Skocz do zawartości

Robot wielozadaniowy Mika


Pomocna odpowiedź

Cześć wszystkim!

Jako że jestem w 2 klasie gimnazjum muszę zrobić projekt na jej koniec. A że nauczyciele nie narzucali nam tematów to postanowiłem skorzystać z okazji i zrobić robota wielozadaniowego, którego i tak planowałem. Niestety projekt który zrobiłem w solidzie gdzieś mi przepadł, ale na pewno będę robił projekt chwytaka. Robot ma być na gąsienicach z łańcuchów rowerowych, obłożonych jakimiś antypoślozgowymi wkładkami, ma mieć kształ pozwalający wjeżdżać mu na przeszkody, bnędzie miał czujniki przeszkód (takiej jak w moim minisumo).To tak:

-rama jest już zrobiona, zostało tylko obłożenie jej blachą.

-przekładnie też już są wystarczy je tylko zamocować.

-silniki (na poniższych zdjęciach je widać)

-akumulator to ogniwa z laptopa, jeszcze nie wiem jak je połączę, bo max napięcie jakie mogę uzyskać to ok 18v

-Elektronika: mózg to raczej mega 128, lub dwie megi 16, nie jestem zdecydowany - poradźcie co lepiej jest dać.

-mostek do sterowania silnikami- tutaj na pewno mosfety, tylko zmierzę prąd silniczów by odpowiednie dopasować.

Dotychczasowe zdjęcia:

I jeszcze sam chwytak:

Bardzo proszę Was o uwagi, jakieś wskazówki itp.

Link do komentarza
Share on other sites

Ładnie ci wyszła ta rama, swoją drogą kształt ma identyczny jak w projekcie mojej platformy nad którą zacząłem kombinować we wrześniu w zeszłym roku 😉

Nie wiem jaką moc mają te silniczki ale plastikowa przekładnia może być awaryjna.

Zamiast łańcucha pokombinowałbym z kupnymi gąsienicami albo paskami

Link do komentarza
Share on other sites

Zrób tak:akumulatorki poskładaj tak by ich napięcie odpowiadało napięciu zasilana silniczków-to będzie Twój główny akumulator.Potem Daj stabilizator na elektronikę i serwa.

Tak dokładnie to zamierzam zrobić, tylko nie wiem czy przy 18v siliczki nie będą miały za dużó mocy- przy 12v nie da się zatrzymać wału silnika z zębatką- maja dużą moc, a z przekładnią... 😉

Plastikowa przekładnia wytrzyma - są to zęby kątowe (w tej dużej), a w mniejszej są starsznie grube, więc wytrzymają. Nad paskami się zastanowię, gdyż trzebaby dać jakieś prowadnice, by taki pasek z koła napędowego nie spadał po najechaniu na jakąś przeszkodę.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

A znacie może jakieś mostki na mosfetach - wyszłoby to taniej, a poza tym chce się w tej dziedzinie trochę podszkolić.

BTW: jak zna ktoś fajne arty o mosfetach to byłbym bardzo wdzięczny gdyby ktoś mi podał link do takiego artykułu ( ten na forum już czytałem. )

Edit: może rzeczywiście użyję l298, w sumie ostatnio tylko ich używałem, powinny być dobre, bo prąd chwilowy znoszą do 3A, a ciągły do 2A. Zastosuję 2 na dwa silniki.

Link do komentarza
Share on other sites

Owszem 😉 Postaram się dodać nowe fotki w weekend, z obu stron są przekładnie i silniki, oraz zamontowałem koła, na których będzie się opierał łańcuch, oraz jutro zamontuję blachę przy przekładniach, Haker 2 już skończony wiec więcej czasu będzie na Mikę 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.