Skocz do zawartości

Kurs programowania uC AVR w C (WinAVR, Kurs AVR-GCC)


Treker

Pomocna odpowiedź

Kurs bedzie przedstawiac tylko tutoriale do stworzenia jakiegos linefollower`a czy jeszcze typu zapal na pewnien czas diode itp ?

P.s

Ciesze sie ze kurs bedzie prowadzony przez abxyz wydaje mi sie on na bardzo konkretnego czlowieka ktory wie co robi i mowi i nie robi pomyłek.

Link do komentarza
Share on other sites

czyżbym ja to zapoczątkował... 😉

Ktoś musiał być pierwszy 😉

Ciesze sie ze kurs bedzie prowadzony przez abxyz wydaje mi sie on na bardzo konkretnego czlowieka ktory wie co robi i mowi i nie robi pomyłek.

Według mnie, to abxyz jest najbardziej zasłużoną osoba na forum.

Ogólnie mówiąc to dioda rozwija się co raz szybciej. Głownie dzięki wam. Moim marzeniem jest by na diodzie powstała "siła w grupie" i powstawały by same wspólne projekty i artykuły, ale do tego jeszcze daleko... a może nie? - wszytko zależy od was 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Ikar napisał/a:

czyżbym ja to zapoczątkował... 😉

Ktoś musiał być pierwszy 😉

Żeby nie było tak słodko, to zdradzę, że kurs C był planowany już od bardzo dawna, ale dopiero teraz zostało to zrealizowane 🙂

//daniel93

Dałbyś się pocieszyć chłopakowi 😅

Link do komentarza
Share on other sites

Ogólnie mówiąc to dioda rozwija się co raz szybciej. Głownie dzięki wam. Moim marzeniem jest by na diodzie powstała "siła w grupie" i powstawały by same wspólne projekty i artykuły, ale do tego jeszcze daleko... a może nie? - wszytko zależy od was 🙂

Racja ale trzeba dac takze innym szanse poczatkujacym tak aby forum bylo dla zaawansowanych i poczatkujacych jednoczesnie 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Racja ale trzeba dac takze innym szanse poczatkujacym tak aby forum bylo dla zaawansowanych i poczatkujacych jednoczesnie 🙂

Nie wiem czy to dobrze zrozumiałem ale...

Na forum jest aktualnie tyle informacji że początkujący ze znajomością podstaw z podstaw elektroniki powinien sobie poradzić z budową kilku pierwszych prostych robotów bez napisania jednego posta. Tylko trzeba po nie sięgnąć a nie tak jak do niedawna (bo już od jakiegoś czasu nie widuje tu takich postów i bardzo dobrze zresztą 🙂 ) "Mam autko zdalnie sterowane i chcę zbudować robota. Pomocy!!". Widać że forum ma wyższy poziom już.

Od taka moja refleksja 🙂

pozdro

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Aa ja tu nie byłem od dawna(wiem, że za mną tęskniliście 😅 ) i we wtorek (czyli dzień po wydaniu pierwszego odcinka tego elektronicznego tasiemca kupie co trzeba, możliwe że szarpnie budżecik, ale bywa. Na coś takiego czekałem, bo zabawa z bascomem się jakoś nie udała...

Pokłony dla expertów którzy będą wprowadzać mnie(nas?) w zawiłości C w AVRach.

Link do komentarza
Share on other sites

Dodam tylko kilka rzeczy:

a) lista zakupów, skoro to ma być na stykowej to nie ma siły 😉

b) jakie biblioteki? jak na mój gust to można by rozwijać avrlib(są ostatnie z chyba 2006 roku) - jak dla początkujących niezastąpione - pisze się z ich użyciem fajniej niż w bascom, poza tym ciekawa opcja rprintf-może "wyrzucać" dosłownie na co nam pasuje, lcd,uart,v100(czy jak mu tam było 😉 )

c)czy to będzie kurs dla robotów, czy ogólny?

d)gdzie można podsyłać propozycje? chętnie coś wyślę, jednak musi być klauzula, że to co wysłałem mogę umieszczać również gdzie mi się spodoba (na zasadzie pozwalam Wam tego użyć u siebie, ale prawo dalej moje 😋 )Po prostu też jestem webmasterem i czasem dzielę się na swoich stronkach moimi kodami xD

e) newsettler? będzie można się zapisać? - tzn kurs np na maila w pdf? xD

f) fajnie by było, gdyby pod odcinkiem(częścią odcinka) był cały listing - nigdy nie chce mi się przeklepywać po kawałku xD

To tyle mojego 😉

Pozdrawiam

Paweł

//Jako, że forum nie działało to to post pisany 2 dni temu 😉

Link do komentarza
Share on other sites

W sumie pierwsza częśc kursu mnie nie zaskoczyła. Myślałem że nauczę się chociaż jak ustawiać + lub - na porcie aby się pobawić trochę a tak musimy czekać miesiąc na 2 część.

