Skocz do zawartości

Kurs lutowania - #1 - wstęp, spis treści


Pomocna odpowiedź

@kaminski-tomek nie ma czegoś takiego, ale elementy których szukasz znajdziesz w zakładkach: rcl, pinheader. Czasem warto popróbować z gwiazdkami zastępującymi dowolny ciąg znaków, np tak znajdziesz LED: *LED*.

Link do komentarza
Share on other sites

@Gieneq Akurat ARK-ów szukałem chyba ze trzy dni, żadne gwiazdki nie pomagają, znalazłem gdzieś przez google na siódmej stronie wyników.

Czasem w warunkach desperacji pomaga ic-package - przynajmniej nie trzeba ręcznie padów rysować 🙂

 

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Co prawda, nie nabyłem jeszcze kursu, ale te kilka lekcji on-line dużo mi przypomniały, w każdym bądź razie - polecam ten i inne kursy, oprócz fajnej zabawy jest to kreatywne spędzanie wolnego czasu. I pewnie to będzie dziwne, ale tak mi się teraz pomyślało, że zamiast kupować kurs ... może na własne potrzeby, korzystając z posiadanych możliwości projektowych, dla siebie wykonam projekty pcb płytek wykorzystywanych w kursie i będę z nich korzystał do ćwiczeń? Poświęcę swój wolny czas i jeszcze lepiej nauczę się wykorzystywać posiadane oprogramowanie CAD/CAM/CAE - korzystam z OS Linux, oraz KiCad, gEDA i pcb-rnd, mam możliwość wykonywania płytek jednostronnych, dwustronnych bez metalizacji ale zawsze dla mniej wprawnych polecam kupowanie zestawów elementów niezbędnych do wykonania ćwiczenia - dla tego polecam również kursu, bo nie każdy lubi siedzieć godzinami przed ekranem komputera i nie każdy lubi teorię( ja również, ale ją również trzeba było obkuć i zdać egzaminy) 73 de sq7eqe

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 23.09.2022 o 13:51, SQ7EQE napisał:

Co prawda, nie nabyłem jeszcze kursu, ale te kilka lekcji on-line dużo mi przypomniały, w każdym bądź razie - polecam ten i inne kursy, oprócz fajnej zabawy jest to kreatywne spędzanie wolnego czasu.

Dziękuję za miłe słowa i życzę udanych eksperymentów. Tak jest, elektronika może być świetnym hobby 🙂

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dziś zapoznałem się z ostatnią częścią kursu i czuję niedosyt!! Chciałoby się więcej. Na pewno, mając pewną wprawę, przygotuję sobie projekty płytek z kursu na własny użytek. Dla niektórych to pewnie dziwactwo - dla mnie to tzw. reverse engineering, czyli odtwarzanie od podstaw już istniejących projektów. Płytki są proste, KiCad sobie z nimi poradzi i jak to zwykle bywa - znane powiedzenie, że praktyka czyni mistrza i podstawą wiedzy jest powtarzanie to i tu, podobnie jak za każdym razem, na pewno będę wracał do tego kursu niejeden raz. Jeszcze raz dziękuję Autorom Kursu za dobrą motywację, to zawsze pomaga.

73 de sq7eqe

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Przymierzam się do kursu lutowania i mam pytanie o stacje lutowniczą. Mam stację Weller WTCP-S i do tego kolba TCP-S, można powiedzieć, że"odziedziczyłem" ten sprzęt, ale zupełnie nie wiem czy się nada do kursu. Nie ma regulacji temperatury, moc na obudowie to 50W. Jednak kiedy szukam info o tej lutownicy to znajduję jedynie, że nawet używane są bardzo drogie 🙂 nie mam pojęcia też czy grot jest w dobrym stanie - kupiłbym nowy tani zamiennik do nauki, ale nie wiem jak dobrać 😕 na tym zamontowanym jest tylko cyfra 7 i on się trzyma jakby na magnes. Ba - ja bym kupił oryginalny jakbym miał pewność, że dobrze robię, ale może dobrze będzie kupić całą nową stację? 😛 Osoba, która jej używała była wręcz "zawodowcem" jeśli chodzi o elektronikę i tę lutownicę trzymała na specjalnej półeczce, ale niestety nic mi już nie doradzi, a ja z kolei nie miałem pojęcia czym się bawię i nie wiem czy grotu nie zniszczyłem. 😕

Link do komentarza
Share on other sites

@marcin_1987 to zapewne dość leciwa stacja, ale jeśli jest w dobrym stanie to warto spróbować. Może zacznijmy od tego, że dobrze byłoby, abyś pokazać zdjęcie tego grotu, który już masz - będzie można ocenić czy jest w dobrym stanie.

Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 21.11.2022 o 08:06, Treker napisał:

@marcin_1987 to zapewne dość leciwa stacja, ale jeśli jest w dobrym stanie to warto spróbować. Może zacznijmy od tego, że dobrze byłoby, abyś pokazać zdjęcie tego grotu, który już masz - będzie można ocenić czy jest w dobrym stanie.

Ok. Dodaję jeszcze "tabliczkę znamionową" ze stacji - może będzie pomocna. Na jednym ze zdjęć widać tę "siódemkę", o której wspominałem.

IMG_20221121_170411.jpgIMG_20221121_170549.jpg
IMG_20221121_170435.jpgIMG_20221121_170506.jpg

IMG_20221121_170639.jpgIMG_20221121_201207.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Tak, 7 to grot na 370 stopni. Jak wg aktykułu Elektroniki Praktycznej z 95 roku, kiedy to już wtedy ta lutownica wg autora była kultowa. Pewnie wymiana grota by nie zaszkodziła, wygląda na trochę wżarty, jeśli oryginalny, to będzie dobry sprzęt - jeśli jest sprawna. Ta lutownica może być równie dobrze podłączona do 24 V  bez "stacji". Wszystko dzieje się w kolbie. Nawet zasilacz od laptopa by ogarnął, trochę mniejsza moc, może trochę większe wahania temperatury, ale też by była używalna.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

 Dzięki za podpowiedzi. Wyczyściłem tak jak na filmiku w kursie i jak radził Treker - dużo cyny, mokra gąbka. Myślę, że do nauki będzie w sam raz, a w przyszłości "się zobaczy" - jak się wkręcę pomyślę o nowym grocie. Zdjęcia z obu stron poniżej.

IMG_20221204_132015.thumb.jpg.eab6586e47b275cc3f3754c85199d53c.jpgIMG_20221204_132028.thumb.jpg.a18e6692ad627912214a8a4c7c9f7d75.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

@marcin_1987 oj, to nie wygląda dobrze. Jeśli ten grot od nowości miał tradycyjny kształt szpikulca to stało się coś złego. Grot jest wypalony i stracił swój kształt, a więc również właściwości. Raczej warto pomyśleć o czymś nowym 🙂 

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.