Skocz do zawartości

[Zawody] Robotic Tournament 2012 - 24 marca - Rybnik


Pomocna odpowiedź

MatManiak, pierwszy twój wpis był 5 marca a nie dwa tygodnie temu

W którym wyrażam swój żal, że od tygodnia nie odpisaliście na maila. Dlatego też napisałem na forum po tygodniu czekania. No ale macie racje, wczoraj był marca, post 5 był więc 5 dni temu + 7 dni wcześniej mail (o czym piszę w poście) to razem 12 dni, a to nie dwa tygodnie 😃 Wybaczcie moją pomyłkę.

Harmonogram już jest na stronie (..)

Dziękuję bardzo! 🙂 Zauważyłem odrazu, bo co godzinę wchodzę na stronę od paru dni i sprawdzam.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam!

Co prawda w tym roku będę tylko startował ze szkołą w serii "Line follower LEGO" ;D Ale na następny rok planuję wystawić swojego robota SUMO 😉. Mam takie pytanie, w regulaminie jest napisane: "• Robot nie może zawierać urządzeń aktywnie zakłócających działanie układu sterowania przeciwnika.". Jak mam to rozumieć ? ;> Czyli może zakłócać ale NIE aktywnie? 🙂 Czyli, że chwilę zakłóca, chwilę nie? Czy po prostu wszelka ingerencja w działanie sensorów cudzego robota jest zabroniona?

Z góry dzięki

Link do komentarza
Share on other sites

Ja to widzę tak:

Zakłócanie aktywne: np. nadawanie fal elektromagnetycznych mylących czujniki

Zakłócanie pasywne: np. pomalowanie czarną farbą by zmylić czujniki odbiciowe

Link do komentarza
Share on other sites

To jak z myszami będzie? Wyjątki z regulaminu:

"Przed rozpoczęciem przejazdu zawodnik ustawia robota w polu startowym labiryntu. Jest to jeden z narożników labiryntu.. Pole startowe wychodzi poza ogólny obrys labiryntu, i znajduje się w jednym z rogów"

To w końcu narożnik czy coś na zewnątrz?

"Robot startuje z pola startowego, wjeżdża do labiryntu i musi odnaleźć drogę do wyjścia."

Co to znaczy "do wyjścia"? Wyjścia poza obrys labiryntu? Czy zostanie podane (i czy można to wpisać a priori do myszy) gdzie to wyjście jest (tzn. współrzędne względem startu) , czy będzie raczej musiała sprawdzać ścianę po ścianie aż przypadkowo odkryje wyjście ? To drugie rozwiązanie zrównuje bezmyślnych wall-followerów z zaawansowanymi maze-solverami. Dlaczego celem nie będą standartowe 4 pola na środku?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

To jak z myszami będzie? Wyjątki z regulaminu:

"Przed rozpoczęciem przejazdu zawodnik ustawia robota w polu startowym labiryntu. Jest to jeden z narożników labiryntu.. Pole startowe wychodzi poza ogólny obrys labiryntu, i znajduje się w jednym z rogów"

To w końcu narożnik czy coś na zewnątrz?

"Robot startuje z pola startowego, wjeżdża do labiryntu i musi odnaleźć drogę do wyjścia."

Co to znaczy "do wyjścia"? Wyjścia poza obrys labiryntu? Czy zostanie podane (i czy można to wpisać a priori do myszy) gdzie to wyjście jest (tzn. współrzędne względem startu) , czy będzie raczej musiała sprawdzać ścianę po ścianie aż przypadkowo odkryje wyjście ? To drugie rozwiązanie zrównuje bezmyślnych wall-followerów z zaawansowanymi maze-solverami. Dlaczego celem nie będą standartowe 4 pola na środku?

I dlaczego to pole startowe ma większe wymiary niż pozostałe, wewnątrz labiryntu? To taki kaprys, czy jest to spowodowane jakąś konkretną kwestią? No i jeszcze ważna kwestia - napisane jest, że szerokość korytarza to 18cm - ze ściankami, czy bez? Proponowałbym ująć to bardziej precyzyjnie, tzn jaka jest wewnętrzna odległość od ściany do ściany. No i jaka jest grubość scianek? Podane są też wymiary całego labiryntu w cm, ale jakoś nijak mi to nie pasuje do rozmiarów labiryntu mierzonego w polach - ile będzie pól? 9x13? (nie licząc startu i mety poza obrysem).

No i ważne pytanie - co rozumiecie przez "rudnę"? Jak np robot się zablokuję, to mogę go dotknąć by jechał dalej - ale co jeśli będę chciał postawić go na początek (bo np robot nie będzie zwykłym wall-folowerem, a będzie miał algorytm i po prostu pogubi się gdzie jest, jak go dotknę i przestawię o jakiś kąt)? Wtedy rozpoczynam nową rundę (bo są 2)? Czy może to jest ta sama runda? Czas przejazdu jest wtedy liczony od nowa (o ile zmieszczę się w tych 6-10 minutach przeznaczonych na rundę) czy się sumuje? No i co w przypadku, gdy dojadę do mety, ale będę chciał kontynuować przejazd, by zwiedzić cały labirynt? Przecież w drugiej "połówce" może być krótsza droga, którą wykorzystam w drugiej rundzie. No i najważniejsze - co jest wynikiem?! Sumaryczny czas, najlepszy czas z obu rund, suma najlepszych czasów z każdej z rund, czy co? Bo to chyba najistotniejsze, a w regulaminie tego nie ma.. trochę dziwny ten regulamin, bo określa, że roboty mają sobie jeździć po labirytncie, ale nie mówi po co;) No i tak jak wspomniał kolega wyżej, wypadałoby napisać gdzie będzie meta.

Link do komentarza
Share on other sites

Chyba przepełniłeś bufor pytań...

EDIT: A ja jeszcze tylko jedno:

"Nie będą uwzględniane żadne protesty związane z wymiarami robota niebędącego w stanie pokonać skrzyżowania korytarzy"

Czy to znaczy, że jeśli robot jednak będzie w stanie pokonać skrzyżowanie korytarzy to protesty związane z wymiarami będą uwzględniane? W takim razie po co ograniczenie wymiarów do 14cm?

EDIT2: Chłopaki, sprężcie się. Przecież myszy do takich zawodów nie wyjmuje się z klatki tylko trzeba je zrobić. Tydzień do końca rejestracji a tu cisza. Jak pisać i uruchamiać skomplikowany kod, skoro jeszcze dzisiaj nie wiadomo co ma robić??? Marnie to widzę..

Link do komentarza
Share on other sites

Odpowiadam w imieniu Robotic_team 😉

"Przed rozpoczęciem przejazdu zawodnik ustawia robota w polu startowym labiryntu. Jest to jeden z narożników labiryntu.. Pole startowe wychodzi poza ogólny obrys labiryntu, i znajduje się w jednym z rogów"

To w końcu narożnik czy coś na zewnątrz?

Mysz rusza z narożnika, znajduje się on wewnątrz ogólnego obrysu labiryntu i ma takie same wymiary jak każda komórka labiryntu.

No i ważne pytanie - co rozumiecie przez "rudnę"? Jak np robot się zablokuję, to mogę go dotknąć by jechał dalej - ale co jeśli będę chciał postawić go na początek (bo np robot nie będzie zwykłym wall-folowerem, a będzie miał algorytm i po prostu pogubi się gdzie jest, jak go dotknę i przestawię o jakiś kąt)? Wtedy rozpoczynam nową rundę (bo są 2)? Czy może to jest ta sama runda? Czas przejazdu jest wtedy liczony od nowa (o ile zmieszczę się w tych 6-10 minutach przeznaczonych na rundę) czy się sumuje? No i co w przypadku, gdy dojadę do mety, ale będę chciał kontynuować przejazd, by zwiedzić cały labirynt? Przecież w drugiej "połówce" może być krótsza droga, którą wykorzystam w drugiej rundzie. No i najważniejsze - co jest wynikiem?! Sumaryczny czas, najlepszy czas z obu rund, suma najlepszych czasów z każdej z rund, czy co? Bo to chyba najistotniejsze, a w regulaminie tego nie ma.. trochę dziwny ten regulamin, bo określa, że roboty mają sobie jeździć po labirytncie, ale nie mówi po co;) No i tak jak wspomniał kolega wyżej, wypadałoby napisać gdzie będzie meta.

Sam już troszke się pogubiłem ale postaram się odpowiedzieć na twoje pytanie jak najlepiej.

-Więc jeśli w którymś miejscu przejazdu twój robot sie zablokuje, możesz go dotknąć i obrócić bądź minimalnie przesunąć. Oczywiście doliczane są wtedy sekundy karne za każdą taką poprawkę.

-Jeśli dojedziesz do mety, to twój przejazd się skończył i nie ma możliwości jezdzenia sobie dowolnie po labiryncie żeby go zmapować.

-Każdy robot ma dwa przejazdy i najlepszy z nich pod względem czasu jest wybierany jako wynik tego robota.

EDIT: A ja jeszcze tylko jedno:

"Nie będą uwzględniane żadne protesty związane z wymiarami robota niebędącego w stanie pokonać skrzyżowania korytarzy"

Czy to znaczy, że jeśli robot jednak będzie w stanie pokonać skrzyżowanie korytarzy to protesty związane z wymiarami będą uwzględniane? W takim razie po co ograniczenie wymiarów do 14cm?

Jeśli ktoś zrobi myszkę która nie przejedzie skrzyżowania bo bedzie zbyt duża to nikogo to nie obchodzi 🙂 tak prostym językiem i troszke arogancko 🙂. A jeśli bedzie w stanie przejechać skrzyżowanie to niebardzo wiem o co byś chciał protestować.