Link do komentarza
Share on other sites

Taka część wprowadzająca była konieczna, bo niektórzy mogliby mieć z tym problemy.

Prawdziwe programowanie zacznie się w drugiej części 🙂

Ale spokojnie, kurs naprawdę omówi wszystkie potrzebne aspekty programowania w AVR-GCC, jednak naszym głównym założeniem było, aby nauczyć każdego, nawet od całkowitego zera.

Myślałem że nauczę się chociaż jak ustawiać + lub - na porcie aby się pobawić trochę a tak musimy czekać miesiąc na 2 część.

No właśnie, ale czy to jest najważniejsze? Wiedziałbyś jak ustawić stan wysoki na jednym pinie, ale nie miałbyś pojęcia co robi reszta programu.

Link do komentarza
Share on other sites

Cześć,
fajny kurs, jak na razie.

Wszystko na razie mi krok po kroku idzie jak lektorowi, tylko po próbie zaprogramowania wsadu do procka, wywala mi taki komentarz:

> "make.exe" program
avrdude -p atmega8 -P usb -c usbasp    -U flash:w:led.hex 

avrdude: Can't find programmer id "usbasp" 

Valid programmers are: 
 dasa3    = serial port banging, reset=!dtr sck=rts mosi=txd miso=cts [C:\Program Files\Atmel\WinAVR-20080610\bin\avrdude.conf:492] 
 dasa     = serial port banging, reset=rts sck=dtr mosi=txd miso=cts [C:\Program Files\Atmel\WinAVR-20080610\bin\avrdude.conf:479] 
 ponyser  = serial port banging, design ponyprog serial [C:\Program Files\Atmel\WinAVR-20080610\bin\avrdude.conf:466] 
 dapa     = Direct AVR Parallel Access cable [C:\Program Files\Atmel\WinAVR-20080610\bin\avrdude.conf:446] 
 xil      = Xilinx JTAG cable              [C:\Program Files\Atmel\WinAVR-20080610\bin\avrdude.conf:433] 
 futurlec = Futurlec.com programming cable. [C:\Program Files\Atmel\WinAVR-20080610\bin\avrdude.conf:416] 
 abcmini  = ABCmini Board, aka Dick Smith HOTCHIP [C:\Program Files\Atmel\WinAVR-20080610\bin\avrdude.conf:406] 
 picoweb  = Picoweb Programming Cable, http://www.picoweb.net/ [C:\Program Files\Atmel\WinAVR-20080610\bin\avrdude.conf:396] 
 sp12     = Steve Bolt's Programmer        [C:\Program Files\Atmel\WinAVR-20080610\bin\avrdude.conf:385] 
 alf      = Nightshade ALF-PgmAVR, http://nightshade.homeip.net/ [C:\Program Files\Atmel\WinAVR-20080610\bin\avrdude.conf:369] 
 bascom   = Bascom SAMPLE programming cable [C:\Program Files\Atmel\WinAVR-20080610\bin\avrdude.conf:359] 
 dt006    = Dontronics DT006               [C:\Program Files\Atmel\WinAVR-20080610\bin\avrdude.conf:349] 
 pony-stk200 = Pony Prog STK200               [C:\Program Files\Atmel\WinAVR-20080610\bin\avrdude.conf:337] 
 stk200   = STK200                         [C:\Program Files\Atmel\WinAVR-20080610\bin\avrdude.conf:321] 
 pavr     = Jason Kyle's pAVR Serial Programmer [C:\Program Files\Atmel\WinAVR-20080610\bin\avrdude.conf:314] 
 jtag2    = Atmel JTAG ICE mkII            [C:\Program Files\Atmel\WinAVR-20080610\bin\avrdude.conf:307] 
 jtag2fast = Atmel JTAG ICE mkII            [C:\Program Files\Atmel\WinAVR-20080610\bin\avrdude.conf:299] 
 jtag2slow = Atmel JTAG ICE mkII            [C:\Program Files\Atmel\WinAVR-20080610\bin\avrdude.conf:291] 
 jtagmkII = Atmel JTAG ICE mkII            [C:\Program Files\Atmel\WinAVR-20080610\bin\avrdude.conf:283] 
 avr911   = Atmel AppNote AVR911 AVROSP    [C:\Program Files\Atmel\WinAVR-20080610\bin\avrdude.conf:277] 
 avr109   = Atmel AppNote AVR109 Boot Loader [C:\Program Files\Atmel\WinAVR-20080610\bin\avrdude.conf:271] 
 butterfly = Atmel Butterfly Development Board [C:\Program Files\Atmel\WinAVR-20080610\bin\avrdude.conf:265] 
 avr910   = Atmel Low Cost Serial Programmer [C:\Program Files\Atmel\WinAVR-20080610\bin\avrdude.conf:258] 
 stk500v2 = Atmel STK500 V2                [C:\Program Files\Atmel\WinAVR-20080610\bin\avrdude.conf:252] 
 stk500   = Atmel STK500                   [C:\Program Files\Atmel\WinAVR-20080610\bin\avrdude.conf:246] 
 avrispv2 = Atmel AVR ISP V2               [C:\Program Files\Atmel\WinAVR-20080610\bin\avrdude.conf:240] 
 avrisp   = Atmel AVR ISP                  [C:\Program Files\Atmel\WinAVR-20080610\bin\avrdude.conf:234] 
 bsd      = Brian Dean's Programmer, http://www.bsdhome.com/avrdude/ [C:\Program Files\Atmel\WinAVR-20080610\bin\avrdude.conf:223] 

