Skocz do zawartości

ATtiny2313 + L293D Line Follower


aixI

Pomocna odpowiedź

R25/R26 - wartości prawie dobre. I tak jeden wybierasz arbitralnie a drugi wychodzi ze wzoru. Przyjmijmy, że R25 jest OK. Jeszcze raz spróbuj z R26.

Wskazówka: zrób tak, by dla napięcia alarmowego na "górze" dzielnika (przyjmujemy 6V tak?) komparator dostawał tyle, ile mu daje dioda Zenera. Wtedu układ będzie wykrywał i zmieniał stan wyjścia gdy napięcie osiągnie próg alarmu.

Link do komentarza
Share on other sites

"to mogę kupić wytki i sam ostrożnie zrobić"

Tylko, że te wtyki mają końcówki zaciskane na kablu. Nie zrobisz tego kombinerkami ani małymi cążkami. Musisz dokupić specjalną zaciskarkę dedykowaną dokładnie do tego typu blaszek. To już chyba kupowanie browaru w celu wypicia piwa..

Można jeszcze kupić same kable do podłączenia ogniw do balansera i je polutować. Podobnie się robi jak się robi własny pakiet z ogniw np. 18650.

Link do komentarza
Share on other sites

Hmm, minęło sporo postów od tego, do którego się odwołuję, ale muszę to sprostować:

Jak pakiet 800mAh ma wejście balancera 5pin to mogę do niego dokupić przejściówkę, która będzie pasowała z jednej strony na 5pinów, a z drugiej, np. na 3piny? Fajna sprawa.

Tak raczej zrobić nie możesz, każde ogniwo w akumulatorze musi mieć osobny przewód do balancera. Dla 2S są to 3 piny (minus, przewód spomiędzy ogniw i plus), dla 3S 4 piny itd. Wszystkie musza być podłączone do ładowarki, aby pakiet się dobrze ładował.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Hm, też mnie to zastanowiło ale spojrzałem na zdjęcie które aixI wskazał:

http://model-fan.com.pl/index.php?p3868,polyquest-pakiet-lipo-800mah-2s-20c

i tam rzeczywiście jest złącze balancera 5 kontaktowe - ale dochodzą do niego tylko 3 kable. Pakiet jest 2S no to jasne że więcej jak 3 drutów mieć nie będzie ale widocznie firma wymyśliła rozwiązanie w którym niezależnie od wielkości pakietu stosują zawsze takie same złącza. W sumie to fajny pomysł, ich ładowarka nie musi mieć 5 różnych gniazdek lub dziwnej przejściówki zewnętrznej. Wystarczy, że "rosnące" (aż do 4S) pakiety będą zajmowały kolejne kontakty i już.

W takiej sytuacji można zrobić własną przejściówkę ze złącza 5-kontaktowego (ale 3-kabelkowego) na "normalne" 3-kontaktowe tylko, że to chyba niepraktyczne. Prościej kupić ładowarkę i pakiet z tym samym systemem złącz balancera i później już konsekwentnie tego się trzymać.

Przyznaję, że sam nie miałem takich pakietów i powyższe wnioski wyciągam tylko na podstawie zdjęcia.

Link do komentarza
Share on other sites

Bobby dzięki za wyjaśnienie.

To lepiej kupie ładowarkę z balancerem jakiejś firmy + do tego aku. tej samej firmy i będzie git :-]

Edit: mam problem z pcb, zrobiłem płytę główną (ATtiny2313+L293D itp.) i płytkę z czujnikami wraz z komparatorem + diody led + rezystory itp.

Te połączenie 7,4V z tych dwóch "gałęzi" + sygnał do procka.

Link do komentarza
Share on other sites

- Zworki pod mostkiem H to nie najlepszy pomysł, duże prawdopodobieństwo zwarcia,
- zasilanie do uC trzeba poprawić,
- C10 daj jak najbliżej pinu mostka,
- postaraj się nie prowadzić ścieżek między nóżkami układów.

