KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

AVR&ARM7. Programowanie mikrokontrolerów dla każdego

AVR&ARM7. Programowanie mikrokontrolerów dla każdego

Wielu początkujących staje przed dylematem: AVR czy ARM? Wybór robi się naprawdę ciężki, gdy dodamy do tego warianty w  postaci języków programowania. Bascom AVR, C, a może Assembler?

Jak wybrać? Pomocna okaże się książka opisana w tej recenzji.

Wstęp

Ostatnio miałem okazję zapoznać się z książką wydawnictwa Helion, która związana jest z programowaniem mikrokontrolerów. Tym razem na potrzeby mojej recenzji wybrałem pozycję AVR&ARM7. Programowanie mikrokontrolerów dla każdego, której autorem jest Paweł Borkowski. Jak wskazuje tytuł, książka zajmuje się 8 bitowymi mikrokontrolerami AVR oraz 32 bitowymi mikrokontrolerami z rdzeniem ARM7.

Co zdecydowanie wyróżnia tę książkę na tle innych? Początkowo zaskoczyła mnie jej budowa. Każda lekcja to uruchomienie prostego układu – uwaga – w aż 4 językach programowania. Pewnie mało kto w tym momencie wie, jaki to czwarty tajemniczy język.

Nie ukrywam, że gdy pierwszy raz przewertowałem książkę, byłem na „nie”. Stwierdziłem, że to jakieś poplątanie wszystkiego, co możliwe i nic z niej nie można wynieść. Jednak szybko okazało się, że byłem w błędzie. Autor książki jest wykładowcą, więc ma doświadczenie w nauczaniu innych – łatwo to zauważyć, czytając kolejne rozdziały książki.

Część I – mikrokontrolery AVR

Przez pierwsze 310 stron książki opisane są AVRy. Standardowo już, jak w pozycjach tego typu, autor zaczął od omówienia odpowiednich środowisk oraz programatorów. Proces instalacji AVR Studio wzbogacony został wieloma zrzutami ekranu, które ułatwią zadanie początkującym.

W części omawiającej najczęściej używane programatory możemy znaleźć – co mnie pozytywnie zaskoczyło – bardzo dokładną instrukcję stworzenia programatora USBasp.

Kolejne 8 lekcji to omówienie: portów I/O, przerwań, interfejsu UART i pamięci EEPROM. Co ważne, wszystkie przykłady zostały zaimplementowane w czterech językach programowania. Każdy projekt został zrealizowany ze szczegółowym omówieniem od strony technicznej (w asemblerze). Następnie pojawiają się przykłady realizujące to samo zadanie w C, Bascomie oraz Pascalu. Nie ukrywam, że dopiero tutaj spotkałem się "na poważniej" właśnie z Pascalem na potrzeby AVR-ków. Tak na marginesie, dalej on do mnie nie przemawia. Jedyne, czego mi brakowało w tej części to omówienia ADC.

Okładka książki.

Okładka książki.

Część II – mikrokontrolery z rdzeniem ARM7

Druga część książki dotyczy mikrokontrolerów z rdzeniem ARM7. Tutaj również omówiono podstawy, takie jak potrzebne środowisko – padło na Keil uVision3 i WinARM. Kolejne lekcje omawiają obsługę portów I/O, przerwania sprzętowe, obsługę wyświetlacza graficznego z telefonu Siemens S65 oraz generowanie sygnałów PWM do sterowania serwomechanizmami. Wszystkie te przykłady zostały zrealizowane w asemblerze oraz C - z małym wyjątkiem, do pewnego komiksu dotrą wytrwali czytelnicy.

Na sam koniec pojawił się rozdział będący delikatnym wprowadzeniem do systemów czasu rzeczywistego – na przykładzie FreeRTOS.

Podsumowanie

Mimo pierwszego „złego wrażenia”, ostatecznie książka przypadła mi do gustu. Uważam, że wiedza, którą autor chciał przekazać, została opisana w prosty i zrozumiały sposób. Co więcej, tutaj po prostu spodobał mi się styl pisania, skład książki, a nawet projekt samej okładki.

Pozostaje jedno pytanie, dla kogo ona jest? Wymagana jest znajomość podstaw C (asembler wykładany jest od zera), do każdej części dołączone są ćwiczenia, dzięki którym można sprawdzać samego siebie. Według mnie pozycja ta jest dobra właśnie „na początek”. Po lekturze mamy przekrój informacji na temat różnych mikroprocesorów oraz języków programowania. Pozwala to podjąć właściwą decyzję, czym konkretnie chcemy zajmować się dalej. "Wojna" między C, Bascomem i ASM trwa od zawsze. Porównując liczne przykłady zamieszczone w książce, można wyrobić swoje zdanie na ten temat.

AVR&ARM7. Programowanie mikrokontrolerów dla każdego.” można kupić za 77zł – niestety trzeba się przyzwyczaić do kwot tego rzędu przy takich publikacjach. Wydana została na białym papierze, jakość druku jest znakomita. Do książki dołączona jest płyta CD zawierające potrzebne programy, listingi oraz rozwiązania wszystkich ćwiczeń. Po więcej informacji odsyłam do strony wydawnictwa oraz do dostępnego Spodobała Ci się recenzowana książka?

Kup wersję papierową » Kup wersję elektroniczną »

Jeśli macie jakieś pytania lub własne uwagi, piszcie je w komentarzach.

Załączniki

Fragment książki (pdf, 1 MB)

Fragment książki "AVR&ARM7 Programowanie mikrokontrolerów dla każdego", wydawnictwo Helion.

arm7, Assembler, avr, Bascom, C, Helion, książka, kurs, programowanie

Trwa ładowanie komentarzy...