Skocz do zawartości

Konkurs na projekt z mikrokontrolerem STM32


Treker

Pomocna odpowiedź

Duża popularność niedawno rozstrzygniętego konkursu "1000 Discovery dla elektroników" zachęciła nas do zaproponowania wszystkim chętnym drugiej części zabawy: zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie na projekt przygotowany na dowolnym mikrokontrolerze z rodziny STM32!

Łączna wartość nagród w konkursie wynosi 4000PLN brutto, dodatkowo siedem spośród dwunastu nagrodzonych osób otrzyma wyjątkowe koszulki poświadczające ich kompetencje w aplikowaniu mikrokontrolerów STM32!

W wyniku konkursu "1000 Discovery dla elektroników" blisko 1000 konstruktorów otrzymało kompletne zestawy ewaluacyjne z mikrokontrolerami STM32F0, wyposażone we wszystkie elementy niezbędne do budowania własnych aplikacji. Wszystkim chętnym, ale nie tylko tym, którzy wygrali lub posiadają zestawy STM32F0Discovery, proponujemy przygotowanie projektów bazujących na dowolnych zestawach uruchomieniowych z mikrokontrolerami z rodziny STM32 i zgłoszenie ich do naszego konkursu.

Spośród zgłoszonych projektów jury konkursowe wybierze 12 najlepszych ich zdaniem projektów. Autorzy wskazanych opracowań otrzymają po jednej z przedstawionych poniżej nagród, których sponsorem jest KAMAMI.pl:

IMG_508bb521af1091351.png

- jeden zestaw STM32373C-EVAL z oferty STMicroelectronics (wartość ok. 1000 PLN brutto) + koszulka "STM32 expert",
- jeden interfejs J-Link EDU firmy Segger (wartość ok. 220 PLN brutto) + koszulka "STM32 expert",
- pięć zestawów STM3210B-SK/KEI (każdy z interfejsem uLink-ME, ich łączna wartość ok. 2000 PLN brutto) + koszulki "STM32 expert",
- pięć zestawów STM32F4Discovery (łączna wartość ok. 450 PLN brutto).

Więcej informacji na stronie konkursowej.

zalacznik.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Przecież możesz sobie ściągnąć gotowe środowisko, np. Keil uVision albo TrueStudio, praktycznie niczego nie trzeba konfigurować, poza wybraniem programatora. Biblioteki do STM są łatwo dostępne, na początek w zupełności wystarczają, dostępne są także przykłady na większość modeli STM32, wykorzystujące przeróżne peryferia.

Czytałem gdzieś w jakimś wątku - wypowiadałeś się właśnie na temat STMów, że nie ma wszystkiego w jednym miejscu, jak jest z PICami i MPLAB (dobrze pamiętam?). Ja tak dużą konkurencję środowisk, programatorów i najróżniejszych dev. boardów uważam za zaletę, bo nie jestem z góry "skazany" na jedno rozwiązanie, a mogę (zapoznając się z dokumentacjami i opiniami użytkowników) świadomie wybrać to, co mi pasuje najbardziej.

Przyznaję Ci rację w sprawie materiałów do nauki, próbowałem zagranicznych internetowych kursów z przykładami, które nie chciały się skompilować, zdobyłem książkę Paprockiego (która jest jak dla mnie po prostu przetłumaczonym datasheetem STMów) i dopiero książka Galewskiego "STM32. Aplikacje i ćwiczenia" naprawdę pomogła mi w stawianiu pierwszych kroków (polecam). STM to naprawdę fajna i ciekawa rodzinka, daj im jeszcze jedną szansę, a sam się przekonasz:)

Link do komentarza
Share on other sites

BlackJack, też sam długo miałem problem z wyborem IDE i zebraniem wszystkich jego elementów do wystartowania z STMami (trochę się namęczyłem z zebraniem Eclipse + OpenOCD+ GDB do kupy). Znalazłem ostatnio środowisko o którym mało kto pisze - CooCox. Sprawdź je sobie 🙂 W piątek zainstalowałem, a w chwili obecnej przerabiam już kod programu ćwiczenia z książki Galewskiego o której Nawyk wspomniał. Muszę przerobić, ponieważ są niewielkie różnice w bibliotekach do F1 (dla nich są ćwiczenia) i F4 (zestaw Discovery). Całe STMy mogą być ciężkie do zrozumienia przesiadając się np. z AVRów, ale wg mnie warto 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Wybacz BlackJack, ale negatywna opinia na temat konkursu i zarzut "wygórowanych wymagań" tylko z powodu, że nie potrafisz dobrać się do STMów jest trochę nie na miejscu...

Fakt, pierwsze zetknięcie się z tą rodziną proste nie jest, ale to jest chyba zasada dla wszystkich uC opartych o Cortexa. To po prostu nie jest już prościutka atmega, której wszystkich rejestrów można nauczyć się po miesiącu programowania, tylko solidny mikrokontroler, który wymaga więcej uwagi.

Też miałem na początku mały problem, ale rozwiązało go TrueStudio. Przede wszystkim, w ogóle nie wymaga konfiguracji i po utworzeniu projektu dołącza wszystkie potrzebne pliki, biblioteki itd. Można z miejsca zacząć programować.

Btw, jakbym miał zaczynać od LPC, to bym się chyba popłakał, bo to już naprawdę nie ma sensownego środowiska (keil jest mało user-friendly)

edit: Bobby, z tego co wiem, LPCXpresso nie obsługuje JLinka, tylko to ich dziwne coś.

