Skocz do zawartości

Kurs lutowania - #1 - wstęp, spis treści


Pomocna odpowiedź

Dzięki za szybka odpowiedz, z lutowaniem miałem narazie styczność w lutowaniu przewodów lutownicą transformatorową i uczę się lutowania stosowanego w elektronice, tak jak zalecane jest w kursie do czyszczenia używałem tylko wilgotnej gąbki, grot pobieliłem zgodnie z instrukcjami w kursie, chociaż miałem wrażenie że byl juz pocynowany, w tej chwili wyglada tak

Na trzecim zdjęciu widać jak odbarwiła się również osłona grota po tym jak próbowałem rozgrzać bardziej grot, myślałem że może to pomoże się tego pozbyć,

mam również wrażenie że po tym jak grot poczerniał nie grzeje już tak dobrze, temperatura miałem ustawioną na 280 stopni wiec również tak jak zalecana w kursie, czy topnik kalafonia mogą tutaj pomóc, pozdrawiam Piotr

Link do komentarza
Share on other sites

ciboq, to, że osłona grota się odbarwia, to normalne - wpływ wysokiej temperatury i oparów. Jeśli chodzi o końcówkę, to postaraj się ją rozgrzać dobrze i roztop na grocie dużo cyny, tak aby czubek był nią pokryty. Następnie wyczyść od razu grot w wilgotnej gąbce. Powinien być ładny i błyszczący 🙂 Czy ogólnie działaj tak, jak było pokazane w poniższym wideo. Po kilku takich próbach powinno się udać doprowadzić go do ładnej, błyszczącej formy.

Link do komentarza
Share on other sites

Tak dzięki, właśnie zrobiłem tak jak na filmiku powyżej, ale po tym jak zacząłem lutować goldpiny zauważyłem ze grot tak wygląda próbowałem go znowu ocynować ale cyna już w ogolę nie chce się do niego kleić, no ale nic jutro będę walczył dalej dzięki

[ Dodano: 01-05-2017, 18:00 ]

witam, chciałbym zadać jeszcze jedno pytanie, dziś doczyściłem grot za pomocą gąbki kuchennej (tą zieloną stroną) próbowałem go pobielić ale cyna normalnie od niego ucieka, a zdarzyło się tak ze cyna się na nim roztopiła i do niego przywarła, roztopienie samej cyny zajmuje około 10 sekund przy temperaturze 270 stopni, cyna średnica 1mm, ciężko mi lutować gold piny bo cyna łapie zazwyczaj z jednej strony, nie wiem co robić bo jest to nowa stacja, nowy grot i nowa cyna, wiec ciężko mi samemu ocenić gdzie jest problem

dodam tylko ze po krótkim lutowani znowu grot poczerniał, może to wina lipnej cyny ?

Link do komentarza
Share on other sites

ciboq, jeśli grot poczerniał to znaczy, że za słabo pokryłeś go cyną po czyszczeniu. Oczywiście cały grot i obudowa może ciemnieć, ale końcówką powinna być cały czas błyszcząca. Jeśli cyna "łapie" tylko jedną stronę goldpinów, to znaczy, że są za słabo rozgrzane. Spróbuj ustawić wyższą temperaturę lub trochę dłużej rozgrzewać elementy przed dodaniem cyny. Testuj śmiało i nic się nie bój - po to są płytki testowe, aby próbować 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

noemi, witam na forum 🙂 Oczywiście, że przysługuje gwarancja! Do tej pory nikt jeszcze nie zgłaszał problemów ze stacją, więc to na pewno jakiś jednostkowy problem. Skontaktuj się bezpośrednio z dystrybutorem, na pewno rozwiążą problem 🙂 Dane kontaktowe można znaleźć tutaj: https://botland.com.pl/content/4-kontakt

Link do komentarza
Share on other sites

Ello, mam takie pytanie: odsysacz do cyny ale elektryczny... tzn. podłączany do prądu, podgrzewa, a następnie po zwolnieniu sprężyny odsysa jak zwykły. Wydaje się lepszy pomysł, praca jedną ręką itd. Miał ktoś styczność? Lepiej się takim pracuje? Pozdrawiam.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja bym raczej powiedział, że tanie rozlutownice nagrzewają się dłużej niż trwa całe rozlutowywanie. Fajne są droższe zabawki z wbudowanym kompresorem, ale skoro mówimy o tanich rozwiązaniach, podstawowy odsysacz w zupełności wystarcza.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam wszystkich.

