Skocz do zawartości

[Dla początkujących] Akumulatory litowo-polimerowe, Li-po, Lipol - kompendium

Pomocna odpowiedź

Kawał dobrej, solidnej roboty. Należy Ci się wielkie piwo! Moim zdaniem nie ma tutaj żadnych błędów, wszystko zgadza się z moją(małą) wiedzą. Na pewno ten artykuł pomoże wielu początkującym, oby więcej takich pomocy!

Bardzo dobry artykuł. Na forum był juz temat o akumulatorach/stabilizatorach , lecz tamten był bardzo okrojony jeśli chodzi o li-pol. Myślę że mógłbyś dodać wzmiankę na temat "efektu pamięci".

Co do zwarcia w robocie i przepalonej ścieżki:

Chciałem coś zmierzyć miernikiem i jedną końcówką przypadkowo zwarłem piny zasilana z Li-Pola... Coś błysnęło, trzasło i poleciał dymek. Na szczęście to tylko ta ścieżka, która zadziałała jak bezpiecznik. A była dość gruba jak widać🙂.

Miałem bardzo podobną sytuację co Stonka - z tym, że u mnie ścieżka była porównywalnej szerokości, ale dodatkowo grubo pocynowana. Chyba warto stosować bezpieczniki 😋

Ładowarka wymaga osobnego zasilacza, o napięciu 11-17V i natężeniu do 5A. Próba znalezienia takich zasilaczy przynosi otrzeźwienie - ciężko coś znaleźć, a jak już się uda, to okazuje się, że kosztuje 80-100zł.

Nie jest tak źle:

http://www.piekarz.pl/?page=offer&item=44498

http://www.piekarz.pl/?page=offer&item=33675

Oba po około 45zł i 15A 🙂 Poza tym można wykorzystać zasilacz ATX.

• Lubię! 1

O ATX jest napisane kilka liniej niżej. Poza tym te zasilacze mają po 12V, nie wiem nawet czy uda się naładować pakiet 3S. To co zamieściłeś to jest i tak fajna opcja, tylko nie jest wg mnie potrzebny zasilacz o takim prądzie na 12V. Podając ten przedział cenowy chodziło mi o zasilacze w granicach 15-18V 6A, jak sam widzisz w tych cenach już jest ciężej coś takiego znaleźć.

Wydaje mi się, że nie powinno być problemu z ładowaniem większej liczby pakietów, gdyż wydaje mi się, że te ładowarki i tak mają na każde ogniwo oddzielny transformator impulsowy - przynajmniej w tych mniejszych tak jest. A nawet jeśli nie i ważna jest moc wejsciowa - i 6S-6A wymaga minimum 16V, to myślę, że 12V pozwoli ładować prądem >4A przy 6S - a to juz jest spory prąd, zwykle nie używa się pakietów 3S większych niż 4.5Ah, a jeśli mamy 2x2.2Ah to możemy po połączeniu w szereg łądować około 2C.

Jeśli chodzi o 16V to idzie czasem znaleźć na allegro zasilacz do stacji dokującej do IBM T40 - 16V 7.5A, za około 50zł. Teraz jest kilka ofert po 20zł+ wysyłka :o Co prawda uzywany, ale na chodzie.

• Lubię! 1
Poza tym te zasilacze mają po 12V, nie wiem nawet czy uda się naładować pakiet 3S
Ja ładowałem max 4S zasilając ładowarkę z 12V, ale myślę, że nawet z 6S ni byłoby problemu, tyle, że lepiej ładować przy wyższym napięciu zasilacza, bo prąd będzie wtedy niższy.
  • Lubię! 1

Rozdział 4.1

tańszym sposobem niż kupowanie pakietu połączonego szeregowo jest kupienie pakietu o większej pojemności.

drobna pomyłka, powinno być połączonego równolegle.

A poza tym świetny artykuł, dzięki.

• Lubię! 1

Brakuje tylko jeszcze jednej sprawy związanej z tym typem ogniwa. Mianowicie jeśli nie używamy przez dłuższy czas pakietu, warto zostawić go naładowanego do około 60-70% pojemności, co w przybliżeniu odpowiada 3.8V na ogniwo.

Pozdro

• Lubię! 1

Tak, rzeczywiście jest coś takiego, nawet te mikroprocesorowe ładowarki mają programy do "przechowywania" li-poli. Uzupełnię niebawem.

// uzupełnione

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay