Logo FORBOT.pl - darmowe kursy elektroniki, Arduino, Raspberry Pi
Prowadniki kablowe dla robotów zaprojektowane do ruchów w trzech osiach

3D Boom – drukarki Builder 3D w Polsce – KONKURS

3D Boom – drukarki Builder 3D w Polsce – KONKURS

Kontynuując temat druku 3D, przedstawiam Wam firmę 3D Boom oraz jej niezwykłe drukarki Builder 3D, które charakteryzują się dużym olbrzymim polem roboczym oraz możliwością drukowania kolorowych gradientów.

Wspólnie z 3D Boom przygotowaliśmy konkurs, w którym atrakcyjne nagrody możecie zdobyć dzięki znajomości oprogramowania CAD!

Niezwykłe drukarki dostępne dla każdego

3D Boom jest polskim dystrybutorem urządzeń marki Builder 3D Printers. Urządzenia projektowane oraz produkowane są w Holandii przez firmę Code-p West B.V. działającą od lat na rynku urządzeń precyzyjnych. W ofercie polskiego dystrybutora dostępne jest 5 wersji drukarek w cenach już od 5600zł netto. Biorąc pod uwagę ich niemałe możliwości oraz gwarancję producenta są to naprawdę ciekawe urządzenia.

Największym (dosłownie) atutem jest maksymalne pole robocze, które w największym modelu, to 220 x 210 x 660 mm (dł. x szer. x wys.). Tak, aż 66cm wydruku!

big-builder

Wydruki o maksymalnej wysokości 66cm

Drukarki miałem okazję obserwować osobiście podczas tragów 3D Show w Warszawie (relacja). Całą konstrukcja jest niezwykle sztywna. Warto zwrócić uwagę, że boczne ścianki oraz tył drukarki wykonane są z jednego kawałka stali lakierowanej proszkowo.

targi_druk3_13_135

Wydruk o grubości ścianek równej 1 warstwie

Największe wrażenie robi test, który muszą przejść wszystkie wyprodukowane drukarki. Każde urządzenie musi być zdolne do wydruku "wazonika" o wysokości 66cm i grubości ścianki równej jednej warstwie!

Na wspomnianych wcześniej targach bardzo popularnym wydrukiem była wieża Eiffla. Muszę przyznać, że ta wydrukowana na drukarkach oferowanych przez 3D Boom była bezkonkurencyjna! Myślę, że było to możliwe dzięki drukowaniu całej wieży w jednym kawałku!

Wieża Eiffla

Wieża Eiffla

Funkcja Colormix - drukowanie gradientów

Drukarki wyposażone w kilka głowic drukujących są już ogólnie dostępne. Takie rozwiązanie pozwala na drukowanie obiektów dwukolorowych. Przykład, poniżej:

Wydruk dwukolorowy

Wydruk dwukolorowy

Kto powiedział, że musimy się ograniczać do niezależnego używania dwóch kolorów? Drukarki Builder 3D Printers oferują unikalną funkcję mieszania dwóch filamentów. Rozwiązanie takie pozwala na uzyskanie różnych odcieni oraz, co najciekawsze, płynnego przejścia między dwoma kolorami (gradientu). Efekt taki widoczny jest poniżej:

Funkcja Colormix

Funkcja Colormix

Oprócz korzyści wizualnych możemy uzyskać coś znacznie lepszego. Jak najlepiej sprawdzić jakość filamentu? Wystarczy załadować drukarkę wyposażoną w funkcję Colormix filamentem kolorowym oraz przezroczystym. Tak zmieszane materiały idealnie wykażą ewentualne wady barwionego filamentu.

Osobiście czekam, aż pojawią się głowice zdolne do pracy z 3 kolorami. Czy dzięki temu możliwe będzie uzyskanie kolorowych wydruków RGB?

