KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Zegar Arduino z oryginalnym wyświetlaczem (filament LED)

Zegar Arduino z oryginalnym wyświetlaczem (filament LED)

Ostatnio bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się zegar na Arduino, który wykorzystywał małe, metalowej kulki zamiast wskazówek.

Pora na kolejny, równie oryginalny projekt. Tym razem zegar cyfrowy, który zamiast wyświetlacza wykorzystuje filamenty LED, które są głównie znane z żarówek dekoracyjnych.

Oświetlenie LED-owe możemy spotkać już praktycznie wszędzie. Dużym zainteresowaniem cieszą się również dekoracyjne żarówki typu LED Filament, które mają symulować tradycyjne żarówki żarowe. Przykład takiego źródła światła widoczny jest na poniższym zdjęciu pochodzącym z Wikipedii, gdzie można znaleźć więcej informacji na ten temat » lampa filament LED.

Dekoracyjna żarówka LED.

Dekoracyjna żarówka LED.

Autor opisywanego projektu postanowił wykorzystać struktury świecące używane w tego typu LED-ach do wykonania oryginalnego zegara. Jego inspiracją była książka Pajęczyna Szarloty (ang. Charlotte's Web). Elementy świecące zostały zamocowane na wygiętej ramie za pomocą cieniutkich drucików, które przypominają sieć pająka. Dzięki czemu całość przybrała niezwykle oryginalny kształt:


Podczas testów okazało się, że tego typu elementy zaczynają jasno świecić przy około 80-100V. Wysterowanie 27 linii (bo tyle elementów ma zegar) z poziomu Arduino wymagało oczywiście wykorzystania elementów pośredniczących.

Tutaj idealnie sprawdziły się układy DS8880, które używa się w wyświetlaczach fluorescencyjnych. Po pierwsze, nie straszne są im wysokie napięcia, a po drugie potrafią zamienić 4 bitowy kod BCD na odpowiednie sygnały sterujące wyświetlaczami. Z punktu widzenia Arduino sterowanie zegarem nie różni się więc od obsługi zwykłych wyświetlaczy 7-segmentowych:

Kurs Arduino II – #6 – wyświetlacze 7-segmentowe
Kurs Arduino II – #6 – wyświetlacze 7-segmentowe

Najczęściej w projektach bazujących na Arduino używane są wyświetlacze tekstowe, stosunkowo rzadko pojawiają się LCD graficzne. Zaskakująco... Czytaj dalej »

Ostatecznie cały układ zasilany jest z 12 V, a wyższe napięcie do zasilania LED-ów generowane jest przez przetwornice DC-DC. Wszystkie elementy zostały ułożone na szablonie i przylutowane do ramy, która jednocześnie zasila układ...

Tak, na metalowej ramie urządzenia "jest 80 V". Autor projektu podaje jednak, że zastosowanie przetwornicy oraz odpowiedniego zasilacza sprawia, że jest to bezpieczne. Odradzamy jednak takie eksperymenty początkującym... Działanie układu widoczne jest na poniższym filmie. Na żywo efekt na pewno jest jeszcze lepszy:

Jeśli chcielibyście odtworzyć ten projekt to wszystkie informacje znajdziecie w instrukcji opublikowanej na Instructables. Przy budowie takiego zegara na szczęście nie trzeba tłuc żarówek. Wkłady (filamenty) LED można kupić osobo. Ten zegar sterowany z Arduino nie przypadł Wam do gustu? Co powiecie na bardziej mechaniczną wersję?

Kulki zamiast wskazówek? Oryginalny zegar na Arduino
Kulki zamiast wskazówek? Oryginalny zegar na Arduino

Druk 3D pozwala na wykonanie wielu ciekawych urządzeń mechanicznych. Dzięki Arduino można później łatwo ożywić tak wykonane konstrukcje.... Czytaj dalej »

arduino, led, projekt, zegar

Trwa ładowanie komentarzy...