KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

10 aplikacji na Androida, które musi znać każdy elektronik!

10 aplikacji na Androida, które musi znać każdy elektronik!

W sklepie Play znajdziemy prawie 1.5 miliona aplikacji na Androida. Niemożliwym jest przejrzeć je wszystkie, a co dopiero znaleźć te przydatne.

Dlatego przygotowałem dla was zestawienie 10 aplikacji, które mogą przydać się podczas projektowania i programowania elektroniki.

Wybór aplikacji do tego artykułu był subiektywny. Wybrałem je na podstawie własnych doświadczeń. Jeśli znasz inne, ciekawe programy przydatne w robotyce amatorskiej, podziel się nimi w komentarzach do tego artykułu

ElectroDroid

Prawdziwy kombajn. Aplikacja bardzo przydatna, posiada ogromną ilość funkcji, między innymi – dekoduje paski kodowe na rezystorach, posiada kalkulator Prawa Ohma czy kalkulator rezystorów do dzielników napięć. To tylko początek pokaźnej listy opcji tego programu. Aplikacja jest darmowa, ale możliwy jest zakup wersji PRO, która usuwa reklamy i wspiera twórców aplikacji.

Link do ElectroDroid w Sklepie Play

EveryCircuit Free

Intuicyjny symulator obwodów elektronicznych. Nie jest to zamiennik dużych PC-towych aplikacji typu Simulink. Sprawdza się jednak idealnie do symulowania małych układów czy pomysłów „na gorąco”. Polecam do zabawy i testowania własnych idei bez obawy o zniszczenie części.

Link do EveryCircuit Free w Sklepie Play

AVR Fuse Calculator

Prosty program, który nieraz może przydać się przy uruchamianiu nowych układów opartych o mikrokontrolery AVR. Potrafi wyliczyć ustawienia fuse bitów dla 144 procesorów Atmela. Mimo swojej prostoty, wydaje się być pozycją obowiązkową dla każdego elektronika.

Link do AVR Fuse Calculator w Sklepie Play

ArduinoDroid – Arduino IDE

Bardzo ciekawa pozycja - mobilne IDE Arduino. Aplikacja ta daje wszystkie potrzebne narzędzia do pisania programów i programowania płytek Arduino z poziomu telefonu lub tabletu. Są jednak pewne wymagania - urządzenie z Androidem musi obsługiwać usb host oraz posiadać 210 MB wolnego miejsca.

Link do ArduinoDroid w Sklepie Play

Sumo Remote

Program stworzony przez jednego z użytkowników Forbota. Posiada możliwość włączania i wyłączania robota typu Sumo oraz wysyłania do niego informacji o taktyce. Aplikacja niezastąpiona dla startujących w konkurencjach Sumo. Więcej przeczytacie o niej w osobnym artykule.

Link do Sumo Remote w Sklepie Play

AVR Atmega Database

Aplikacja pozwala szybko sprawdzić parametry najpopularniejszych mikrokontrolerów AVR. W swojej bazie posiada dokumentacje 23 układów. Program daje też możliwość podejrzenia sposobu podłączenia programatorów poprzez ISP oraz JTAG.

Link do AVR Atmega Database w Sklepie Play

ARM STM32 Database

Program tego samego twórcy co wcześniejsza apliakcja. Zapewnia tą samą funkcjonalność dla mikrokontrolerów STM32. Posiada dość ubogą bazę układów (tylko 8), jednak można spodziewać się jej rozszerzenia.

Link do ARM STM32 Database w Sklepie Play

ArduinoCommander

Aplikacja pozwala kontrolować płytki Arduino za pomocą prostego interfejsu poprzez USB, WiFi lub Bluetooth. Poza kontrolą portów daje też możliwość oglądania sygnałów na ich wyjściach. By używać połączenia USB, telefon musi posiadać obsługę USB host.

Link do aplikacji ArduinoCommander w Sklepie Play

Udacity – Learn Programming

Popularna platforma do nauki programowania. Twórcy udostępniają w niej zarówno zadania do rozwiązania jak i kursy wideo. W swojej ofercie posiada ogromną ilość kursów obejmujących wiele popularnych języków programowania, takich jak Python, Java czy HTML.

Link do Udacity w Sklepie Play

RCoid – IR Remote Control

Wcześniej opisywana była aplikacja kontrolująca roboty typu Sumo za pomocą podczerwieni. Ta aplikacja posiada bardziej rozbudowaną funkcjonalność. Daje możliwość wygenerowania dowolnego sygnału z dowolnym kodowaniem (w tym RC5).

Link do RCoid w Sklepie Play

Podsumowanie

Mam nadzieję, że aplikacje te pomogą Wam w nauce i tworzeniu nowych układów. Jeśli nie znalazłeś tu żadnej interesującej aplikacji, zachęcam do tworzenia nowych programów na system Android. Jeśli nie wiesz od czego zacząć - przeczytaj nasz kurs tworzenia aplikacji, który nie wymaga umiejętności programistycznych!

android, aplikacje, avr, pinout, stm32, telefon

Trwa ładowanie komentarzy...