Tak na przyszłość najpierw staraj się poprowadzić poprawnie ścieżki zasilania a następnie reszta.

Link do komentarza
Share on other sites

Zworki pod mostkiem H to nie najlepszy pomysł, duże prawdopodobieństwo zwarcia,

Te żółte linie to będę lutował kabelki. (a'la zworka 😃)

zasilanie do uC trzeba poprawić

Nie rozumiem, jak poprawić zasilanie do uC?

C10 daj jak najbliżej pinu mostka,

Poprawione.

postaraj się nie prowadzić ścieżek między nóżkami układów.

Ok.

Link do komentarza
Share on other sites

Te ścieżki zaznaczone na czerwono da się spokojnie połączyć. A z kolei ta pomarańczowa da się połączyć , lecz noże ona Ci odciąć dostęp do masy- ale to tez da się obejść. Ogólnie płytka mogłaby wyglądać lepiej.Np w wielu miejscach możesz wykonać nie-skośne przelotki- jset to bardziej estetyczne. Bardzo przepraszam za jakość wykonania w paincie (jeśli coś niewidoczne pisz) - śpieszyłem się by zdążyć na obiad 😋

Link do komentarza
Share on other sites

Ścieżka idąca od stabilizatora zmienia swoją grubość, brak kondensatora przy Ucc uC.

Początek ścieżki zacząłbym od C14 a nie jak jest teraz, po coś chyba są te kondensatory.

Link do komentarza
Share on other sites

Dwa pytania do ciebie.

1. Jaki cel ma ściąganie ścieżek od PWMa do masy?

2. Czemu nie zrobisz płytki dwustronnej? To jest tak samo łatwe jak płytka jednostronna, laminat może jest trochę droższy ale zmniejszysz też płytkę i wielkość laminatu jaki trzeba kupić, więc koszty nie wzrosną.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie zrobię płytki dwustronnej, ponieważ muszę nabrać wprawy w robieniu płytek jednostronnych, to będą moje pierwsze 2 płytki więc będę pewnie miał z nimi jakieś problemy. Z biegiem czasu na pewno jakiś projekt będzie miał płytkę dwustronną.

Jaki cel ma ściąganie ścieżek od PWMa do masy?

Ścieżki pwm'a są ściągnięte do masy przez rezystory 10k. No jeżeli to jest źle, że są ściągnięte do masy to w każdej chwili mogę poprawić.

Link do komentarza
Share on other sites

Ścieżki pwm'a są ściągnięte do masy przez rezystory 10k. No jeżeli to jest źle, że są ściągnięte do masy to w każdej chwili mogę poprawić.

Nie powiem, że to jest źle bo nie wiem. Nigdy czegoś takiego nie stosowałem i zawsze działało.

Tylko powiedz czym kierowałeś się coś takiego robiąc?

Link do komentarza
Share on other sites

Marek1707 zaproponował, żebym tak zrobił, więc myśląc, że jest dobrze tak zrobiłem.

[ Dodano: 20-07-2012, 21:05 ]

Czy płytki nad postem Carpe Diem są już poprawne??

Link do komentarza
Share on other sites

Dwie czerwone połączenia po prawej - na pewno dolne da się połączyć - nie rozłączy Ci to masy ani niczego, oraz radzę Ci zrobić trochę grubsze ścieżki które Ci połączyłem kilka postów wcześniej - cieńsze częściej się przerywają przy termotranswerze.

[ Dodano: 20-07-2012, 21:36 ]

No i w pierwszej płytce jak poprowadziłeś jedną ścieżkę między pinami tiniaka jedna od mostka H Ci nie zaszkodzi.

Edit: pomyśl logiczne- czy w pierwszej płytce nie lepiej jest połączyć kablem ścieżkę od złącza programowania, a za to nie robić dodatkowych pięciu przelotek ? poza tym gdybyś dał złacze bliżej procka oszczędził byś o wiele więcej przelotek.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.