KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

DJI Phantom 2 + gimbal + GoPro + FPV – Pierwsze wrażenia

DJI Phantom 2 + gimbal + GoPro + FPV – Pierwsze wrażenia

Od kilku dni mam okazję testować zestaw, do którego przymierzałem się od dość dawna. W moje ręce, dzięki sklepowi Botland, trafił kolejny quadrocopter dostępny w regularnej sprzedaży.

Tym razem jest to DJI Phantom 2 wyposażony w kamerkę GoPro oraz system FPV.

Dla przypomnienia, kilka miesięcy temu testowałem popularny zestaw Parrot AR.Drone 2.0. Był do quadrokopter przeznaczony do lotów w domu, jak i na zewnątrz. Sterowanie odbywało się z telefonu, a łączność utrzymywana była przez sieć WiFi. Tym razem trafił do mnie DJI Phantom 2, który jest urządzeniem ze zdecydowanie wyższej półki.

Specyfikacja techniczna

Na początek krótka specyfikacja zestawu DJI Phantom 2:

 • Diody LED wskazujące aktualny stan urządzenia (w tym poziom naładowania baterii)
 • Wbudowany moduł GPS
 • Funkcja return home umożliwia automatycznie powrót drona po utracie zasięgu
 • Dokładność lotu:
  • pozioma: +/-  0,8m
  • pionowa: +/- 2,5 m
 • Maksymalny kąt pochylenia (TILT): 35 °
 • Maksymalna prędkość kątowa: 200 °/s
 • Przekątna: 350 mm
 • Maksymalna prędkość lotu: 15 m/s
 • Masa: 1000 g

Ogólne wrażenie

Jeśli chodzi o DJI Phantom 2, jest to produkt dopracowany w każdym detalu. Trzeba przyznać, że przystosowany jest do masowego odbiorcy i dosłownie nikt nie powinien mieć z nim problemów. W kartonie, który później może służyć do przechowywania koptera oprócz głównego urządzenia znajdziemy jeszcze krótką instrukcję bezpieczeństwa, inteligentny akumulator, komplet śmigieł, aparaturę zdalnego sterowania, naklejki oraz kilka mniej istotnych rzeczy.

DJI Phantom 2

DJI Phantom 2

Powyższe zdjęcie przedstawia naszego głównego bohatera z już naklejonymi markerami, które ułatwią nam orientację podczas lotu. Przed przystąpieniem do latania oczywiście konieczne jest zamocowanie śmigieł. Czynność ta jest banalnie prosta i ogranicza się jedynie to ich przykręcenia.

Pojazd napędzany jest 4 silnikami bezszczotkowymi. Całość zasilana jest z akumulatora Li-Po, o napięciu nominalnym 11,1V oraz pojemności 5200 mAh. Pakiet ten został wyposażony w wskaźnik naładowania oraz przycisk, którym uruchamiany jest dron. Akumulator ten pozwala na 15 minut lotu z kamerą oraz 25 minut bez niej.

Akcesoria dodatkowe

Zestaw, który otrzymałem do testów zawierał dodatkowo kamerkę GoProGimbal Zenmuse H3-3D oraz system FPV z okularami Fat Shark.

Kamery GoPro nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Jest to małe urządzenie, które zadziwia swoimi możliwościami. Mi najbardziej zaimponował jednak gimbal wyposażony w dwa silniki bezszczotkowe. Dzięki nim kamera jest cały czas stabilizowana. Dzieje się to w sposób cichy oraz niesamowicie skuteczny. W drugiej części recenzji pokażę filmik, który potwierdzi moje słowa.

Gimbal + kamera GoPro

Gimbal + kamera GoPro

Podczas pierwszych lotów dla bezpieczeństwa nie podpinałem kamery. Zamontowałem ją dopiero drugiego dnia, gdy latanie DJI Phantomem okazało się bajecznie łatwe. Dlatego więcej informacji o systemie wizyjnym przedstawię dopiero w kolejnej części recenzji.

Pierwszy lot

Przed pierwszym lotem musiałem znaleźć odpowiednio duże miejsce do testów. Wybór padł na lokalne boisko w centrum miasta. Obsługa quadrokoptera jest bajecznie prosta. Na początku wkładamy akumulator i przykręcamy śmigła.

Uruchamiamy aparaturę, a następnie cały pojazd. Czekamy, aż bardzo jasne diody RGB umieszczone na każdym z czterech ramion zaczną migać na zielono. To będzie znak, że DJI Phantom złapał sygnał GPS. Dzięki temu w przypadku straty połączenia będzie mógł samodzielnie wrócić na miejsce startu.

phantom_4

Przed pierwszym startem z GoPro

Sterowanie odbywa się za pomocą dwóch joystików. W celu wystartowania musimy odblokować silniki wykonując ruch dwoma drążkami opisany w instrukcji. Następnie lewy joystick przesuwamy w górę i quadrokopter wzbija się w przestworza.

Zapis z kamerki GoPro podczas pierwszego lotu z gimbalem możecie zobaczyć poniżej:

Na podstawie filmiku łatwo samemu zauważyć, że konstrukcja w locie jest bardzo stabilna. Nie powinniśmy mieć problemu z precyzyjnym lataniem nawet przy wietrze średniej wielkości.

Oczywiście na powyższym filmie nie osiągnąłem maksymalnego zasięgu (trochę bałem się latać dalej i wyżej), nie wykorzystałem również maksymalnej prędkości lotu w poziomie.

DJI Phantom 2 w locie

DJI Phantom 2 w locie

Podsumowanie

Niniejszy artykuł jest jedynie zapowiedzią dłuższej recenzji DJI Phantom 2, która powinna się niedługo pojawić. Na ten moment zestaw mogę opisać jako idealny prezent na zbliżające się święta! Przy okazji dziękuję Botlandowi za przekazanie egzemplarza do testów.

Czekam również na Wasze pytanie i opinie!

Na zachętę, przed kolejną częścią, zdjęcie z zestawem do FPV!

DJI Phantom 2 z zestawem FPV

DJI Phantom 2 z zestawem FPV

Aktualizacja: Druga część artykułu jest już dostępna >>

dji phantom, dron, kopter, quadrokopter

Trwa ładowanie komentarzy...