KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

10 nowych artykułów o elektronice i programowaniu #4

10 nowych artykułów o elektronice i programowaniu #4

Budowa sterownika akwarystycznego, wskazówki dla początkujących programistów Arduino oraz rozważania na temat naszego systemu edukacji.

Oto niektóre tematy artykułów, które pojawiły się niedawno na forum. Sprawdź jakie inne poradniki i artykuły napisali czytelnicy Forbota.

Świetny projekt z forum

Zanim przejdziemy do listy artykułów to (w ramach wyjątku) koniecznie musimy pokazać tutaj, że na naszym forum pojawił się temat, w którym można śledzić powstawanie świetnego projektu. Już teraz zapowiada się niezwykle ciekawy robot kroczący! Sprawdźcie jak wyglądają prace nad takim DIY:

Wolfie - czteronożny robot kroczący

Wolfie - czteronożny robot kroczący

Jest to czteronożny robot kroczący zainspirowany konstrukcjami o wysokich zdolnościach ruchowych, które ostatnio stają się coraz bardziej popularne. W odróżnieniu od robotów kroczących opartych na serwach modelarskich, założyłem że w mojej konstrukcji użyję napędów bezszczotkowych... Czytaj dalej »


Artykuły naszych czytelników

Oto lista kolejnych artkułów, które zostały niedawno napisane przez aktywnych użytkowników naszego forum. Na liście znaleźć można wiele ciekawostek, ale - dla formalności - przypominamy, że w żaden nie weryfikujemy tych tekstów przed publikacją. Artykuły na forum może publikować dosłownie każdy. Jeśli podczas lektury artykułu zauważysz jakiś błąd merytoryczny to napisz o tym w komentarzu do danego wpisu - każda krytyka jest mile widziana (pamiętaj tylko o polityce przyjaznego forum).

Frezarki CNC na stalowej ramie - Mechanika

Frezarki CNC na stalowej ramie - Mechanika

W niniejszym artykule chciałbym opisać proces budowy frezarki CNC, którą zbudowałem kilka lat temu jeszcze podczas studiów. Zdecydowałem się na budowę takiej maszyny ze względu na częstą potrzebę wytworzenia jakichś części lub na precyzyjne wycinanie otworów w obudowach do czego nie mam cierpliwości, a te parę lat temu druk 3D... Czytaj dalej »


Tworzenie gier - #2 - Zanim zaczniesz pisać kod

Tworzenie gier - #2 - Zanim zaczniesz pisać kod

Witaj, pewnie zastanawiałeś się od czego zacząć tworzenie gry? Otóż najbardziej trafnym określeniem jest pomysł... oj to chyba nie ta sekcja... dobra to po pomyśle musimy do niego dobrać odpowiedni silnik... No i tutaj zaczynają się schody... Bo na rynku jest tego cała masa... Czytaj dalej »


Kolejny sterownik akwarystyczny, a może coś więcej :)

Kolejny sterownik akwarystyczny, a może coś więcej :)

Chcę przedstawić wam moje podejście do tematu sterowników akwarystycznych. Sterownik ten zbudowałem dla swojego dziadka, który chciał załączać automatycznie pompkę, napowietrzacz i światło do oświetlenia akwarium. Zacząłem więc planować, stwierdziłem, że sterownik musi posiadać minimum 2 wyjścia 230V, jedno wyjście 12V... Czytaj dalej »


System edukacji a mikrokontrolery

System edukacji a mikrokontrolery

Dlaczego akurat ten temat? Znaczna część młodzieńców interesujących się elektroniką z oczywistych względów jako szkołę średnią wybiera technikum elektroniczne, a następnie studia powiązane z tymże kierunkiem. Tymczasem zapał u wielu młodych entuzjastów elektroniki jest skutecznie studzony przez system edukacji... Czytaj dalej »


Sieci neuronowe - opis działania sztucznych sieci neuronowych

Sieci neuronowe - opis działania sztucznych sieci neuronowych

Tematyka uczenia maszynowego, sieci neuronowych oraz sztucznej inteligencji jest w ostatnich latach bardzo popularna nie tylko w środowisku naukowym, ale również wśród programistów i elektroników amatorów. Często jednak zdarza się, że znamy te zagadnienia z praktyki i umiemy je wykorzystywać przy pomocy popularnych bibliotek takich jak Keras... Czytaj dalej »


Arduino dla początkujących: instrukcje sterujące w C/C++

Arduino dla początkujących: instrukcje sterujące w C/C++

Czytając posty zamieszczane przez początkujących użytkowników można zauważyc pewną regułę: otóż większość ma problem ze zrozumieniem, jak działają instrukcje sterujące. O ile z prostą instrukcją if prawie każdy radzi sobie bez problemu, o tyle instrukcje pętli (while, for) czy wyboru (switch) nader często stosowane są nieprawidłowo... Czytaj dalej »


Muzyka z Piratów z Karaibów po otworzeniu drzwi z Arduino

Muzyka z Piratów z Karaibów po otworzeniu drzwi z Arduino

Arduino i dźwięki? Nic prostszego! Ten projekt jest idealny dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z Arduino. Nie pomoże on raczej w życiu i nie jest rzeczą bez której nie można się obejść, ale z pewnością pomoże zrozumieć działanie czujnika odległości oraz dźwięków w tej popularnej płytce... Czytaj dalej »


Sprzedaję projekty DIY - #1 - Czy mogę sprzedawać projekty DIY?

Sprzedaję projekty DIY - #1 - Czy mogę sprzedawać projekty DIY?

Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że jest to artykuł napisany pod kątem wyłącznie hobbystów, pasjonatów i osób, tak jak ja, uczących się elektroniki i programowania. Ponieważ niektóre zagadnienia są dużo bardziej skomplikowane, nie mogą być przenoszone 1:1 dla producentów seryjnych podzespołów czy też działalności stricte zawodowej... Czytaj dalej »


Kurs? Raspberry Pi Pico 1 - GPIO

Kurs? Raspberry Pi Pico 1 - GPIO

GPIO - General Purpose Input Output znany również w naszym rodzimym języku jako kontroler wejść i wyjść ogólnego zastosowania (angielski zawsze był krótszy). Służy do przełączania bądź odczytywania sygnałów, które mogą mieć stan wysoki lub niski. Przykładowo GPIO może nam posłużyć do sprawdzenia czy wcisnęliśmy przycisk... Czytaj dalej »


Własny terminal portu szeregowego w środowisku LabVIEW

Własny terminal portu szeregowego w środowisku LabVIEW

Transmisja danych przy użyciu portu szeregowego ciągle jest bardzo popularnym sposobem komunikacji używanym w rozmaitych układach kontrolno-pomiarowych. Dotyczy to zarówno projektów hobbistycznych jak również profesjonalnych rozwiązań. Obecnie mamy do wyboru wiele programów, które pozwalają obsługiwać... Czytaj dalej »


Potrafisz napisać podobny (lub lepszy) artykuł?

Przypominamy, że powyższe artykuły zostały napisane przez użytkowników naszego forum. Jeśli masz ochotę napisać swój artykuł lub poradnik to w każdej chwili możesz go opublikować w tym miejscu. Po pewnym czasie trafi on do takiego zestawienia. Podziel się wiedzą z innymi!

10 nowych artykułów o elektronice i programowaniu #3
10 nowych artykułów o elektronice i programowaniu #3

Podstawy Blendera, komunikacja przez UART na Raspberry Pi Pico i obsługa OpenStreetMap na mikrokontrolerach to niektóre tematy... Czytaj dalej »

cnc, elektronika, forbot, muzyka, topartykuly

Trwa ładowanie komentarzy...