KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

DJI Phantom 2 + gimbal + GoPro + FPV – Podsumowanie

DJI Phantom 2 + gimbal + GoPro + FPV – Podsumowanie

Minęło już kilka tygodni, podczas których miałem okazję obserwować moją okolicę z lotu ptaka. Wszystko dzięki DJI Phantom 2 wraz z odpowiednim sprzętem wideo.

W tym wpisie skupie się na rejestrowanym i transmitowanym obrazie.

Więcej o samej konstrukcji quadrocoptera przeczytacie w pierwszym artykule na jego temat. Dzięki współpracy z Botland.com.pl miałem okazję przetestować również kamerkę GoPro wraz z gimbalem oraz system do FPV.

Na początek, krótkie wyjaśnienie dla osób, które nie spotkały się wcześniej z tymi pojęciami.

Gimbal jest urządzeń wyposażonym w czujniki oraz silniki (w naszym przypadku bezszczotkowe), którego zadaniem jest stabilizacja kamery. Dzięki niemu, mimo gwałtownych ruchów, kamera cały czas spogląda dokładnie w ten sam punkt. Urządzenie takie może występować w różnych wariantach. Przykładowy "ręczny" gimbal dla kamery GoPro widoczny jest poniżej:

"I-FLY Gopro Handheld Gimbal" by Mayank chachra - Own work. Licensed under CC BY-SA 4.0 via Wikimedia Commons.

"I-FLY Gopro Handheld Gimbal" by Mayank chachra - Own work. Licensed under CC BY-SA 4.0 via Wikimedia Commons.

Natomiast FPV jest określeniem na transmisję obrazu "na żywo" (najczęściej z pojazdu latającego) do osoby sterującej modelem. Dzięki temu zapewniony jest widok z "pokładu" i możliwe jest precyzyjne sterowanie quadrocopterem, szczególnie na duże odległości lub w trudnym terenie. Przesyłany obraz może być wyświetlany na ekranie lub poprzez specjalne okulary.

Okulary FatShark do FPV, fot. http://www.hobbyking.com/

Okulary FatShark do FPV, fot. http://www.hobbyking.com/

Potrzeba stabilizacji obrazu

DJI Phantom to zaawansowany i przyjazny użytkownikom pojazd latający. Jednak, jak bardzo zaawansowanych algorytmów tam nie zastosujemy, to cała konstrukcja nie da rady utrzymywać się zawsze idealnie stabilnie. Szczególnie podczas szybkich lotów do przodu lub na boki, gdzie konstrukcja najzwyczajniej musi się przechylać. Efekty latania bez stabilizacji kamery mogliście obserwować w mojej recenzji Parrot AR.Drone 2.0.

Wniosek jest prosty. Do kręcenia filmów w dobrej jakości gimbal jest niezbędny! Jego działanie bardziej obrazowo przedstawione jest poniżej ;)

Źródło: http://www.reddit.com

Źródło: http://www.reddit.com

Na szczęście do naszego quadrocoptera nie musimy montować kurczaka. Wystarczy specjalny gimbal dedykowany do GoPro oraz DJI Phantom 2.

Całość montowana jest do DJ Phantom czterema śrubkami, które wkręcane są w przygotowane do tego metalowe łączniki. Gimbal wyposażony jest również w gumowe amortyzatory. Kamerę w stałej pozycji utrzymują dwa silniki bezszczotkowe. Całość działa bardzo szybko, stabilnie oraz cicho.

Kamera połączona jest z quadrocopterem, co wykorzystywane jest do dwóch rzeczy:

  • zasilania gimbala i kamery
  • bezprzewodowej transmisji obrazu do FPV

Przekazywanie obrazu

Przesyłanie obrazu drogą radiową nie jest łatwe. Szczególnie jeśli zależy nam na dobrej jakości. Oczywiście w omawianym zestawie możemy zapomnieć z transmisji w jakości HD. Wideo w wysokiej rozdzielczości zapisywane jest na karcie microSD zamontowanej w kamerze GoPro.

Kamera podczepiona do DJI Phantom 2

Kamera podczepiona do DJI Phantom 2

Do okularów przekazywany jest znacznie słabszy obraz. Jednak jego jakość pozwala na swobodne pilotowanie quadrocoptera. Układ odpowiedzialny za transmisję obrazu jest stosunkowo mały. Całość pracuję z częstotliwością 5,8GHz. Moc tego nadajnika to 600mW.

Testy praktyczne

W celu wykorzystania wszystkich możliwości zestawu należy połączyć kamerę z gimbalem, nadajnikiem obrazu oraz oczywiście z DJI Phantomem. Następnie do okularów przykręcamy antenkę i podłączamy zasilanie. W moim przypadku był to niewielki akumulator Li-Po.

fat_shark

Okulary przylegają do głowy stabilnie. Wszystko dzięki mocnej gumce. Możemy również regulować rozstaw okularów, co znacznie poprawia komfort obserwacji. Oczywiście nie możemy podziwiać przez nie trójwymiarowego obrazu. Po założeniu okularów widzimy przed oczami ekran średniej wielkości umieszczony przed nami w niedużej odległości.

Na początku przperowadziłem proste testy stabilizacji obrazu. Poniższy filmik pokazuje w jaki sposób kamera jest utrzymywana w jednej pozycji na początku widok z zewnątrz, później widok z pokładu. Efekty stabilizacji są szczególnie widoczne, gdy w kadr nagrywanego przez GoPro obrazu wdzierają się wirniki quadrocoptera.

Jak widać nawet przy gwałtownych manewrach całość jest niesłychanie stabilna.

Czy latanie z "okularami" jest trudne?

Nie, trudne nie jest. Jest inne, trochę dziwne. Oczywiście dosłownie każdy, kto założy okular zaraz zaczyna obracać głowę - niestety nie powoduje to zmiany obrazu. Gimbal pozwala na uzyskanie nam jedynie dwóch pozycji - patrz w przód lub w dół.

Jeśli chodzi o latanie trzeba się przyzwyczaić, że nie widzimy całego quadrocoptera. Na początku może to być niebezpieczne, gdy chcemy latać blisko przeszkód. Ciężko wyczuć czy damy radę przelecieć obok, czy nie.

Jednak wszystko jest kwestią wprawy. Nie radzę zaczynać od "pełnego" lotu w okularach. W moim przypadku zacząłem od założenia ich będąc już w powietrzu. Zrobiłem kilka okrążeń i nabrałem pewnego wyczucia. Dopiero drugi lot wykonałem od startu do lądowania wyłącznie w okularach. Było to bardzo ciekawe doświadczenie.

Jakość przekazywanego obrazu nie była idealna. Pojawiały się białe paski/szumy. Jednak na usprawiedliwienie dodam, że latałem nad boiskiem, które umiejscowione jest dokładnie w środku miasta. Stąd mogło tam pojawiać się dużo zakłóceń.

Na zakończenie jeszcze jeden filmik prezentujący stabilność nagranego obrazu w jakości HD, szczególnie polecam fragment od 1:05:

Podsumowanie

Prezentowany zestaw jest zdecydowanie czymś więcej, niż zabawką. Może być stosowany do półprofesjonalnego nagrywania materiałów wideo. Jeśli nie macie czasu na budowę własnego qoptera, a marzycie o podziwianiu świata z lotu ptaka, to zestaw z DJI Phantomem będzie idealny!

Zestaw dostępny jest w ofercie sklepu Botland, któremu dziękuję za wypożyczenie  egzemplarza testowego.

copter, DJI, gimbal, gopro, Phantom, quadrocopter

Trwa ładowanie komentarzy...