make.exe: *** [program] Error 1

> Process Exit Code: 2
> Time Taken: 00:01

Nie wiem gdzie może być problem.

W makefile dopisałem, że usbasp, bo taki używam, i też port USB.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja też miałem problem z programatorem usbasp. Po uaktualnieniu WinAVR do wersji 20080610 program avrdude nie chciał współpracować z programatorem usbasp, wcześniej działał Na forum pod tym adresem

http://www.ulrichradig.de/site/forum/viewtopic.php?p=3792#p3792

znalazłem poprawiony sterownik do programatora usbasp. Po usunięciu starego sterownika i instalacji nowego problem znikł.

plik sterownika

http://www.ulrichradig.de/site/forum/download/file.php?id=192&sid=9b58924506fc5524ff9830899c3e6298

ALE w Twoim przypadku to dodatkowo "coś się namieszało..."; może to z tego powodu, że zainstalowałeś WinAVR w katalogu: "C:\Program Files\Atmel\WinAVR-20080610", zamiast bezpośrednio w "C:\". Niby nie powinno mieć to znaczenia ale...

Lista obsługiwanych prze avrdude programatorów, która widnieje na wydruku, który wkleiłeś jest coś krótka, brak między innymi "usbasp" (a powinien być), czyżby uruchamiała się jakaś starsza wersja programu avrdude?

Sprawdź wersję programu avrdude wpisując w wierszu poleceń " avrdude -v

powinna być v 5.5

Link do komentarza
Share on other sites

Utworzyłem nowy temat, w którym proszę komentować aktualną cześć kursu

https://www.forbot.pl/forum/topics34/czesc-1-kurs-programowania-uc-avr-w-c-winavr-kurs-avr-gcc-vt1312.htm

W tym temacie proszę pisać tylko komentarze ogólne do całego kursu 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

2abxyz:

Na prawdę pomieszało. Bo kiedyś czarowałem coś z poszczególnymi wersjami AVRdude, próbowałem różne wersje, jak która się zachowuje itp. Po prostu bawiłem się i namieszałem.

Po reinstalacji WinAvr i zmianie sterownika dla Usbasp wszystko klapie jak ma.

Teraz jestem w pełni przygotowany do zapoczęcia kursu. Może się wreszcie nauczę coś z C.

Link do komentarza
Share on other sites

witam mam mały problem z zgraniem programu na uC

programator mam na kabelkach i rezystorach

IMG_487a7a4f486128632.jpg

i wyskakuje mi taki bład:

avrdude: ser_open(): can't open device "lpt1": Nie można odnaleźć określonego pliku.

make.exe: *** [program] Error 1

> Process Exit Code: 2

> Time Taken: 00:01

co jest nie tak ?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.