Link do komentarza
Share on other sites

baton, NXP udostępnia swoje środowisko dla LPC - LPCXpresso, darmowe, oparte na Eclipse.

Obawiam się jednak, że rozmowa zbacza na inny temat niż temat wątku, więc albo eot, albo trzeba będzie wydzielić. Jakieś propozycje nazwy tematu? [ironia] Może "Dywagacja na temat wyższości świąt Bozego narodzenia nad Wielkanocnymi"? 😉 [/ironia]

Link do komentarza
Share on other sites

Co z tego że mam STM32 w domu jak go ruszyć nie umiem, bo narzędzi jest takie multum, że nie ma właściwie żadnego sensownego kursu dla tej platformy.

Ja tam na razie tylko się AVR'kami zajmuję, i nawet nie mam zamiaru startować w tym konkursie, ale wiem, że istnieje w necie kurs stm32 discovery, mam nadzieję że to się Wam przyda:

http://www.sunduino.pl/index.php/arm/stm32/discovery

Link do komentarza
Share on other sites

Witam, nie podoba mi się w zasadach tego konkursu to że muszę udostępniać pełna jego dokumentację. Szkoda, że organizatorowi nie wystarczy dokładny opis, zdjęcia, idea działania filmik. Byłem współautorem jednego urządzenia na STM32F1 (Elektryczny pojazd balansujący, taki ala segweay), i jednego autorem tj. Falownik napięcia na STM32F4. Napracowałem się przy tym i szkoda mi udostępniać kod programu i pcb. To tylko moja opinia.

Czy każdy z was używa do konfiguracji biblioteki standardowe?

Link do komentarza
Share on other sites

Tym bardziej że np w konkursie Analog Devices:

http://www.mikrokontroler.pl/content/konkurs-uniwersytecki-firmy-analog-devices

Konkurs podzielony został na dwie kategorie, nazwane: „Design Contest” i „Lab/Learning Academic Contest”. W pierwszej kategorii „Design Contest” pracami konkursowymi mogą być projekty urządzeń wykorzystujące układy elektroniczne firmy Analog Devices. Zgłoszenia konkursowe powinny zawierać krótki opis (abstrakt) projektu oraz spis użytych w projekcie układów firmy Analog Devices.

Nie ma wymogu pełnej dokumentacji. Pewnie Kamami szuka inspiracji, ale pełna dokumentacja to pójście na skróty.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie rozumiem skąd ta nagonka. Przecież jasno jest napisane:

proponujemy przygotowanie projektów bazujących na dowolnych zestawach uruchomieniowych z mikrokontrolerami z rodziny STM32

Więc raczej mało ma to wspólnego z projektowaniem własnego zestawu uruchomieniowego.

Po drugie - skoro stworzyliście taki zaawansowany projekt i nie chcecie go oddać tak tanio, to... Nie oddawajcie. Po prostu nie bierzcie udziału w konkursie, lub stwórzcie coś prostszego.

Jeśli poświęcicie odrobinę czasu i obejrzycie sobie stronę stm32.eu, to znajdziecie dział "Projekty" który na dzień dzisiejszy wygląda dość ubogo. Według mnie, najprawdopodobniej zamierzeniem organizatorów jest wzbogacenie strony o nowe, atrakcyjne treści dla zaczynających przygodę z STM'ami - stąd ograniczenia w postaci użycia zestawów uruchomieniowych, pełnej dokumentacji itd. Akcja i cel nie odbiegają znacznie chociażby od konkursów organizowanych co roku przez Forbot.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie tak dawno firma praktycznie rozdała 1000 płytek uruchomieniowych, które w zupełności wystarczą jako baza do przygotowania takiego projektu. Nawet gdyby to pominąć - czy to źle, że w ten sposób reklamują swoje produkty? Wspomniany wcześniej AD też wymagał, żeby użyć do konkursu ich układów. Nawet Forbot wymaga, żeby artykuły na konkurs były powiązane ściśle z robotyką, przecież o to w tym wszystkim chodzi...

Czasu też jest bardzo dużo, bo bodajże do grudnia, czyli w zupełności wystarczy żeby opanować podstawy i wymyślić coś w miarę kreatywnego...

Nie chodzi mi tutaj o ślepe bronienie stm32.eu, bo wiadomo że mogliby zrobić konkurs polegający na stworzeniu projektu po prostu zawierającego STM32, ale pewnie i to by się nie wszystkim spodobało - jedni narzekaliby, że inni mieli lepsze zaplecze techniczne np. do wykonania PCB, jeszcze inni narzekaliby pewnie, że czemu ograniczać się do STM32... Jak dla mnie cel jest szczytny i inicjatywa godna naśladowania, gdyby tylko więcej było takich konkursów... Dodam, że przeważająca większość mojego sprzętu związanego z elektroniką, który zgromadziłem przez lata, to różnorakie nagrody, więc jest to jakiś sposób żeby zainwestować mało, zmobilizować się do zdobycia wiedzy i jeszcze zyskać ciekawe "zabawki":)

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Projekt może być wykonany na zestawie uruchomieniowym czy musi, bo już zwątpiłem?

Nawyk, w pierwszym poście nie ma nic o powiązaniu projektu z robotyką, bo to nie Forbot jest organizatorem konkursu. Właściwe jest toi tylko ogłoszenie o konkursie Kamami.pl/stm32.eu

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.