KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Bat Bot, czyli robot ze skrzydłami nietoperza

Bat Bot, czyli robot ze skrzydłami nietoperza

Quadrocoptery to teraz najpopularniejsze latające konstrukcje bezzałogowe. Taki sposób lotu nie występuje jednak w naturze, co oznacza, że nie jest najefektywniejszy.

Skrzydła ptaków są trudne do odtworzenia, ale jeszcze trudniejsza jest budowa nietoperzy. To właśnie one zainspirowały twórców Bat Bota (B2).

Aby stworzyć robotycznego ptaka lub owada, zazwyczaj wystarczy połączyć ze sobą kilka sztywnych części. Nietoperz wymaga znacznie więcej pracy. Szkielet skrzydła tego zwierzęcia ma 40 stopni swobody i posiada kości, które wyginają się w trakcie lotu.

Bat Bot to dzieło z Uniwersytetu Illinois w Urbana-Champaign i Caltech. Naukowcy zmniejszyli liczbę stopni swobody do 5 najważniejszych, które sprawiają, że ruchy B2 przypominają nietoperza w 57%. Robot waży jedynie 93 g. Skrzydła zrobione są z silikonowej membrany o grubości 56 mikrometrów, a ich rozpiętość wynosi 47 cm.

Budowa Bat Bota: główny kontroler, nośnik danych, IMU, enkodery magnetyczne i membrana.

Budowa Bat Bota: główny kontroler, nośnik danych, IMU, enkodery magnetyczne i membrana.

B2 w sposób autonomiczny leci prosto, machając skrzydłami z częstotliwością do 10 Hz, a także skręca, pikuje i stabilizuje swoje położenie. Obiektem zainteresowania wynalazców Bat Bota są już kolejne umiejętności nietoperzy: zawiśnięcie głową w dół po wylądowaniu oraz łapanie owadów w locie przy użyciu skrzydeł.

Na razie robot służy do badania mechaniki tych zwierząt. W przyszłości przyda się on tam, gdzie odległość pomiędzy przeszkodami jest niewielka, np. na budowach i w akcjach ratunkowych.

Źródło: [1]

biologia, nietoperz, robot

Trwa ładowanie komentarzy...