Skocz do zawartości

Kurs lutowania - #1 - wstęp, spis treści

Pomocna odpowiedź

Dnia 5.12.2022 o 12:22, Treker napisał:

@marcin_1987 oj, to nie wygląda dobrze. Jeśli ten grot od nowości miał tradycyjny kształt szpikulca to stało się coś złego. Grot jest wypalony i stracił swój kształt, a więc również właściwości. Raczej warto pomyśleć o czymś nowym 🙂 

No dobra - powiedzmy, że dałem się przekonać 🙂 mam nadzieję, że grot wiele wybaczy początkującemu i z lutowania będzie frajda 😉

IMG_20221220_170934.thumb.jpg.34a81e2a7091dd2efd12d43b13acd6e6.jpg

• Lubię! 1

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@Krzysztof112 niestety ciężko ocenić jakoś lutów i wyszukać ewentualne błędy z tych zdjęć. Zacznij od wyczyszczenia płytki (np. wacikiem z izopropanolem). Zmierz po podłączeniu zasilania czy do diody oraz potencjometrów dochodzi jakieś napięcie

• Lubię! 1

Na razie jest spoko, zaczynam od zera. Co prawda na drugiej płytce z pięcioma diodami, dwie diody się nie odpalają i pewnie wina rezystorów, bo wszystkie diody dobrze przylutowane, ale trzecia płytka już poszła bezbłędnie.

• Lubię! 1

Jak długo stacja lutownicza ma się nagrzewać? Posiadam model o936DH, temperatura ustawiona na 285 stopni, lutowie topi się na grocie normalnie, natomiast po przyłożeniu do padów nie dzieje się praktycznie nic. Dioda miga na czerwono, więc lutownica rzekomo się jeszcze nagrzewa, ale trwa to 20 minut i nic. 

Na powierzchni po przyłożeniu na kilkanaście sekund pojawił się jedynie drobny ślad:

1 godzinę temu, lukasz360 napisał:

Jak długo stacja lutownicza ma się nagrzewać? Posiadam model o936DH

Tak 15-60s (zależy od temperatury). Czasem zdarza się, że szybciej...

Lepsze modele (np. Sugon T21 czy większość na "groty JBC") zwykle w 3-4s.

@lukasz360 spróbuj dla testu ustawić wyższą temperaturę - nawet maksymalną i sprawdź co się dzieje. Nagrzewanie na pewno nie powinno trwać 20 minut.

(edytowany)
Dnia 9.05.2024 o 16:33, Treker napisał:

@lukasz360 spróbuj dla testu ustawić wyższą temperaturę - nawet maksymalną i sprawdź co się dzieje. Nagrzewanie na pewno nie powinno trwać 20 minut.

Ona się chyba nagrzewa w kilkanaście sekund - problem w tym, że nie pali się zielona lampka, ani nie gaśnie, tylko mruga (co oznacza, że chyba dogrzewa lutownicę, bo przecież w czasie jej spoczynku ciepło ucieka) i zwyczajnie pali się na czerwono, kiedy jest rozgrzana do oczekiwanej wartości. 

Nie wiem, w każdym razie już wszystko w porządku i lutuję sobie płytki. Przepraszam za niepotrzebne wzburzanie alarmu.

Edytowano przez lukasz360
  • Lubię! 1

Btw, to już tak spytam przy okazji - takie luty się do czegoś nadają, czy to w ogóle dno i nie powinno tak wyglądać?

Wszystko jest strasznie małe i ciężko mi było ocenić, ale starałem się dawać mniej cyny i nie robić dużych bąbli, elementy się trzymają...

20240511_164415.jpg

Dnia 11.05.2024 o 16:50, lukasz360 napisał:

Wszystko jest strasznie małe i ciężko mi było ocenić, ale starałem się dawać mniej cyny i nie robić dużych bąbli, elementy się trzymają...

Ogólnie luty wyglądają na "zdrowe" i dobre 😉 Postaraj się jednak dawać mniej cyny - na początek tak o 20-30% mniej, aby luty były bardziej wklęsłe. Możesz później odessać cynę z tych lutów i próbować raz jeszcze. Jednak jak na sam początek to najważniejsze, że luty są równe i błyszczące, a płytka jest czysta. Dobra robota 🙂 

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.