufora wyjściowego.

- zablokowany procesor w fusach, ewentualnie zaniżone jego taktowanie poniżej 1MHz, wtedy też wiele programatorów się poddaje.

- czarny scenariusz, padnięty procesor. 😥

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Z fusebitami nic nie robiłem, programator mam ten, robiony ręcznie, sprawdzałem wszystsko z 10 razy i jest OK:

Płytka dwustronna robiona termotransferem, sprawdzana miernikiem - wszystko jest ok.Zastanawiam się czy nie przeszkadza w czymś nieskonfigurowany rezonator kwarcowy (Atmega nowa, nieprogramowana z TME)

Sprawdze jeszcze z podwyżseniem napięcia do 7V

Link do komentarza
Share on other sites

Ja się wypowiem, bo mam wszystkie cztery wymienione powyżej programatory (Simple Programmer, STK200, SiProg i USBasp). Buduj USBasp i sie nie zastanawiaj z nim jest największy sens. Jednak najlepszy byłby chyba programator zrobiony na FT232 (tylko na tym układzie), bo pod USB, najmniejszy, najlepszy transfer danych 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Zrobiłem programator z linka od dondu tylko teraz mam teraz to samo tylko zamiast FFFFF to 0000

W Biosie mam ECP.

Jak to nie wypali to kupuje albo robie USBASP.

Link do komentarza
Share on other sites

Wiesz co możesz jeszcze sprawdzić jak w menadżerze urządzeń ten port nazywa bo ja na przykład kiedyś robiłem taki układzik do portu COM i na przykład musiałem zmienić nazwę z COM 2 na COM 1 i działało 😅

Link do komentarza
Share on other sites

U mnie jest ustawione na SPP innych nie próbowałem

programator miałem zrobiony według tego https://www.forbot.pl/forum/upload_img/obrazki/IMG_487a7a4f486128632.jpg

w bascomie adres lpt 378

Jeśli teraz masz inny kod błędu sprawdź czy nie masz lini mosi z miso pomylonych i czy masz gnd na programatorze.

Jaką masz długość przewodów?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.