Usługi drukowania

Na szczęście jeśli chcielibyśmy wykorzystać niesamowity potencjał drukarek Builder 3D Printers nie musimy od razu kupować urządzeń. 3D Boom oferuje usługi drukowania dostępne dla każdego. Od teraz Wasze prototypy mogą być zarówno wysokie jakie i kolorowe!

Zainteresowanych drukarkami lub usługami druku odsyłam na stronę 3D Boom >>

Konkurs

Tak jak wspomniałem we wstępie razem z 3D Boom przygotowaliśmy dla Was konkurs. Tym razem do wygrania będą kupony na 40h i 30h godzin druku na drukarkach Builder 3D. Co zostanie wydrukowane, zależy wyłącznie od Was.

Na co wystarczy 40h druku? Pytanie ciężkie, dlatego odpowiem obrazowo. W tym czasie można wydrukować ponad 130 robotów lub 120 żab (bazując na poniższych modelach):

Zadanie konkursowe

Aby mieć szansę na nagrodę należy w wybranym przez siebie programie CAD zaprojektować dowolną część, urządzenie lub element przydatny w robotyce amatorskiej. Stworzony przez Was projekt może być zarówno częścią robota, jak i ciekawym narzędziem warsztatowym. Każdy użytkownik może zgłosić dowolną ilość projektów.

Pamiętajcie, że przedmioty muszą być zaprojektowane w sposób przeznaczony do domowego druku 3D! Czyli np.: nie powinny zawierać ścianek pod kątem >45º.

Forma zgłoszenia
Pod uwagę brane będą jedynie zgłoszenia w komentarzach do tego wpisu przesłane do 15 grudnia. Komentarz kwalifikujący się do konkursu musi zawierać:

  1. 2-3 zdania opisu zaprojektowanego przedmiotu
  2. minimum 2 zrzuty ekrany prezentujące gotowy model
  3. plik STL + plik z programu, w którym projektowano model (jako dwa osobne załączniki)

Zgłaszając projekt do konkursu musicie być jego autorem oraz wyrażać zgodę na bezpłatne wykorzystanie modelu przez innych czytelników serwisu!

Wyłonienie zwycięzców
Zakwalifikowane* projekty zostaną włączone do ankiety dostępnej dla użytkowników forum Forbota. Dwóch autorów, którzy zaprojektują najciekawsze (Waszym zdaniem) przedmioty otrzymają:

  1. miejsce - kupon na 40h druku 3D
  2. miejsce - kupon na 30h druku 3D

Sponsorem nagród jest 3D Boomhttp://3dboom.pl/

*Zastrzegam prawo do usunięcia zgłoszeń niespełniających założeń tematycznych.

3d, 3d boom, colormix, druk 3d

Komentarze

17:56, 25.11.2014 #1

A nie, ślepy jestem :)

AdministratorAutor wpisu
18:10, 25.11.2014 #2

mog123, ??

20:10, 25.11.2014 #3

A można się spytać, jak duża jest owa żaba?

AdministratorAutor wpisu
20:15, 25.11.2014 #4

Dokładnie takie jak tutaj:

Jednak trzeba pamiętać, że każdy wydruk jest inny i wymaga indywidualnego podejścia :)

21:50, 25.11.2014 #5

Nie mam pomysłu...

AdministratorAutor wpisu
10:28, 27.11.2014 #6

Mechano, to trzeba próbować. Można zacząć od felg, pługów do minisumo, albo i całego podwozia :)

18:56, 30.11.2014 #7

Witam, to może ja zacznę - 2 projekty:

1. Podwozie do mojego line followera Photon Interceptor wykorzystującego 2 silniki z uchwytami Pololu z tyłu, z przodu miejsce na ball caster 1/2". Dwa otwory z przodu do montażu listwy czujników, dodatkowo osiem otworów do montażu płytki, w podwoziu również miejsce na baterie LiPol Redox 500mAh.

2. Montaż kół LEGO do serwomechanizmów składający się z 2 elementów. Wymiary do użycia z serwami Redox L360 z czteroramiennym orczykiem - ale pewnie inne te będą pasować.

