Skocz do zawartości

Kurs lutowania - #5 - las rezystorów, plecionka, topnik


Pomocna odpowiedź

3 godziny temu, Gesio napisał:

Czemu przełącznik dip-switch nie jest zamontowany odwrotnie jak sugerowałaby warstwa opisowa na płytce PCB, gdzie pozycja 1 przełącznika jest przy LED4? Ja tak to przylutowałem. Jest to poprawne?

Tak, w tym przypadku akurat sposób mocowania nie ma znaczenia, gdyż założeniem układu jest to, by można było go przetestować i nauczyć się przy tym lutować, ale gdyby to był zaawansowany sterownik to Twoja metoda jest poprawna, a ta w kursie błędna 😉 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Potwierdzam, to przeoczenie podczas lutowania układu, który był używany do robienia zdjęć. Na szczęście w tym konkretnym przypadku nie powoduje to żadnych problemów.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Cześć, może mi ktoś wytłumaczyć jak obliczyć rezystancję w gałęzi LED3, w sensie jak mam rozumieć takie połączenie rezystorów, wcześniej ktoś pisał o dwóch połączonych szeregowo, połączeniach równoległych ale za nic mi się to nie klei. Byłbym bardzo wdzięczny za wytłumaczenie na rysunku.

tht2_sch-1024x668.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

W całym kursie okazało się to być najdrudniejsze. Po przylutowaniu wszystkiego. LED2 i LED3 nie działały. Udało mi się naprawić LED2 poprzez przylutowanie na nowo R8 i R10. No to została sekcja z LED3 udało mi się ją naprawić poprzez przylutowanie na nowo R15 R14 i R16. I teraz znowu spieprzyło się LED2 i w gratisie LED4. W jednym miejscu widzę mam spieprzony już PAD. Syzyfowa Praca

Link do komentarza
Share on other sites

@Elowrzud no niestety, albo i "stety" - taki był cel tych ćwiczeń, aby dużo mogło się zepsuć na etapie nauki 🙂 Jeśli uszkodził Ci się pad na płytce to możesz również poćwiczyć naprawę takich sytuacji - np. zeskrob nożykiem zieloną soldermaskę ze ścieżki, która prowadziła do danego punktu lutowniczego i spróbuj dolutować przewód lub drucik prosto w to miejsce.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Mam pytanie odnośnie celu stosowania plecionki (i odsysacza zresztą też).

Myślałem, że chodzi o to, żeby odessać na tyle cyny aby móc "uwolnić" nóżki danego elementu, który wylotuwujemy. I tylko tyle.

Ale z opisu tutaj wywnioskowałem, że przed ponownym przylutowaniem czegoś w to samo miejsce, trzeba - całkowicie - pozbyć się poprzedniej/starej cyny?
Ale przecież gdzieś tam na początku kursu był etap "pokrywanie padów cyną", czy to znaczy, że wcale nie muszę usuwać tej starej cyny bo i tak pady mają być pokryte cyną?

Podsumowując, gdy wylutowuję elementy z płytki, to mam całkowice odessać/pozbyć się starej cyny, potem znowu "pokryć cyną" i dopiero potem lutować nóżkę w to samo miejsce?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.