Skocz do zawartości

Kurs lutowania - #1 - wstęp, spis treści


Pomocna odpowiedź

html_mig_img
Jedną z najważniejszych umiejętności każdego majsterkowicza jest lutowanie. Jak się okazuje wielu początkujących nie radzi sobie poprawnie z operowaniem lutownicą.Jak uniknąć niepoprawnych lutów, zniszczonych płytek drukowanych lub przegrzanych elementów elektronicznych? O tym w kursie lutowania!

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

Link do komentarza
Share on other sites

Proponuję jako bonus dodać wzmiankę o tym jak łatwo lutować przewody słuchawkowe, te emaliowane, to dla mnie był kiedyś prawdziwy koszmar, co tam rezystory 😋 W końcu wypracowałem sposób. Kładę przewód na krysztale kalafonii i przyciskam na 3-4 sekundy grotem tak żeby przewód się zanurzył. Później można już cynować, ważne żeby zaczynać od końca przewodu, tak żeby rozpuszczona emalia i nadmiar kalafonii mógł "uciec" na dalszą część przewodu.

Link do komentarza
Share on other sites

tomek127pol, racja - temat lutowania słuchawek przewija się w Internecie dość często. Nie jest to zbytnio związane z Forbotem, ale jeśli wystarczy czasu, to dorobię taki odcinek 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Ja często korzystam z części z odzysku, w tym z przewodów, a trzy żyły w przewodzie słuchawkowym, cienkim i giętkim, idealnie nadają się do zamontowania jakiegoś czujniczka w robocie 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

robot123HIOT, czy to jest pytanie? Jaka to lutownica typu grzałka? Musisz sprecyzować swoje pytanie (?) i stosować znaki interpunkcyjne - będzie łatwiej Ci pomóc 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

sosnus, mam różne plany - pierwsze efekty powinny być widoczne w lutym. Nie ukrywam, że te PCB, to test, który ma trochę przetrzeć szlak 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Myślę, że podchodząc do firmowych płytek warto lekko odświeżyć projekty. Czasy trochę się zmieniły. Jakieś pomysły? Może Forbotowo-robotyczne shieldy do Arduino Nano, ew. Uno lub płyteczka do np. małej ATmegi8 lub 32 umożliwiająca zrobienie beama, LFa i paru innych prostych stworków (np. chodząca pokraka na kilku serwach) plus przećwiczenie paru klawiszków i LCD lub OLED? Może coś super małego na którymś Tiny?

Link do komentarza
Share on other sites

robot123HIOT, przykro mi, ale nie wiem, czym jest lutownica typu "grzałka", więc nie mogę Ci pomóc.

marek1707, na pewno nie zrobię płytek 1:1, jak w tamtych artykułach, bo faktycznie czasu trochę już upłynęło - aktualnie nie skupiam się na nich. Nie chcę odkrywać teraz wszystkich kart, bo jeszcze trochę za wcześnie, ale jestem przekonany, że na 99% w lutym pojawi się pierwszy efekt (nowa płytka) i wtedy będzie dobry moment do omawiania, w którą stronę warto iść dalej 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Proponowana do kursu lutowania stacja lutownicza zawarta w "Niezbędniku warsztatowym" na stronie sklepu

http://botland.com.pl/stacje-lutownicze/4791-stacja-lutownicza-wep-936a-newdesign-75w.html

zawiera ostrzeżenie: "Należy całkowicie wykręcić śrubę/śruby od spodu stacji, jeżeli źródłem nawiewu jest kompresor. Śruby te są zaznaczone kolorem czerwonym (1 lub 3 śruby w zależności od modelu)."

Czy to oznacza, że należy zaopatrzyć się w "źródło nawiewu" dla prawidłowej pracy lutownicy?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.