Skocz do zawartości

Kurs lutowania - #1 - wstęp, spis treści


Pomocna odpowiedź

Dnia 22.05.2020 o 20:33, Miky2610 napisał:

Nigdzie nie widziałem o tym informacji, a u mnie zrobiło to olbrzymią różnicę,  więc piszę, może komuś pomoże.

@Miky2610 witam na forum 🙂 Lutownicę powinno trzymać się raczej pod kątem (jak długopis), trzymanie jej pionowo jest oryginalnym podejściem 😉 Jeśli masz problem z grotem to proponuję porządnie go wyczyścić, mocniej rozgrzewać lutowany układ i stosować mniej cyny.

Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 22.05.2020 o 20:33, Miky2610 napisał:

Dużo osób ma problem z tym że do lutownicy przykleja się lut (mimo że nie daje lutu bezpośrednio na lutownice), zauważyłem że dobrym rozwiązaniem jest trzymanie lutownicy jak najbardziej pionowo,

Cześć,

Nie wyobrażam sobie lutować i uważać na to jak trzymam lutownicę, do końca to tak się nie da. Lut po dotknięciu do lutowanego elementu powinien spływać. Jeżeli jest inaczej to za mało lub brak odpowiedniego topnika. Najczęściej, sama cyna z rdzeniem z kalafonii nie wystarczy. No i dzisiaj wszechobecna chińska tania cyna z byle jakim rdzeniem z topnikiem, bez ciągłości tego rdzenia, z małą jego ilością itd. Dlatego konieczne stało się przy takiej cynie stosowanie topnika dodatkowo. O składzie prawdziwym tego stopu to nawet nie wspominam.  Lutowany element może być też zanieczyszczony tlenkami w takim stopniu, że lutowie nie spłynie. Do czyszczenia samego grotu przydaje się salmiak, czyścimy w nim grot na gorąco (nie używam najwyższych temperatur), potem ja osobiście oczyszczam go gąbką lutowniczą i pobielam cyną. Nie mam problemów z lutowaniem.

Dodam, że do SMD używałem kiedyś popularnego RF800. Średni on był/jest.  RF800, już nie kupuje bo robię taki czy podobny sam. I w moim przekonaniu jest o wiele lepszy. W mała buteleczkę (po zużytym RF800 zresztą), wkładam pokruszoną kalafonię. Ja ją zapełniam w 1/3 tak na oko. Zalewam to alkoholem izopropylowym (izopropanol). Jak się kalafonia rozpuści to jest brązowy topnik. W zasadzie wychodzi topnik o nazwie RMA7 🙂 Bo skład jest podobny, zamiast etanolu jest izopopanol. W zależności od tego ile damy kalafonii to możemy sterować lepkością/gęstością. Topnik kalafoniowy nie wymaga zmywania po lutowaniu, bo wiele topników trzeba zmywać.

pozdrawiam

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, Jawi napisał:

Topnik kalafoniowy nie wymaga zmywania po lutowaniu, bo wiele topników trzeba zmywać.

Aż sam spróbuję, bo coś nie chce mi się wierzyć, że ta kalafonia nie zostawia po sobie śladów i nie trzeba jej zmywać😉

Oczywiście zrozumiałem twoją wypowiedź tak, że nie trzeba czyścić, bo nie zostawia śladów. Jak miałeś coś innego na myśli to przepraszam

 

Link do komentarza
Share on other sites

9 godzin temu, Cydek napisał:

Oczywiście zrozumiałem twoją wypowiedź tak, że nie trzeba czyścić, bo nie zostawia śladów. Jak miałeś coś innego na myśli to przepraszam

Miałem na myśli to, że jak to kalafonia, nie jest to topnik aktywny, nie szkodzi elektronice, miedzi itd. Dlatego nie trzeba jej zmywać. To, że będą po nim ślady to rzecz normalna. Niektóre topniki z rodziny aktywnych muszą być zmywane bo nie są obojętne dla PCB. To nie kwestia estetyki tylko konieczności. W każdym topniku w dokumentacji jest informacja czy trzeba go zmywać po lutowaniu.

A jak już jesteśmy przy topnikach to często dodaję do tego co podałem powyżej dodatkowo trochę pasty lutowniczej średnio-aktywnej AG15, AGT-038 i podobnych, można je kupić w pudelku jak pasta do butów. Takich które nie wymagają zmywania. Też rozpuszczają się w alkoholu, jak są końcówki brudne, zatłuszczone, stare etc to taki miks spisuje się bardzo dobrze.

pozdrawiam

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Cześć,

Chciałbym zostawić swój komentarz odnośnie kursu lutowania.

