KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Połączenia elektrostatyczne, czyli elektrycznie sterowany klej

Połączenia elektrostatyczne, czyli elektrycznie sterowany klej

Elektrostatyka jest fascynującym zjawiskiem, ale rzadko spotykanym w świecie majsterkowiczów. Jeden z holenderskich elektroników postanowił to zmienić i przygotował ciekawy projekt demo.

Projekt ten ponownie udowadnia, że czasem do rozwijania ciekawych technologii wystarcza tylko zwykła płytka PCB oraz odrobina chęci i uporu.

Projekt powstał w czasie wydarzenia Hackerhotel w Holandii. Jego autor, Jan-Henrik Hemsing, rozwinął swój pomysł głównie w celu zaspokojenia ciekawości oraz zrozumienia elektroadhezji. Zjawisko to pozwala na osiągnięcie niezwykle ciekawego efektu – elektronicznie sterowanego „kleju”.

Na potrzeby tego projektu opracowana została kwadratowa płytka PCB o boku 100 mm. Na jednej ze stron umieszczono mozaikę ścieżek w formie dwóch okładek kondensatora. Okładki te mają formę przesuniętych względem siebie (i niemal stykających się ze sobą) grzebieni.

Uzyskane w ten sposób pole elektrostatyczne umożliwia przyklejenie do pojedynczej płytki kartki papieru z siłą 5 mN. Choć to niewiele, płytka PCB została zaprojektowana w taki sposób, by umożliwić łączenie ich w dłuższe łańcuchy, co pozwoli na podnoszenie większych ciężarów.

Ciekawostką jest fakt, że właściwości izolacyjne soldermaski PCB okazały się niewystarczające dla stosowanych napięć, więc została ona dodatkowo pokryta specjalną, izolującą elektrycznie wersją farby Plasti-Dip. Działanie prototypu widoczne jest na poniższym filmie, który pojawił się na Twitterze autora opisywanego projektu.

Wszystkie pliki projektu można znaleźć na na Githubie jego autora, włącznie z gerberami gotowymi do wysłania do fabryki PCB. Do czego byście wykorzystali taki „elektrostatyczny klej”? Macie pomysł na jakieś ciekawe i praktyczne zastosowanie dla tej technologii?

Jak zbudować miniaturowy silnik z płytki PCB?
Jak zbudować miniaturowy silnik z płytki PCB?

Silniki elektryczne łączą precyzyjną mechanikę z elektroniką. Okazuje się, że niektóre elementy mechaniczne można z powodzeniem... Czytaj dalej »

Źródło: [1]

elektrostatyka, PCB, projekty

Trwa ładowanie komentarzy...