W tym roku zawody organizuje ekipa Robotic_team, dajcie troszke na luz, są nowi, muszą się nauczyć, ja sie uczylem trzy lata i ciagle to za mało jest 🙂.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie no, z tym luzem to nie przesadzaj. Można odpuścić to, że nie uda się załatwić na czas sponsorów, że będzie małe zamieszanie w samym dniu zawodów, że bramka się popsuje i nie będzie drugiej, że mikrofon spikera nie zadziała ale reguły walki są esencją całej idei zawodów. Bez zasad to możemy się spotkać na herbatce.

Jeśli wciąż nie wiem gdzie jest meta a regulamin wygląda tak jakby ktoś, kto go wymyślił nie rozumiał idei rozwiązywania labiryntów to trochę można się zniechęcić. Jeden przejazd i przypadkowe trafienie na jakąś metę kończy rundę? Przy braku możliwości mapowania labiryntu i wyciągania z tego wniosków, przy ewidentym tępieniu inteligencji poprzez zabronienie powrotu na start i zrobienia fazy speed-run nasuwa mi się tylko jedna myśl. Co prawda pomyliłeś nasze cytaty i nie rozumiem, dlaczego uważasz, że arogancja jest dopuszczalna ale czuję, że organizator ma lub widział jakąś przypadkowo jeżdżącą mysz (wall-followera?) i pod nią zrobił reguły.

Acha, byłbym idiotą gdybym składał protest, bo moja mysza nie przeciska się przez skrzyżowania ale w regulaminie jest wyraźne, twarde ograniczenie wymiarów na 14cm. Pytałem, co będzie gdy mój zwierzak ma 14.5 cm a mimo to radzi sobie świetnie, bo zdanie:

"Nie będą uwzględniane żadne protesty związane z wymiarami robota niebędącego w stanie pokonać skrzyżowania korytarzy"

jest dość dwuznaczne. Czy protest związany z wymiarami zostanie uwzględniony (bo pokonuję skrzyżowania) i będę mógł wziąć udział czy jednak nie (bo 14.5cm)?

Link do komentarza
Share on other sites

-Każdy robot ma dwa przejazdy i najlepszy z nich pod względem czasu jest wybierany jako wynik tego robota.

Według mnie pomysł niezbyt trafiony. Na Robotic Arena było 10 minut i można było robić przejazdów ile się chce, był brany pod uwagę tylko czas najszybszego dojazdu na metę i czas zużyty na przejazdy.

Link do komentarza
Share on other sites

Dodam tylko, że na Robotic Tournament chyba po raz pierwszy kilka lat temu pojawił się labirynt i wtedy konkurencja ta wyglądała znacznie inaczej niż obecnie. Jednak regulaminy zostały takie same, warto na prawdę przyjrzeć się jak wygląda to obecnie i coś w tej sprawie zadziałać 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Tak jak już Treker powiedział, regulamin nie został zmieniony od czasu jak po raz pierwszy w polsce zrobiłem tą kategorie na zawodach. Wiem że macie sporo racji odnośnie tego jak powinien ten regulamin wyglądać. Na pewno na kolejne zawody ten regulamin bedzie musiał zostać dopracowany ponieważ już będzie labirynt profesjonalny jak na każdych innych zawodach w kraju 🙂. Teraz mogą być jeszcze pewne nie scisłości. Piszcie swoje uwagi do robotic_team wbrew pozorom sprawdzają teraz codziennie wiadomości tutaj na forum i na mailu. Piszcie co jest nie tak dajcie przykład i zobaczymy, moze sie coś zmieni.

Link do komentarza
Share on other sites

Powstał już o tym dosyć długi temat, ale nic z niego nie wynika 😉

Niepełnoletni uczestnicy muszą mieć pełnoletniego opiekuna

Czy wystarczy pisemna zgoda?

Link do komentarza
Share on other sites

A gdy nie wiem czy zdążę z robotem do zawodów, to lepiej gdy już się zarejestruje i potem wyjdzie, że "nie jestem obecny" (jako uczestnik), czy lepiej się nie rejestrować i zrobić to w terminie późniejszym (o ile jest taka możliwość) ?

Link do komentarza
Share on other sites

Jatsekku, nie wiem jak to widzą organizatorzy, ale jeśli walczysz z robotem, i jest z 49%, że dasz radę, to się zarejestruj. Nawet jeśli nie uda się w 100% uruchomić robota, a będziesz miał możliwość dotarcia na zawody, to również namawiam. Im będzie się nas więcej pojawiać, z coraz to większą liczbą robotów, tym lepiej dla wszystkich, którzy się tym interesują. Jest część os. na forum, które sugerują, aby nie pojawiać się z robotem na zawodach, jeśli nie jesteś w 100% przygotowany, nie rozumiem za bardzo korzyści jakie miałyby z tego faktu wynikać? No może po za tym, iż organizatorzy mają mniej roboty, lecz chyba dla większości z nich ilość to + nie -.

Link do komentarza
Share on other sites

Anonim
Ten temat został zamknięty.
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.