KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Boston Dynamics wykupione za ponad miliard dolarów

Boston Dynamics wykupione za ponad miliard dolarów

Świat niedawno obiegła informacja na temat sprzedaży popularnego giganta nowoczesnej robotyki - amerykańskiej firmy Boston Dynamics.

Nabywcą jest znana z motoryzacji, południowo-koreańska firma Hyundai. Wartość kontraktu wyceniono na ponad miliard dolarów.

Od pewnego czasu, w świecie inwestorów krążyły plotki, według których znany gigant branży motoryzacyjnej prowadzi rozmowy z japońskim przedsiębiorstwem SoftBank Group w sprawie przejęcia pakietu kontrolnego jednej z ich spółek. Rozmowy te ostatecznie potwierdziło oświadczenie zarządu Boston Dynamics, stwierdzające, że Hyundai nabył prawa do 80% tego przedsiębiorstwa. Pozostałe 20% pozostało w rękach SoftBanku.

Słynny robot Pepper sprzedawany przez SoftBank Group

Słynny robot Pepper sprzedawany przez SoftBank Group

Cały zakup opiewa na kwotę 1,1 miliarda dolarów i został rozdysponowany na kilka podmiotów stowarzyszonych w ramach Hyundai'a. Podmioty te zajmują się produkcją części i samochodów oraz logistyką, ale także rozwijają technologie związane z motoryzacją autonomiczną.

Popularny Spot produkowany przez Boston Dynamics

Popularny Spot produkowany przez Boston Dynamics

Boston Dynamics to popularna firma zajmująca się robotyką "eksperymentalną", współpracująca do 2013 roku z DARPA (Departament Obrony USA), a następnie przejęta przez Alphabet (spółkę-matkę Google), by ostatecznie w 2017 roku trafić właśnie pod skrzydła SoftBanku. Możecie kojarzyć wiele z ich robotów, zaczynając od takich konstrukcji jak Big Dog, Cheetah i Spot, a kończąc na Atlasie.

Hyundai twierdzi, że spółki dokonały zakupu by rozwinąć się głównie w tematyce sztucznej inteligencji i "smart" technologii produkcji. Budzi to pewne kontrowersje, gdyż w tym celu znacznie korzystniej mogli oni przejąć firmy lepiej wyspecjalizowane w tej tematyce. Pojawiły się więc spekulacje i teorie, według których prawdziwym powodem transakcji jest rozwój zaprezentowanych jakiś czas temu koncepcji... hybrydowych samochodów kroczących.

Koncept samochodu kroczącego firmy Hyundai

Koncept samochodu kroczącego firmy Hyundai

Inna teoria głosi, że Hyundai chce po prostu mieć udział w komercjalizacji nowoczesnej robotyki, bo firma od jakiegoś czasu rozwija już m.in. technologie egzoszkieletów, które umożliwiają osobom niepełnosprawnym chodzenie. Wskazywać na to może dokonanie zakupu (względnie) szybko po medialnym sukcesie robota Spot. Jak jest faktycznie? Czas pokaże.

Handle od Boston Dynamics – dwunożny robot na kołach
Handle od Boston Dynamics – dwunożny robot na kołach

Handle, czyli nowy wynalazek Boston Dynamics jest jeszcze bardziej zaskakujący niż Atlas. Firma właśnie zaprezentowała jego możliwości!... Czytaj dalej »

Źródło: [1]

Boston Dynamics, SoftBank, Spot

Trwa ładowanie komentarzy...