Skocz do zawartości

Zasilanie Arduino i żyrandola (230V)


fauke

Pomocna odpowiedź

No dobrze, pośmialiśmy się, ha, ha.

Samo włączanie żyrandola możewsz zrobić na przekaźniku - poszukaj takiego którego styki wytrzymują napięcie 230VAC i prąd odpowiedni do mocy odbiornika a jednocześnie cewka ma napięcie sterujące dopasowane do tego czym dysponujesz po stronie "cyfrowej". Najprościej byłoby wziąć przekaźnik na 5VDC, ale odpalanie porządnego przekaźnika z tego samego napięcia co procesor nie jest wskazane. Jeśli więc Arduino będziesz zasilał z małego zasilacza np. 12V to będzie naturalnym, by przekaźnik też był sterowany 12VDC. Po drodze oczywiście jeden tranzystor.

To chyba są proste sprawy. Jak rozumiem problem leży w tym, że chcesz Arduino wstawić w miejsce wyłącznika w ścianie. Jeśli jest on rozwarty, panuje na nim napięcie 230VAC ale jeśli go załączysz, napięcie spada do zera. Do wyłącznika w ścianie dochodzą jednak zwykle dwa przewody: L i N więc zasilanie komputerka możesz wziąć z ich obu a dalej puszczać przez przekaźnik.

Jeżeli nie lubisz cykania kotwicy przekaźnika lub chciałbyś sterować także jasnością żyrandola, musisz przejść na sterowanie triakiem. Ponieważ ten element nie zapewnia (w odróżnieniu od przekaźnika) izolacji galwanicznej od sieci, między Arduino a triak musisz wstawić izolację. Do tego służą specjalne transoptory, np. z popularnej serii MOC30xx. Żeby sterować jasnością musisz generować impulsy 100Hz wyzwalające bramkę triaka synchronicznie s siecią zasilającą, ale z różnym opóźnieniem względem przejścia napięcia przez zero. To w sumie bardzo proste. Napisz co dokładnie chcesz zrobić, to opiszę to dokładniej.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Nie chciałem zakładać nowego tematu więc zapytam tutaj.

Posiadam zasilacz wejście 230v~50 Hz 30W. Wyjście 12V prąd stały 1200mA 14.4VA. Gdy podłączyłem zasilacz (bez obciążenia) było 16,2-16,4V. Zasilacz jest od głośników wyjście pasuje idealnie do arduino. Tylko czy nie uszkodzę arduino gdy go podłącze. Jakie może być napięcie na tym pinie VIN w arduino 7-12V? Posiadam przetwornice regulowana obniżającą napięcie to wtedy bym ją podpiął i wpiął się w ten pin VIN. A może ktoś podsunie lepszy pomysł, czekam na podpowiedzi.

Link do komentarza
Share on other sites

Wiesz, są zasilacze i zasilacze. Twój akurat jest najtańszym i najprostszym sprzętem bez żadnej stabilizacji. Daje tyle ile akurat może. Ponieważ odbiornik mocy (tu akurat wzmacniacz głośnikowy) potrzebował min 12V przy poborze ponad 1A, to zrobiono odpowiednio duży zapas napięcia po to, by pod obciążeniem nie było mniej niż wymagane. Arduino bierze raczej mało więc możesz założyć, że "zobaczy" pełne napięcie wyjściowe. Oficjalny schemat Arduino Uno ma na wejściu NCP1117 lub MC33269, które wytrzymują (absolutne maksimum) 20V. Nie napisano na jakie napięcie są kondensatory wejściowe, można to sprawdzić organoleptycznie przez obejrzenie konkretnej płytki. Arduino mini ma na wejściu maluszka, który również (podobno) jest w stanie przeżyć 20V, ale firma sugeruje Vin<16V. Przy dużych napięciach wejściowych problemem staje się moc strat. Jeżeli zasilania +5V podłączysz cokolwiek, przy Vin> 12V stabilizator po prostu zacznie się przegrzewać.

Jeżeli masz przetwornicę i to regulowaną, zrób nią 8V i podaj na Vin komputerka - to najprostsze wyjście.

Poza tym tekst "7-12V" chyba mówi jednoznacznie, nie rozumiem Twoich wątpliwości. Oczekujesz błogosławieństwa z internetu i wtedy podłączysz z czystym sumieniem, bo u kogoś zadziałało? Sam sobie odpowiedz na pytanie, czy chcesz ryzykować swoje płytki przy 16V.

Link do komentarza
Share on other sites

Chce za pomocą Arduino sterować żyrandolem w pokoju. Jak zasilić jednocześnie Arduino i żyrandol w tym samym momencie?

Witaj Fauke

Mógłbyś rozwinąć swój projekt?

Domyślam się, że chcesz sterować za pomocą przekaźnika poszczególnymi żarówkami prawda? W jaki sposób chcesz sterować Adruino? BT czy WiFi?

Masz już jakiś wstępny projekt lub skończony? Także myślałem by zabrać się za tego typu rozwiązanie tylko jeszcze nie mogę się zdecydować co do sterowania bo w przyszłości chciałbym też umieścić dodatkowo zestaw RF do arduino tak bym mógł sterować włącznikami ściennymi które aktualnie posiadam. Jedno jest pewne - chciałbym do sterowania używać androida 🙂

co do zasilania samego Arduino sam myślałem o tym i to co przychodzi mi do głowy to pod maskownicą żyrandola przy suficie mam w planie podłączyć zwykły zasilacz po nie używanym telefonie albo zwykły zasilacz 12V DC

Link do komentarza
Share on other sites

W internecie są dostępne gotowe moduły przekaźników, które można podłączyć do Arduino (np. tutaj , chodź tego jest pełno). Zasilanie do Arduino to zastosować jakąś przetwornicę lub można użyć zasilacza 5-12 VDC.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.