Skocz do zawartości
Komentator

Kurs lutowania - #1 - wstęp, spis treści

Pomocna odpowiedź

Dnia 22.05.2020 o 20:33, Miky2610 napisał:

Nigdzie nie widziałem o tym informacji, a u mnie zrobiło to olbrzymią różnicę,  więc piszę, może komuś pomoże.

@Miky2610 witam na forum 🙂 Lutownicę powinno trzymać się raczej pod kątem (jak długopis), trzymanie jej pionowo jest oryginalnym podejściem 😉 Jeśli masz problem z grotem to proponuję porządnie go wyczyścić, mocniej rozgrzewać lutowany układ i stosować mniej cyny.

Dnia 22.05.2020 o 20:33, Miky2610 napisał:

Dużo osób ma problem z tym że do lutownicy przykleja się lut (mimo że nie daje lutu bezpośrednio na lutownice), zauważyłem że dobrym rozwiązaniem jest trzymanie lutownicy jak najbardziej pionowo,

Cześć,

Nie wyobrażam sobie lutować i uważać na to jak trzymam lutownicę, do końca to tak się nie da. Lut po dotknięciu do lutowanego elementu powinien spływać. Jeżeli jest inaczej to za mało lub brak odpowiedniego topnika. Najczęściej, sama cyna z rdzeniem z kalafonii nie wystarczy. No i dzisiaj wszechobecna chińska tania cyna z byle jakim rdzeniem z topnikiem, bez ciągłości tego rdzenia, z małą jego ilością itd. Dlatego konieczne stało się przy takiej cynie stosowanie topnika dodatkowo. O składzie prawdziwym tego stopu to nawet nie wspominam.  Lutowany element może być też zanieczyszczony tlenkami w takim stopniu, że lutowie nie spłynie. Do czyszczenia samego grotu przydaje się salmiak, czyścimy w nim grot na gorąco (nie używam najwyższych temperatur), potem ja osobiście oczyszczam go gąbką lutowniczą i pobielam cyną. Nie mam problemów z lutowaniem.

Dodam, że do SMD używałem kiedyś popularnego RF800. Średni on był/jest.  RF800, już nie kupuje bo robię taki czy podobny sam. I w moim przekonaniu jest o wiele lepszy. W mała buteleczkę (po zużytym RF800 zresztą), wkładam pokruszoną kalafonię. Ja ją zapełniam w 1/3 tak na oko. Zalewam to alkoholem izopropylowym (izopropanol). Jak się kalafonia rozpuści to jest brązowy topnik. W zasadzie wychodzi topnik o nazwie RMA7 🙂 Bo skład jest podobny, zamiast etanolu jest izopopanol. W zależności od tego ile damy kalafonii to możemy sterować lepkością/gęstością. Topnik kalafoniowy nie wymaga zmywania po lutowaniu, bo wiele topników trzeba zmywać.

pozdrawiam

• Pomogłeś! 1

1 godzinę temu, Jawi napisał:

Topnik kalafoniowy nie wymaga zmywania po lutowaniu, bo wiele topników trzeba zmywać.

Aż sam spróbuję, bo coś nie chce mi się wierzyć, że ta kalafonia nie zostawia po sobie śladów i nie trzeba jej zmywać😉

Oczywiście zrozumiałem twoją wypowiedź tak, że nie trzeba czyścić, bo nie zostawia śladów. Jak miałeś coś innego na myśli to przepraszam

9 godzin temu, Cydek napisał:

Oczywiście zrozumiałem twoją wypowiedź tak, że nie trzeba czyścić, bo nie zostawia śladów. Jak miałeś coś innego na myśli to przepraszam

Miałem na myśli to, że jak to kalafonia, nie jest to topnik aktywny, nie szkodzi elektronice, miedzi itd. Dlatego nie trzeba jej zmywać. To, że będą po nim ślady to rzecz normalna. Niektóre topniki z rodziny aktywnych muszą być zmywane bo nie są obojętne dla PCB. To nie kwestia estetyki tylko konieczności. W każdym topniku w dokumentacji jest informacja czy trzeba go zmywać po lutowaniu.

A jak już jesteśmy przy topnikach to często dodaję do tego co podałem powyżej dodatkowo trochę pasty lutowniczej średnio-aktywnej AG15, AGT-038 i podobnych, można je kupić w pudelku jak pasta do butów. Takich które nie wymagają zmywania. Też rozpuszczają się w alkoholu, jak są końcówki brudne, zatłuszczone, stare etc to taki miks spisuje się bardzo dobrze.

pozdrawiam

• Lubię! 1