KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

(Nie)elektroniczny multimetr DIY z Arduino Pro Mini

(Nie)elektroniczny multimetr DIY z Arduino Pro Mini

Uniwersalny miernik to niezbędne wyposażenie każdego elektronika. Pomiar prądu czy oporu to nieodzowne czynności podczas majsterkowania.

Nikt nie powiedział, że miernik uniwersalny musi mieć funkcje przydatne tylko dla elektroników. Oto ciekawy przyrząd DIY, który potrafi zbadać zupełnie inne wielkości fizyczne.

Autor projektu, czyli Patrick Panikulam, chciał stworzyć miernik, który pomoże mu przy poziomowaniu stołu drukarki 3D. Postanowił on jednak, że to nie będzie jedyne zastosowanie dla tego projektu. Układ został więc wyposażony w czujnik zbliżeniowy IR, moduł odpowiedzialny za mierzenie przyspieszenia i orientacji, enkoder oraz mały ekran OLED. Sercem urządzenia jest Arduino Pro Mini.

Elementy użyte do stworzenia miernika

Elementy użyte do stworzenia miernika

Zadaniem czujnika zbliżeniowego jest mierzenie odległości od miernika do najbliższej przeszkody w linii prostej w zakresie od 4 do 30 cm. Moduł akcelerometru i żyroskopu jest odpowiedzialny za pomiar przyspieszenia, położenia oraz nierówności powierzchni. Enkoder umożliwia również mierzenie odległości, ale w porównaniu z czujnikiem zbliżeniowym nie wymaga przeszkody, która odbije światło.

Nawigacja po wszystkich funkcjach tego miernika odbywa się za pomocą 3 przycisków dotykowych. Pierwszy z nich, oznaczony literą M (mode), umożliwia przełączanie trybów pomiarów. Kolejny przycisk, oznaczony literą U (unit), służy do zmiany jednostki. Ostatni przycisk służy do wyzerowania wyników.

Wnętrze gotowego miernika

Wnętrze gotowego miernika

Miernik zasilany jest jednym ogniwem Li-Po o pojemności 1000 mAh. Dla łatwiejszego ładowania ogniwa konstruktor wyposażył miernik w moduł ładowarki, dzięki czemu całość może być zasilana za pomocą przewodu USB.

Przykładowe zastosowanie wbudowanego magnesu neodymowego

Przykładowe zastosowanie wbudowanego magnesu neodymowego

Wewnątrz miernika znajduje się również mały magnes neodymowy, który pozwala na przymocowanie modułu do metalowych powierzchni. Gotowe urządzenie zamknięto w dedykowanej obudowie, która została pokryta okleiną imitującą drewno. 

Działanie urządzenia zostało opisane na poniższej prezentacji:

Jeśli jesteście zainteresowani budową podobnego urządzenia, to koniecznie sprawdźcie instrukcję, którą przygotował autor opisywanej konstrukcji. Znajdują się tam niezbędne pliki STL obudowy oraz program wraz z bibliotekami dla Arduino. Macie pomysł na inne funkcje, które można dodać do takiego uniwersalnego gadżetu?

Zmień swój telefon w uniwersalny miernik cyfrowy!
Zmień swój telefon w uniwersalny miernik cyfrowy!

Czy miałeś kiedyś potrzebę zmierzenia napięcia, ale nieporęczny multimetr utrudniał sprawę? Czasem wielofunkcyjne urządzenie może okazać... Czytaj dalej »

Źródło: [1]

arduino, diy, imu, miernik, projekty

Trwa ładowanie komentarzy...