Skocz do zawartości

Kurs lutowania - #1 - wstęp, spis treści


Pomocna odpowiedź

Super sprawa to całe lutowanie. Jestem aktualnie na #6 części, ale już nie mogę się doczekać kolejnych zadań.

Na pewno zarekomenduję ten kurs każdemu kto tylko będzie chciał mnie wysłuchać.

Wiem już też co młodszy braciszek dostanie w prezencie na urodziny 😇

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Lutowałem sobie co nieco i nagle pojawił się dziwny problem.

Wygląda jakby grot lutownicy zaczął się jakoś strasznie rozgrzewać, a jego końcówka straciła piękny srebrny połysk tylko się jakby "spaliła". Właściwie to miałem wrażenie jakby grot lutownicy się rozgrzał aż do czerwoności. Wyłączyłem stacje lutowniczą i poczekałem aż ostygnie. Niestety po ponownym włączeniu grota już nie da się zrobić z powrotem błyszczącego jak wcześniej ponieważ cyna w ogóle się go nie "chwyta".

Mogłem coś niechcący zepsuć, ponieważ o czymś nie wiedziałem, czy w mojej nowiutkiej stacji lutwoniczej się coś samo zepsuło?

Aktualizacja:

Sprawdziłem jeszcze co się dzieje i wygląda mi na to, że lutownica grzeje ile tylko może i nie zwraca w ogóle uwagi na ustawiona temperaturę.

Na początku mogłem ustawić temperaturę i nawet jak przez chwilę faktycznie nie lutowałem ale stacja była włączona to się nic nie działa z przegrzewaniem grota ani nic innego nietypowego. Aktualnie temperatura ciągle rośnie i grot nagrzewa się właściwie bez przerwy coraz bardziej.

Ktoś się spotkał z taką sytuacją i da się temu samodzielnie zaradzić, czy powinienem zgłosić reklamację do botland'u?

Link do komentarza
Share on other sites

@ModelAXE raczej chyba nie było tutaj jeszcze takie przypadku, ale oczywiście to nie znaczy, że stacja nie mogła się uszkodzić. Najlepiej będzie, jeśli zgłosisz sprawę do Botlandu, na pewno chętnie i szybko pomogą 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@freemedia witam na forum 🙂 W tym kursie skupiamy się na lutowaniu elementów przewlekanych (THT), przy których nie korzysta się raczej z tego typu stacji. W związku z tym w tej serii artykułów nie znajdziesz takich informacji.

Link do komentarza
Share on other sites

@Treker Witaj Mistrzu! Czy jest sens na pierwszą lutownicę od razu kupować stację 2w1? Grotówka + HotAir? Coś do 250zł szukam ale wiem, że lepiej zamiast wentylatora, żeby był kompresor, prawda?

Pozdrawiam!

Link do komentarza
Share on other sites

@VisaTesson witam na Forbocie 🙂 Wszystko zależy od Twoich planów i tego co faktycznie chcesz lutować w przyszłości. Osobiście jestem zwolennikiem dwóch osobnych stacji, ale to raczej kwestia przyzwyczajenia. HotAir z wentylatorem też sprawdza się całkiem dobrze. Musisz się zastanowić czy na pewno będzie z niego często korzystał - przeważnie po pierwszej fazie zabawy nową lutownicą, częstotliwość hobbystycznego korzystania z HotAira dość mocno spada 😉 

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Hotair przydaje się nie tylko do lutowania - ja ustawiam na 150 stopni i traktuję tym termorurki. Czasem trzeba wygiąć kawałek plastiku, czy nawet wydruk. Ja kupiłem stację z hotairem i mimo, że w ciągu dwóch lat użyłem tego jako lutownicy dwa czy trzy razy - nie żałuję.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 17.07.2021 o 12:20, Treker napisał:

@VisaTesson witam na Forbocie 🙂 Wszystko zależy od Twoich planów i tego co faktycznie chcesz lutować w przyszłości. Osobiście jestem zwolennikiem dwóch osobnych stacji, ale to raczej kwestia przyzwyczajenia. HotAir z wentylatorem też sprawdza się całkiem dobrze. Musisz się zastanowić czy na pewno będzie z niego często korzystał - przeważnie po pierwszej fazie zabawy nową lutownicą, częstotliwość hobbystycznego korzystania z HotAira dość mocno spada 😉 

Generalnie chce się nauczyć lutowac, elektroniki i ewentualna zabawa. Na celowniku mam stacje WEP 852D+ oraz WEP 706 TWIN TURBO 

Niestety nie wiem zbytnio czym się różnią, bo cena podobna. Jeszcze przemyśle sprawę bada kupnem samej Grotówki na początek.

Aktualizacja:

Dnia 17.07.2021 o 12:29, ethanak napisał:

Hotair przydaje się nie tylko do lutowania - ja ustawiam na 150 stopni i traktuję tym termorurki. Czasem trzeba wygiąć kawałek plastiku, czy nawet wydruk. Ja kupiłem stację z hotairem i mimo, że w ciągu dwóch lat użyłem tego jako lutownicy dwa czy trzy razy - nie żałuję.

Może mógłbyś mi podpowiedzieć, a raczej wskazać różnicę między tymi dwoma modelami?

Link do komentarza
Share on other sites

4 godziny temu, VisaTesson napisał:

Grotówka + HotAir? Coś do 250zł szukam

Osobiście używam WEP852D, ale ostatnio lutuję w piecyku. Działa ona całkiem dobrze jak na ekonoma ale myśle kupić coś o większej mocy bo przy dużych padach ma spore spadki temperatury.

Co do samego HA to się przydaje. Przykładowo ostatnio wymieniałem RP2040, które spaliłem. Bez HA jest to prawie awykonalne. Na początek wystarczy Ci zwykła grotówka, większość tym przylutujesz.

Czasem HA jest też użyteczny do termokurczek czy podgrzania czegoś.

Wszystko zależy od używanych przez Ciebie technologii.

Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 17.07.2021 o 12:31, VisaTesson napisał:

Może mógłbyś mi podpowiedzieć, a raczej wskazać różnicę między tymi dwoma modelami?

Różnice są raczej drobne, w tym zakresie cenowym wszystkie stacje będą praktycznie takie same. Jeśli nie różnią się mocą to największą różnicą będzie wygląd obudowy 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.