KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

ATLAS – nowa generacja robota wychodzi na zewnątrz

ATLAS – nowa generacja robota wychodzi na zewnątrz

Firma Boston Dynamics zaprezentowała nową wersję znanego, humanoidalnego robota ATLAS. Postępy są ogromne!

Konstrukcja jest mniejsza, lżejsza, a przede wszystkim zwinniejsza od swojego poprzednika. Bez problemu radzi sobie z poruszaniem się po nierównym terenie, podnoszeniem po upadku, czy też ustawianiem pudełek na półkach.

W chwili obecnej ATLAS zasilany jest energią elektryczną, jednak same napędy są hydrauliczne. Takie rozwiązanie jest skomplikowane, ale jednocześnie bardziej efektywne, niż użycie silników elektrycznych. Warto podkreślić, że maszyna nie znajduje się już na uwięzi.

Do utrzymywania równowagi służą czujniki, które są rozmieszczone w całym ciele. Podwójne czujniki oraz LIDAR umieszczone na głowie służą do omijania przeszkód i ułatwiają nawigację.

W celu zaprezentowania możliwości robota, ludzie przeszkadzali mu w wykonywaniu wybranych czynności. Jak widać, nie miał on z tym żadnego problemu. Przewrócony ATLAS samodzielnie wstaje z powrotem na nogi. Gdy z jego rąk zostanie wytrącone pudełko, urządzenie w sposób autonomiczny podąża za nim i ponownie je podnosi.

atlas-02

Spacer przez zaśnieżony las po nierównym gruncie również odbywa się z minimalnym udziałem człowieka, który ustala jedynie ogólny kierunek marszu. Sterowanie ruchami oraz utrzymanie równowagi to dzieło samego ATLAS-a.

Łatwość, z jaką ATLAS wykonuje te skomplikowane czynności, czyni go jednym z najbardziej zaawansowanych robotów humanoidalnych na świecie. Maszyna waży 82 kg i ma 175 cm wzrostu, podczas gdy poprzednia wersja ważyła 156 kg i mierzyła 190 cm.

Poprzedni ATLAS, ATLAS nowej generacji, BigDog, WildCat i AlphaDog.

Poprzedni ATLAS, ATLAS nowej generacji, BigDog, WildCat i AlphaDog.

Jednym z priorytetów Boston Dynamics jest sposób poruszania się robotów, zarówno humanoidalnych, jak i czworonożnych. Ma on być możliwie najbardziej zbliżony do naturalnych ruchów ludzi lub zwierząt.

Hydrauliczne siłowniki i przewody wbudowane są bezpośrednio w strukturę nóg ATLAS-a, które zostały wydrukowane w 3D. Projekt tego typu został zaprezentowany przez Boston Dynamics już w zeszłym roku, jako zapowiedź “robota przyszłości” (pisałam o tym w sierpniu).

boston-dynamics-2

Rozwiązanie to sprawia, że nowy ATLAS jest bardziej kompaktowy od swojego poprzednika, którego nogi składały się z wielu połączonych ze sobą części. Również dotychczasowe serwozawory zostały zastąpione mniejszymi i lżejszymi. To tylko niektóre ze zmian, przedstawione przez Marca Raiberta, założyciela Boston Dynamics.

ATLAS jest przeznaczony do użytku zarówno wewnątrz budynków, jak i w terenie. Raibert nie sprecyzował, do jakich zadań można będzie wykorzystać maszynę, ale jak widać, jest ona niezmiernie wszechstronna.

atlas-03

Najważniejszy, dalekosiężny cel firmy, to produkcja robotów które dorównują zwierzętom i ludziom pod względem sprawności ruchowej, percepcji i inteligencji. Kto wie, może nowe konstrukcje w ostatecznym starciu będą nawet lepsze?

Źródło: [1][2]

atlas, Boston Dynamics, humanoid, robot

Trwa ładowanie komentarzy...