Oba projekty wydrukowane, jednak wymagają małych poprawek dlatego pliki .dwg i .stl wraz z opisem robota dodam niedługo jak tylko skończę program do LF'a i znajdę chwile na CADa.

//---------------- EDIT --------------------

Zaprojektowane w AutoCAD 2014. Licencja Open Source Hardware. Dodaję pliki ZIP z elementami w plikach .dwg i stl:

19:25, 30.11.2014 #8

Do kiedy można przesyłać zgłoszenia?

AdministratorAutor wpisu
20:02, 30.11.2014 #9

NegativeONE, dzięki za pierwsze zgłoszenie. Pamiętaj tylko, aby na czas uzupełnić post.

Mechano, wszystko jest napisane w artykule :)

22:34, 30.11.2014 #10

Ja również chciałbym dołączyć do konkursu.

Póki co zgłaszam osprzęt do silników pololu, składający się z:

- uniwersalnej obudowy do silników pololu - pasującej otworami montażowymi zarówno do wersji zwykłej jak i przedłużonej,

- uniwersalnego adaptera na oś umożliwiającego montaż magnesu do enkodera magnetycznego lub tarczy do enkodera optycznego,

- zestaw dwóch tarcz (12ppr oraz 24ppr) do enkodera optycznego pasującego do powyższego adaptera.

Adapter wraz z tarczami ma dwie duże zalety: wystarczy ścisnąć końcówki i możemy wymienić/zsunąć tarczę lub magnes; tarcze można założyć w obie strony(zęby do zewnątrz lub wewnątrz)

Pasujący magnes do adaptera można zakupić np na stronie magnesy.eu (MP 6A x 2 x 2,5 / N38 - magnes neodymowy)

Załączam oczywiście pliki. Jeżeli ktoś będzie miał zastrzeżenia co do tolerancji (różne parametry różnych drukarek), by wykonać wydruk - wystarczy samemu wykonać drobne poprawki - przyjąłem według mnie optymalne wartości.

Poniżej obrazki:

Wszystkie pliki były projektowane w Autodesk Inventor 2012

AdministratorAutor wpisu
11:52, 07.12.2014 #11

Jeszcze 8 dni na zgłaszanie swoich projektów! Zachęcam do przesyłania modeli :)

15:53, 07.12.2014 #12

Koła do linefolowera.

Stworzone za pomocą corela plus 3ds max.

Dopasowane do silników pololu.

3cm szerokie, 3cm średnica.

Do druku w częściach, łatwo można podzielić na kawałki. Posiadają dużo otworów do obniżenia masy.

Dodałem zabezpieczenie przeciw suwaniu się opony z felgi i paski do encodera.

Edit:

Dodałem pliki STL pocięte na części.

16:12, 07.12.2014 #13

skmskm, jak chcesz na umiejscowić oponę, aby nie zjeżdżała?

AdministratorAutor wpisu
21:44, 07.12.2014 #14

skmskm, jak chcesz to wydrukować :)? Tam są powierzchnie, których raczej nie da się wydrukować "domowymi metodami" (bez wykonywania podpór - chyba, ze taki wydruk zakładasz, to ok).

22:05, 07.12.2014 #15

obiekt jest podzielny na części(można zrobić 3-4 części).

__________

Komentarz dodany przez: Treker

OK :)

14:46, 09.12.2014 #16

Dołączam kolejną rzecz do konkursu :)

Są to elementy labiryntu micromouse. Projektowane dla standardowych micromouse, jednak przeskalowanie wydruku o 50% pozwoli na wydruk labiryntu dla half-size micromouse :)

Drukujemy oczywiście tak, by kołek wystawał z góry. Dla zaoszczędzenia filamentu polecam wypełnienie ścianek na poziomie 20-25%, a dla większej wytrzymałości polecam wydruk tak by wymiar 5cm był w osi Z.

Zdjęcia:

Projektowane w Autodesk Inventor 2012

Zobacz wszystkie komentarze (28) na forum »

Dodaj komentarz