Jestem już na 7 lekcji i mógłbym go polecić każdemu. Wszystko fajnie wytłumaczone, pokazane. Nawet są odnośniki do elementów, które się lutuje - nie robiłem jeszcze podstaw elektroniki ale dzięki odnośnikom znacznie poszerzyłem wiedzę na temat podstawowych elementów elektronicznych. Kawał dobrej roboty i pytanie - czy będzie kontynuacja tego kursu ? Czekam już w tej chwili z niecierpliwością! : )

Pozdrawiam serdecznie : )

Link do komentarza
Share on other sites

@PawelBPc miło słyszeć, że kurs był pomocny 🙂 Koniecznie zajrzyj też do kursu podstaw elektroniki - na pewno wszystko będzie wtedy jeszcze ciekawsze. Jeśli chodzi o kontynuację tego kursu to tak, mamy takie plany. Mam nadzieję, że uda się je zrealizować w 2021 roku 🙂

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zamówiłem już zestaw "Mistrz elektroniki" na święta, ale mam nadzieję, że na tym nie poprzestanę - może już wtedy ukaże się kontynuacja kursu lutowania bądź zabiorę się za Arduino - miałem z tym styczność na Tinkercad, a w przyszłości chciałbym potrenować praktycznie : )

Mam pytanie - czy kody z zestawu mistrza elektroniki nie przepadną? Zestaw ma być prezentem na święta (dla mnie od rodziny : D)

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@PawelBPc super, życzę udanych eksperymentów 🙂

16 godzin temu, PawelBPc napisał:

może już wtedy ukaże się kontynuacja kursu lutowania bądź zabiorę się za Arduino - miałem z tym styczność na Tinkercad, a w przyszłości chciałbym potrenować praktycznie : )

Z kontynuacją kursu lutowania trochę nam jeszcze zejdzie, więc najlepiej weź później na warsztat Arduino 🙂

16 godzin temu, PawelBPc napisał:

Mam pytanie - czy kody z zestawu mistrza elektroniki nie przepadną? Zestaw ma być prezentem na święta (dla mnie od rodziny : D)

Nie, spokojnie 🙂 Wiemy jak jest, przed świętami przymykamy na to oko i wszystkie kody są z automatu przedłużane 🙂

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Nie licząc Hobby czy Pracy do czego może się przydać umiejętność Lutowania?

Jedynie przychodzi mi na myśl  naprawa kabla od przewodowych słuchawek, bo bardzo często przeciera się na łączeniach czy to z słuchawkami czy jackiem.

Może jeszcze naprawa pękniętych suwaków?

Link do komentarza
Share on other sites

@Szu nie trzeba się interesować "tylko elektroniką". Lutowanie pojawia się też np. w modelarstwie, często muzycy lubią sobie zlutować np. jakiś gotowy efekt gitarowy itd. Możliwości jest całkiem sporo 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Wczoraj skończyłem kurs lutowania i jestem MEGA zadowolony! Nigdy wcześniej nie trzymałem lutownicy w ręce... W kursie wszystko jest ekstra opisane, a w razie czego można napisać wiadomość prywatną i dowiedzieć się tego co akurat nas interesuje (piszę z własnego doświadczenia!). Szczerze polecam wszystkim, którzy chcą spróbować swoich sił w lutowaniu. Może po ukończeniu kursu nie zostaniecie od razu mistrzem lutownicy, ale samo ukończenie kursu daje super podstawy do dalszej pracy i szlifowania swoich umiejętności 🙂. Osobiście szczerze polecam! 

Dorzucam płytki nad którymi pracowałem 🙂 Wszystko działało za pierwszym razem bez poprawek :D!

IMG_0371.jpg

IMG_0372.jpg

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

@Sylwia100 Fajnie że wrzuciłaś zdjęcie swojej pracy 🙂 

15 godzin temu, Sylwia100 napisał:

Czy wszystkie luty są ok.

Luty na padach SMT wyglądają ok, ale na okrągłych polach lutowniczych od goldpinów lutów brak wiec nie oceniam 😞 Spróbuj się z nimi uporać to ocenimy całość 🙂 

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.