Skocz do zawartości

Line-fallower który wygra zawody :)


Pomocna odpowiedź

sądzę, że szerszy rozstaw czujników to nie jest dobry pomysł, gdyż robot będzie tak jakby zaczepiał o linię co strasznie go spowolni. Lepszym rozwiązaniem byłoby jak już ktoś tu wspomniał stworzenie robota z np. pięcioma czy sześcioma czujnikami umieszczonymi w jednej linii co spowoduje płynniejszą jazdę robota a co za tym idzie możliwość zwiększenia jego prędkości. 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Zrewiduj pomysł o zastosowaniu CNY70 (pisałem wiele razy, że one nie trzymają parametrów pomiędzy egzemplarzami).

O jakiej rozbieżności mowa jeśli wolno zapytać?

W tych, których używałem rozbieżność sięgała 30% pomiędzy wskazaniami na białej powierzchni.

Link do komentarza
Share on other sites

Osobiście używam ostatnio tylko KTIR0711S z TME, ale one są smd i mają odległość wykrywania chyba 1mm (choć jest więcej w rzeczywistości), ale mają w zasadzie idealne parametry, różnice pomiędzy czujnikami przy szeregowym połączeniu diod z 5 czujników aby płynął przez nie ten sam prąd, oraz przy użyciu rezystorów precyzyjnych 1% do podciągania napięcia, wynosiły dosłownie jedności przy 10 bitowym ADC, różnice były więc na poziomie około 5mV. Kuba (mskojon) może to potwierdzić.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Sprawa czujników linii:

Zastosuję TCRT5000 zgodnie z sugestią Sabre.

KTIR0711S są świetne, wiem bo je sam używałem, ale potrzebuję czujniki które będą widzieć przynajmniej na 10mm na wypadek gdyby robot lekko podkakiwał na nierównościach, dlatego wybór padł na TCRT.

Rozważałem kilka moliwości rozłożenia czujników ale ostatecznie zdecydowałem się na coś takiego:

Zalety takiego rozwiązanie według mnie to możliwość wykrycia nie tylko w jakim miejscu nad linią znajduje się robot ale również pod jakim kątem. Czujniki najbardziej na brzegach będą do wykrywania zakrętów pod kątem 90stopni i ostrzejszych.

Jeszcze dzisiaj narysuję i wrzucę schemat i biorę się za projektowanie płytek

Link do komentarza
Share on other sites

Zastosuję TCRT5000 zgodnie z sugestią Sabre.

To nie moja sugestia, nawet ich nigdy nie używałem. KTIRy też sa w stanie wykryć linię z odległosci 10mm, ale pewnie ze względu na to, że nie mają soczewek sa mniej czułe na IR odbite z takiej odległosci, co i tak nie jest problemem przy dobrze napisanym kodzie.

Link do komentarza
Share on other sites

Szkoda, że planujesz ukończenie robota dopiero na grudzień na zawody, ja jestem w trakcie projektowania nowego lfr'a na zawody w Gdańsku pod koniec maja, więc nie wiem nawet kiedy będziemy mogli się zmierzyć. Jeśli przyjedziesz do Warszawy na Bionikalia w grudniu to się pewnie pościgamy 🙂, ale już pewnie zupełnie innym robotem z mojej strony.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.