Skocz do zawartości

Line-fallower który wygra zawody :)


Pomocna odpowiedź

nes86, jak zamierzasz odczytywać stany czujników? Myślałeś raczej o ADC, czy może komparatorach?

[ Dodano: 21 Kwi 09 08:17 ]

A może da się połączyć oba rozwiązania? Mam na myśli to, że kilka czujników byłoby podpiętych do ADC, ale jeśli ich liczba jest większa od liczby kanałów ADC w uC, to czy nie dałoby się przez PWM kalibrować czujników podpiętych do komparatorów?

Link do komentarza
Share on other sites

Mihau,

Czujniki zamierzam odczytywać przez ADC (będzie ich tylko 7) znacznie uprości to układ elektroniczny i da możliwość programowego ustawienia progu na czujnikach. Masz rację można podłączyć czujniki przez komparator i i ustawiać próg za pomocą wypełnienia PWM, wystarczy dodać układ całkujący i uzyskamy wtedy coś jak prosty przetwornik DAC który podłączamy do jednego wejścia komparatora a do drugiego czujnik linii

Sabre,

Jak zaprojektuję do końca tygodnia płytki i wyślę do wykonania to robota pod względem mechanicznym będę miał gotowego w połowie maja, ale pewnie nie zdążę napisać pożądnego algorytmu w dwa tygodnie.

[ Dodano: 21 Kwi 09 09:10 ]

Mam pytanko:

W jaki sposób włączacie i wyłączacie swoje roboty? Na zawodach czas jest liczony od momentu w którym minie bramkę startową? Więc mogę chyba zrobić tak jak w sumo że naciskam guzik a robot startuje po 5 sekundach? No i jescze trzeba złapać tego robota na mecie.

Link do komentarza
Share on other sites

Do jakiej firmy będziesz wysyłał płytki do wykonania, sam chcę wysłać, ale jeszcze nie wiem jakiej firmie. Co do włączenia obecnie dodaję odbiornik podczerwieni i sterowanie przez RC5, ale wcześniej miałem po prostu włącznik lub podłączanie akumulatorków na goldpinach i odpowiednie opóźnienie w programie. Mam nadzieję, że zdążysz i spotkamy się w Gdańsku na zawodach.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja polecam firmę Satland . Za dwie płytki zapłaciłem tyle co za 1, a dostarczyli mi 3 i na żadnej nie było wad. Nie mam zastrzeżeń oprócz tego, że przy dokonaniu zamówienia musiałem czekać ok. tydzień na sprawdzenie poprawności projektu i dopiero potem liczony był czas na wykonanie płytki, który wynosił 14 dni, ale i tak płytkę zrobili w 10 dni.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Ja wykonuję płytki w firmie: drukowane.pl

http://www.drukowane.pl/

Już dwa razy kożystałem z ich usług i jestem zadowolony, a na dodatek jest to jedna z tańszych firm. Tak wyglądają płytki które u nich zamawiałem:

dwusronne z czarną soldermaską na laminacie grubości o,8mm no i bezproblemu można wysłać kilka płytek jako jeden projekt

Link do komentarza
Share on other sites

Dla porównania, to są płytki mojego programatora wykonane przez firmę Satland:

Wybór należy do Was.

➡️Nes86, ile zapłaciłeś za te płytki?

PS: Co do odwróconego napisu "Programator..." to mój błąd, ponieważ ktoś wprowadził mnie w błąd.

Link do komentarza
Share on other sites

Za całość zapłaciłem ok 160zł.

około 80zł za dokumentacje(klisze itp.)

ok. 15zł przesyłka

ok 65zł za same płytki, 6 kompletów po 5 płytek (na zdjęciu widać dwa komplety)

Napisów na płytce nie mam bo ich nie chciałem

Link do komentarza
Share on other sites

Jak zrobiłem w kalkulatorze parametry takie jakie posiada moja płytka to wyszło mi 8 zł drożej za same płytki, a jeszcze ta dokumentacja kosztuje 55 zł. Ja za całość zapłaciłem ok. 62 zł (same, 3 płytki kosztowały po 41 zł). Możesz mi powiedzieć co to jest ta dokumentacja, ponieważ w Satland niczego takiego nie było.

Link do komentarza
Share on other sites

nes86, można tak prosto co to ten układ całkujący?

Bo ja dopiero podstawówkę kończę, a jak ciąglę obcinają program nauczania...

Byłbym wdzięczny 😉

[ Dodano: 21 Kwi 09 10:46 ]

I jeszcze jedno pytanko: masz na oku jakiś konkretny uC?

Wiem, że atmega 8 w tych obudowach SMD ma 8 kanałowy przetwornik ADC, a w DIPie jest tylko 6.

Link do komentarza
Share on other sites

Najprostszy układ całkujący:

Osobiście nigdy tego nie stosowałem, ale na sto procent da się to zrobić, najlepiej jak przetestujesz to sam (niezbędny oscyloskop). Na wyjściu nie będziesz miał idealnie stałego napięcia tylko coś na kształt przebiegu piłokształtnego. Jeśli dasz odpowiednio dużą częstotliwość PWM i dobierzesz odpowiednio R i C to ten przebieg piłokształtny będzie miał bardzo małą amplitudę a wartość średnią proporcjonalną do wypełnienia PWM i będzie go można uznać za napięcie stałe.

A co do mikrokontrolera to użyję Atmega 32 w SMD, zaraz wrzucam schemat.

[ Dodano: 21 Kwi 09 11:17 ]

W firmie drukowane.pl jak zrobisz produkcję prototypową to też zapłaciłbyś tylko kilkadziesiąt złoty za same płytki.

Dokumentacja to klisze do naświetlania płytek i programy do wiertarek i frezarek numerycznych które są wykorzystywane przy seryjnej produkcji płytek, jak bym teraz chciał zamówić kolejne 6 kompletów takich samych płytek to za dokumentacje już bym nie płacił, bo oni to u siebie przechowują dożywotnio 🙂

[ Dodano: 21 Kwi 09 11:24 ]

Wrzucam schemat do line followera w załączniku.

I odrazu mam pytanie czy mogę sterować Mosfeta bezpośrednio z portu uC. Bedzie to mosfet z seri IRL a więc otwierający się całkowicie już przy 5V, ale nie wiem czy sprawdzi się to do PWM.

Schemat.pdf

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Mam pytanie, czy przewidujesz możliwość zahamowania silnika? Mam na myśli "fast motor stop", dostępny na przykład w L293.

I przy okazji mógłby ktoś poprawić literówkę w temacie 😉

➡️ Sabre ↓: dzięki.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie da się w bezpieczny sposób zrobić szybkiego hamowania na 1 tranzystorze, aby to było możliwe potrzebny jest pełen mostek H, aby zewrzeć obydwa wyprowadzenia silnika do jednego bieguna zasilania.

Gdyby zwierać 1 tranzystorem to możliwe by było zwarcie zasilania w przypadku gdyby był otwarty tranzystor sterujący silnikiem oraz zwierający.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.