Skocz do zawartości

[worklog] Haker 3


Pomocna odpowiedź

Czy jak chcąc zaprogramować procka dam na wyjście przetwornicy 5v to pójdzie z dymem, czy wszystko będzie ok i nie muszę robić przełącznika ?

Czemu chcesz tak zrobić? Nie lepiej zasilić układ z przetwornicy i połączyć masy z programatorem?

Link do komentarza
Share on other sites

W sumie nie wiem czemu tak chciałem zrobić, wczoraj podłączyłem przez przetwornicę tak jak mówisz i jest ok. Uruchomiłem już czujniki odległości, ktiry i zostały tylko silniki, a później złożyć wszystko w kupę.

Edit:

Mam pewien problem - po włączeniu robota silniki przez chwilę drgają, po czym albo się wyłączają, albo rusza któryś z nich (losowo) albo dwa na raz - wygląda to tak jakby procek nie podawał sygnałów sterujących ( sprawdzałem gdy silniki same zatrzymały się na dłuższy okres. Czy może być to wina przetwornicy, która pracuje niestabilnie ?

A do tego jak sprawdzam napięcie bez podpiętych silników jest ok 4v, ( tak jak być powinno ustawione pwm'em), ale z podłączonymi silnikami okazuje się że silniki tak naprawdę dostają, jeden 5v a drugi 7v !!! Co może być tego przyczyną ? na Enable mostka jakieś 0,71v, bo jest właczony pwm :

   TCCR1A |= (1<<COM1A1);
  TCCR1A |= (1<<COM1B1);
  TCCR1A |= (1<<WGM10);

  TCCR1B |= (1<<WGM12);
  TCCR1B |= (1<<CS11)|(1<<CS10);

  OCR1A=40;
  OCR1B=40;
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Znaczy działać działa, ale to pewnie wina ułożenia elementów, czy ich wartości, sam nie wiem, ale ja chyba póki co zostanę przy ldo.

Edit:

Jak dam dwa ldo ( 1117-5v ) równolegle to będę miał te 2 A ?

Link do komentarza
Share on other sites

Z tego co rozumiem to klonyyy, chce połączyć równolegle dwa źródła napięciowe o różnej impedancji, więc nigdy nie będą obciążone po równo. Reszta to kwestia różnic między egzemplarzami. Jeśli trafią się dwa podobne to układ będzie działał prawidłowo, a jeśli dwa różne to już niekoniecznie...

Harnas, w wypadku uruchomienia sie zabezpieczenia w jednym ze stabilizatorów w takim układzie drugi też po chwili sie wyłączy, więc nawet jeśli się nie spalą to i tak zasilacz nie będzie działał prawidłowo.

Montowanie czegoś takiego to loteria. Moim zdaniem lepiej znaleźć pojedynczy stabilizator o prądzie znamionowym 2A i mieć pewne źródło zasilania. 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Po co Ci 2A do elektroniki?

Mam 14 diod po 100mA jedna, a chce mieć zapas, może być jeszcze jakiś stabilizator na 1,5A.

Czyli z dwoma stabilizatorami to zły pomysł ? A gdybym "podzielił połowe diod na jeden stabilizator a drugą połowę i procka na drugi stabilizator i tylko połączył masy ?

Link do komentarza
Share on other sites

Mam 14 diod po 100mA jedna, a chce miećzapas, może być jeszcze jakiś stabilizator na 1,5A.

Może nie rozumiem Twojej koncepcji, ale czy te 14 diod ma pracować na nośnej 36kHz? Bo jeśli tak to to nie zadziała. W moim robocie Phantom miałem 3 czujniki po 2 diody w każdym, razem 6. Też po około 80-100mA i długo się zastanawiałem czemu robot działa jakoś dziwnie... Wziąłem oscyloskop i okazało się, że linia VCC zamiast stabilnego 5V była sygnałem zmiennym o f=36kHz i wartości międzyszczytowej ok. 1,5V. Całość była poprawnie filtrowana przez 4 duże elektrolity i ok dwudziestu ceramików. Stabilizatory liniowe po prostu nie wyrabiają się przy takch skokowych zmianach obciążenia.

Czyli z dwoma stabilizatorami to zły pomysł ? A gdybym "podzielił połowe diod na jeden stabilizator a drugą połowę i procka na drugi stabilizator i tylko połączył masy ?

To jest dobry pomysł, ale weź lepiej jeden mocny stabilizator, na przykład ten 5A z tme i zasil z niego tylko diody i wepnij tam spore kondensatory, a całą logikę zasilaj osobno.

Ja bym tak zrobił, ale chyba lepiej żeby ktoś z większym doświadczeniem się wypowiedział. Może wystarczy tylko odpowiednie filtrowanie przy zasilaniu nadajników. 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.