Skocz do zawartości

Budowa czołgu RC, kilka pytań, nie tylko mechanika


blukasz111

Pomocna odpowiedź

Witam, zamierzam zbudować czołg o napędzie elektrycznym, do napędu użyje dwóch silników+przekładni z wkrętarek 12V 550s. Jako gąsienice planuję użyć podwójne łańcuchy rowerowe połączone ze sobą śrubami (szerokość dowolna, 40,50,60 mm. Jak sądzicie?) Myślałem o innym rozwiązaniu gąsienic, np. pas dwustronnie zębaty- lecz jest b. drogi, szukałem na allegro gotowych gąsienic to jednak ciężko o nie. Mój czołg ma mieć wymiary około 50 cm szerokości i 60 długości. Mam problem z umocowaniem silników razem z przekładniami, co do tego użyć? Myślałem nad kawałkiem drewna(np. kostka dębowa) z wyciętym otworem lub półotworem aby tam umieścić silnik+przekładnie i ścisnąć opaskami metalowymi do drewna a drewno do konstrukcji robota przykręcić na stałe. Następne pytanie to o regulator dwu kierunkowy do takiego silnika, wiem że potrzebuje ich dwóch o dość dużej obciążalności prądowej i napięciu roboczym min. 12V. Chce gotowy regulator ze sklepu w miarę tani oczywiście, wiem że to koszt około 80zł sztuka. Następne pytania to na temat zasilania, aparatury co polecacie? Na początek myślałem o kupnie ze złomowiska małych akumulatorów żelowych, koszt to grosze, a kiedyś zamontować akumulatory nowszej generacji, lżejsze i wydajniejsze. Aparatura drążkowa wraz z nadajnikiem myślę że do 300 zł powinienem coś kupić, co polecicie? Kanałów myślę że 4 byłoby ok. Pod postem dodaje zdjęcie przekładni z silnikiem w celu pomocy przy umocowieniu do robota. Dziękuje za pomoc i pozdrawiam.

10997270_794744173907954_4531997_n.thumb.jpg.ab54c09d747f487f5b295dadcf3e567f.jpg

10997270_794744173907954_4531997_n.thumb.jpg.c6386106bbc6a76db0d64bd90018b40c.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Gąsienice z łańcucha rowerowego połączonego jak mówisz to trochę chybiony pomysł, są ciężkie, włożysz w połączenie ich dużo pracy i otrzymasz przeciętny efekt.

Ciekawym patentem na mocowanie silników jest użycie mocowań do rur, stosuję i polecam 😉

Jeśli jesteś początkujący to nie warto bawić się we własne sterowniki, kup gotowe.

Akumulatory na skupie mogą być dużo słabsze od ich nowych odpowiedników, zastanów się, czy chcesz płacić 2 razy, czy też może kupić raz a dobrze. Z drugiej strony, jeśli chcesz oszczędzić i nie używać akumulatora później do innych projektów, kup ze złomu. Wybór należy do Ciebie.

Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki za odpowiedz !

Z gąsienicami wiem że będzie to dużo roboty jednak na nic lepszego nie wpadłem, myślałem o paskach samochodowych jednostronnie zębatych jednak dotaczanie kół napędowych i doklejanie z jednej strony czegoś co zmniejszy ślizganie to jednak też sporo pracy i nie wiem czy by to długo było, czołgiem wiadomo będę jeździł od trocin do błota i śniegu więc ten łańcuch będzie się brudził itd. Co do regulatora obrotów to są jakieś firmy które należy polecić? Wiadomo jak mi się robotyka spodoba a na pewno tak to będę chciał aparaturę i resztę części wykorzystać w przyszłości. Jaki polecacie mi akumulatory? Te z tych nowocześniejszych? Oraz na co zwracać uwagę przy zakupie ładowarki? Jeszcze coś na temat aparatury: jak kupie aparaturę drążkową 4 kanałową to te oba drążki z położenia zero wychylają się we wszystkie cztery strony? Czy też jeden drążek przód tył a drugi prawo lewo (jak w zabawkach)

Link do komentarza
Share on other sites

Co do nowoczesnych akumulatorów to popatrz na lipole, mają duże prądy spore pojemności, małą masę i objętość ale są drogie. Do czegoś takiego wystarczy ci ta: http://botland.com.pl/ladowarki-lipol-sieciowe/557-ladowarka-lipol-z-balanserem-redox-beta-combo-z-zasilaczem.html Co do aparatury to każdy drążek możesz poruszać w dwóch osiach czyli poruszają się w cztery strony (prawo, lewo, przód, tył.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

blukasz111, czy chcesz sam Czy chcesz sam zaprojektować elektronikę, może tylko zaprogramować ten pojazd, czy wystarczy Ci poskładanie mechaniki i wsadzenie gotowej elektroniki? Możliwość pierwsza - najwięcej pracy, ale wartej wykonania. Opcja druga - Arduino, czyli szybki start i poskładanie wszystkiego z tzw. Shieldów, czyli gotowych elektronicznych modułów dołączanej do płytki bazowej, takie klocki. Lub trzecia - wystarczą zakupy w sklepie modelarskim - na forum w takiej tematyce możesz znaleźć prawdopodobnie więcej informacji dla tej opcji.

Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki za zainteresowanie i pomoc 🙂 elektronikę kupie gotową, będzie to aparatura 2.4 gHz a nie arduino. Jeszcze mam pytanie na temat kamery, posiadam GoPro Hero3+, czym mogę przesłać obraz z czołgu na laptopa/tableta? Aparaturę chyba kupię: spectrum dx5s, co myślicię? Jaki zasięg może mieć taka aparatura, ewentualnie jak ją zwiększyć? Chciałbym coś około 500 metrów w terenie płaskim

[ Dodano: 20-02-2015, 22:30 ]

Aparatura jednak wystarczy mi taka: http://www.modelmotor.pl/aparatura-4k-hitec-lite-4-2-4-ghz-minima-6s-mode2.html zna ktoś ten model/firme?

Link do komentarza
Share on other sites

Robi trochę upiorne wrażenie jakby wyjechał wprost ze steampunkowej gry komputerowej. Gdyby tak jeszcze silnik parowy, więcej nitów i jakiś laser lub choćby sprzężone działko przeciwlotnicze... Nie wiem czy będzie jeździł, ale już mi się podoba 🙂

EDIT: Po łańcuchu rowerowym dobrze by jeździły kółka prowadzące od tylnych przerzutek. Można dostać różnej wielkości. Mają wbudowane łożyska ślizgowe a niektóre nawet i kulkowe. Pomysł z kółkami od rolek(?) też jest fajny.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja znalazłem taki patent na silniki wkrętarek: wziąłem ceownik aluminiowy (kątownik też może być, tylko ma mniejsze możliwości), o jak najciejszej ściance (użyłem 1.5 albo 2.0mm, ale najlepszy byłby 1mm). Odkręciłem przekładnię, nawierciłem otwory w ceowniku tak aby pasował pomiędzy silnik i przekładnię - i skręciłem całość.

Blacha musi być cienka, aby nie skracać poniżej bezpiecznego poziomu powierzchni styku zębatki silnika z zębatką przekładni - oraz aby śruby dobrze trzymały i nie trzeba było ich wymieniać.

Link do komentarza
Share on other sites

Dużo już zrobiłem ale teraz wyjeżdżam na studia i pewnie mój czołg postoi jeszcze sporo, kumpel spawa mi 4 sztuki zębatek, mianowicie do zwykłej zębatki dospawa mi blachę i w niej wywiercę otwór na wałek napędowy. Wybór padł na cały komplet takich zębatek, i prowadzące i napędowe gdyż te plastykowe są za słabe i za małe (choć kupiłem te większe). Jutro może będę miał komplet zębatek na jedną gąsienice i dam znać jak to działa. Już parę rzeczy przerobiłem: mianowicie, mocniejsza sprężyna do kołka od naciągania, potrzymanie wałków napędowych w dobrej pozycji. Do zrobienia na przyszłość: na pewno wymiana tych płaskowników w kształcie litery "L" co trzymają wózki z kołami, są za słabe, cienkie itd. Parę zdjęć na dole. Na studiach miałem programowanie w języku C i teraz będę miał w C++, co mi polecicie: Arduino czy aparaturę 2.4 GHz? W przyszłości kamerka GoPro którą już posiadam ale mam pytanie jak przesłać obraz Wifi? a właściwie jak zwiększyć zasieg Wifi gdyz moja kamerka posiada Wifi, model GoPro Hero III+

[ Dodano: 27-02-2015, 22:16 ]

Takim akumulatorem będę to napędzał, 17Ah

11022957_799413773440994_1880641240_n.thumb.jpg.2ba0b89569cd1ad7d16f14a6dc683d8c.jpg

10997221_799413796774325_989470977_n.thumb.jpg.ffc62b2de088b8e0e7886fe7c8ee4349.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Panowie i Panie, co polecicie Arduino i czy gotową aparaturę z odbiornikiem? Zależy mi na zasięgu i w miarę dobrej cenie, chce wydać około 300 zł na to. (nie licząc regulatorów obrotów) Tak jak pisałem wyżej w przyszłości chce zamontować kamerę GoPro 3+

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.