KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

AVR. Praktyczne projekty – Helion 2013

AVR. Praktyczne projekty – Helion 2013

AVR. Praktyczne projekty to kompendium wiedzy na temat mikrokontrolerów z rodziny XMEGA, czyli dużego, technologicznego skoku naprzód przygotowanego przez firmę Atmel, po sukcesie wysłużonych ATmeg i ATtiny.

Co dokładnie znajdziemy w tej propozycji wydawnictwa Helion? O tym w recenzji.

Dla kogo jest ta książka?

Jeśli tak jak ja jesteś zakochany (bądź zakochana) w starych 8-bitowcach Atmela i jeżeli ich możliwości powoli przestają Ci wystarczać, to jest to dobry moment, aby nareszcie zobaczyć, co znajduje się „za horyzontem”.

Książka ta pomoże Ci zdobyć ogólne rozeznanie w temacie. Jest napisana językiem przyjaznym dla czytelników. Nawet mało doświadczona osoba powinna sobie z nią poradzić. Duży nacisk położono na stronę praktyczną (co można już wywnioskować po samym tytule). Brakowało mi tego w innych pozycjach. Zabawy z kodem z danego rozdziału zawsze przynoszą dla mnie więcej dobrego, niż sucha teoria albo porady w stylu „ogólnie robi się tak i tak, ale nie tak – bo nie”.

Co w niej znajdziemy?

Książka posiada ponad 600 stron i została podzielona na 19 rozdziałów. To mało, jak na tak rozbudowaną rodzinę mikrokontrolerów (same manuale i datasheety firmy Atmel zajmują łącznie znacznie, znacznie więcej), ale w zupełności wystarczająco dla osoby początkującej i średnio-zaawansowanej.

Okładka książki

Okładka książki

Opisano najistotniejsze zagadnienia, a każde wzbogacono kodem źródłowym, który po prostu działa i który z powodzeniem można wykorzystać we własnych projektach. Autor podjął się objaśnienia takich zagadnień, jak pierwsze kroki programisty – instalacja środowiska, ogólne informacje o rodzinie XMEGA, wybór programatora itp. Później zapoznamy się z organizacją i zarządzaniem projektem, czyli sprawą przydatną, choć – w moim przypadku – mało interesującą. Jeśli kogoś ciekawią zagadnienia systemów wersjonowania, to znajdzie tutaj trochę informacji na ten temat.

Jak tworzyć lepszy i efektywniejszy kod? Jak opanować złożone typy danych i listy? To zagadnienia ze sporej części książki zawierającej wskazówki przydatne dla każdego.

Dla większości będzie to jednak po prostu wstęp do optymalizacji oprogramowania oraz wiedzy z zakresu tablic, struktur, list i buforów. Jest też niewielka część poświęcona nazwom rejestrów i układów peryferyjnych XMEGA.

W kolejnej – największej objętościowo – części znajduje się wszystko, co dobra książka o programowaniu danej rodziny mikrokontrolerów posiadać powinna – informacje o korzystaniu z portów IO, pamięci Flash i EEPROM, konfiguracji pętli PLL, obsłudze przerwań, o timerach, licznikach i kontrolerach DMA.

Dużą niespodzianką był dla mnie rozdział mówiący o praktycznym wykorzystaniu... diod LED. Mowa zwłaszcza o taśmach, matrychach i wyświetlaczach LEDowych, również tych RGB. Świetny sposób na utrwalenie zdobytej wiedzy, bo chyba każdy z nas robił bądź zrobi kiedyś urządzenie wykorzystujące popularne „świecidełka”.

xmega

Jest także rozdział poświęcony układom RTC, tak bardzo przydatnym w systemach odmierzania dłuższych odcinków czasu. Na koniec słów kilka o tematyce wizualizacji danych, czyli po prostu przedstawianiu danych z urządzenia w sposób jasny i zrozumiały dla odbiorcy. Słowem kluczowym jest tutaj „Atmel Data Visualizer”, bardzo ciekawe narzędzie, z którym wcześniej nie miałem okazji pracować. Zainteresowanych odsyłam do opisu jego możliwości.

Interfejsy podczerwieni odchodziły powoli na emeryturę, lecz nieoczekiwanie w ostatnich latach powróciły do łask. Tym bardziej może ucieszyć Was fakt, że książka zawiera cały rozdział traktujący o uruchomieniu IrDA oraz IRCOM na mikrokontrolerach XMEGA. Znajdziemy tu informacje o standardach NEC, kodzie RC5, oraz wszystkim, co potrzebne by zacząć bawić się tą technologią we własnych projektach.

Czy warto?

Jeśli ktoś szuka pomocy w nauce programowania starych ATmega lub ATtiny, to znajdzie tutaj garść uniwersalnych informacji. Nie jest to jednak podręcznik przeznaczony dla tej podrodziny. Książka w całości skupia się na XMEGA. Dla osób, które myślą, że napisałem to z wyrzutem do autora - nic bardziej mylnego! Lektura tej książki pomogła mi zrozumieć, że już zdecydowanie czas "pójść dalej" w kwestii 8-bitowych mikrokontrolerów oraz że 32-bitowe ARM nie są jedynym możliwym krokiem naprzód. Zdecydowanie polecam. Zainteresowanych zachęcam do zapoznania się z dołączonym fragmentem książki. Książkę kupić można w wersji papierowej oraz tańszej elektronicznej:

Spodobała Ci się recenzowana książka?

Kup wersję papierową » Kup wersję elektroniczną »

Załączniki

AVR. Praktyczne projekty (pdf, 2 MB)

Fragment książki "AVR. Praktyczne projekty", wydawnictwo Helion.

arm, atmel, avr, kurs, programowanie, xmega

Trwa ładowanie komentarzy...