Elektrostatyka jest fascynującym zjawiskiem, ale rzadko spotykanym w świecie majsterkowiczów. Jeden z holenderskich elektroników postanowił to zmienić i przygotował ciekawy projekt demo.
Projekt ten ponownie udowadnia, że czasem do rozwijania ciekawych technologii wystarcza tylko zwykła płytka PCB oraz odrobina chęci i uporu.
Projekt powstał w czasie wydarzenia Hackerhotel w Holandii. Jego autor, Jan-Henrik Hemsing, rozwinął swój pomysł głównie w celu zaspokojenia ciekawości oraz zrozumienia elektroadhezji. Zjawisko to pozwala na osiągnięcie niezwykle ciekawego efektu – elektronicznie sterowanego „kleju”.
PCB stworzone w ramach projektu
Akcelerator Cockcrofta-Waltona
Na potrzeby tego projektu opracowana została kwadratowa płytka PCB o boku 100 mm. Na jednej ze stron umieszczono mozaikę ścieżek w formie dwóch okładek kondensatora. Okładki te mają formę przesuniętych względem siebie (i niemal stykających się ze sobą) grzebieni.
Do okładek tego kondensatora podłączone jest napięcie ok. 3 kV, które generowane jest przez tzw. akcelerator Cockcrofta–Waltona znajdujący się na odwrocie PCB.
Uzyskane w ten sposób pole elektrostatyczne umożliwia przyklejenie do pojedynczej płytki kartki papieru z siłą 5 mN. Choć to niewiele, płytka PCB została zaprojektowana w taki sposób, by umożliwić łączenie ich w dłuższe łańcuchy, co pozwoli na podnoszenie większych ciężarów.
PCB ze źródłem zasilania
Efekt działania prototypu
Ciekawostką jest fakt, że właściwości izolacyjne soldermaski PCB okazały się niewystarczające dla stosowanych napięć, więc została ona dodatkowo pokryta specjalną, izolującą elektrycznie wersją farby Plasti-Dip. Działanie prototypu widoczne jest na poniższym filmie, który pojawił się na Twitterze autora opisywanego projektu.
Wszystkie pliki projektu można znaleźć na na Githubie jego autora, włącznie z gerberami gotowymi do wysłania do fabryki PCB. Do czego byście wykorzystali taki „elektrostatyczny klej”? Macie pomysł na jakieś ciekawe i praktyczne zastosowanie dla tej technologii?
Dołącz do 20 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY na bazie Arduino i Raspberry Pi.
To nie koniec, sprawdź również
Przeczytaj powiązane artykuły oraz aktualnie popularne wpisy lub losuj inny artykuł »
Dołącz do 20 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY z Arduino i RPi.
Trwa ładowanie komentarzy...