Jestem po pierwszej części kursu Arduino i aktualnie czekam na kuriera z rzeczami do kursu budowy robotów. W tym czasie rozglądam się po stronie i planuję co dalej. Mam pytanie odnośnie kursu lutowania. W pierwszej części wspomina Pan że lepiej unikać tanich lutownic ze względu na długi czas nagrzewania, szybką możliwość zużycia się grotu, a nawet możliwość porażenia się prądem. Jednak wśród lutownic polecanych do Waszego zestawu jest jedna za 22zł. Chciałem zapytać czy te wszystkie problemy jej dotyczą. Jeżeli rozgrzewanie będzie trwało 1-2min to nie jest to dla mnie jakiś problem, ale jeśli będę miał czekać kilkanaście minut na rozgrzanie, potem koniecznie przez cały czas pracy trzymać ją włączoną żeby nie grzać znowu, ryzykować porażeniem się prądem i prawdopodobnie szybko musieć wymienić ją na nową to już gorzej. Jedyne co posiadam to lutownica transformatorowa, ale domyślam się że zamęczę się używając jej do takich rzeczy. Prawda? Dlatego chciałem wypytać o tą najtańszą proponowaną.

Pozdrawiam.

Edytowano przez olum
Link do komentarza
Share on other sites

@olum witam na forum 🙂 Wszystko zależy od tego jakie masz plany wobec elektroniki. Nie warto popadać w skrajności, jeśli będziesz sięgał po lutownicę sporadycznie to taka tania lutownica też się sprawdzi. Może czasami będzie trochę trudniej, ale też wystarczy. Jeśli jednak masz w planach zajmować się elektroniką trochę dłużej (nawet hobbystycznie) to jednak warto wybrać stację lutowniczą, bo jest to znacznie wygodniejsze.

2 godziny temu, olum napisał:

Chciałem zapytać czy te wszystkie problemy jej dotyczą. Jeżeli rozgrzewanie będzie trwało 1-2min to nie jest to dla mnie jakiś problem, ale jeśli będę miał czekać kilkanaście minut na rozgrzanie, potem koniecznie przez cały czas pracy trzymać ją włączoną żeby nie grzać znowu, ryzykować porażeniem się prądem

Prąd na pewno nie porazi Cie z tej lutownicy, którą mamy tam podłączoną w akcesoriach - o to możesz być spokojny. Prądem razić mogą raczej lutownice, po 5 zł, ale takich zawsze warto unikać 😉

2 godziny temu, olum napisał:

Jedyne co posiadam to lutownica transformatorowa, ale domyślam się że zamęczę się używając jej do takich rzeczy. Prawda?

Są "fanatycy" lutowania lutownicami transformatorowych, którzy robią wszystko za ich pomocą, ale ja osobiście nie polecam (są ciężkie, łatwo coś przegrzać i ciężko precyzyjne lutowanie).

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dużo osób ma problem z tym że do lutownicy przykleja się lut (mimo że nie daje lutu bezpośrednio na lutownice), zauważyłem że dobrym rozwiązaniem jest trzymanie lutownicy jak najbardziej pionowo, wtedy lut spływa na powierzchnie lutowaną i nie eutrzymuje się na grocie. Nigdzie nie widziałem o tym informacji, a u mnie zrobiło to olbrzymią różnicę,  więc piszę, może komuś pomoże.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.